Wyobraź sobie, że większość mężczyzn nie rozmawia o samopoczuciu i zdrowiu. Jest to poniekąd temat tabu kojarzony ze słabością, która stereotypowo „nie pasuje” do nich. Między innymi dlatego, co roku więcej mężczyzn ginie z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym niż w wypadkach samochodowych…
A co jeśli mógłbyś to zmienić?
W celu zainteresowania tematem zdrowia i profilaktyki oraz zachęcenia do dyskusji powstała kampania Movember.
Została stworzona jako znak solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Akcja została zapoczątkowana w 2003 roku w Australii, a swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat.
Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Zapuszczanie wąsów ma symbolizować zmianę w komunikacji oraz otwartość na tematy zdrowia wśród mężczyzn. Luźna forma kampanii z poczuciem humoru sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.
W Polsce kampania Movember posiada jeszcze jeden dodatkowy walor – tworzy atmosferę wzajemnego wsparcia społecznego oraz psychologicznego. Łamie stereotypowe podejście do tematu nowotworu prostaty i raka jąder jako chorób wstydliwych, o których nie powinno się rozmawiać.
Ponieważ wspomniane choroby dotyczą sfery seksualności stały się tematem tabu dla wielu mężczyzn. Dlatego tak ważne jest mówienie o tym, że choroba nowotworowa nie umniejsza męskości, a dbanie o zdrowie nie jest przejawem słabości.
Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn, a na nowotwór prostaty 15 000 mężczyzn. Odpowiednio wczesne wykrycie obu chorób daje większe szanse na całkowite wyleczenie.
Badaj się! Jak wykonać samobadanie jąder?
Weź ciepły prysznic lub kąpiel, aby ciepło rozluźniło skórę moszny.
Zbadaj delikatnie każde jądro obiema rękami, obracając jądro między kciukiem a palcami wskazującymi.
Znajdź najądrza, miękkie rurkowate struktury za jądrem, które zbierają i przenoszą plemniki. Dzięki temu nie pomylisz ich z nieprawidłową strukturą.
Poszukaj jakichkolwiek grudek lub nieprawidłowości. Pamiętaj, że guzki również mogą być bezbolesne.
Przyjrzyj się czy nie ma zmian w rozmiarze, kształcie lub strukturze, podejrzanych zgrubień lub wypukłości. Pamiętaj, że to normalne, że jedno jądro jest nieco większe. Ważne, aby nie zmieniało swojego rozmiaru.
Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.
O tym warto mówić!
Testy przedkliniczne to kluczowy krok w ocenie leków przeciwnowotworowych. Jednakże przełożenie odkryć badawczych na opracowanie leku i ostatecznie zatwierdzenie kliniczne nie jest możliwe bez modeli przedklinicznych, w tym heteroprzeszczepów pochodzących od pacjentów. Naukowcy z Uniwersytetu w Monash stworzyli jeden z największych na świecie zbiorów tkanek guzów, pochodzących od pacjentów z rakiem prostaty.
Źródło - Mito-Pharma
Październik - jest miesiącem walki z nowotworem piersi, a w listopadzie pomyślmy o mężczyznach...
W jednym i drugim przypadku jeśli jesteście ubezpieczeni możecie otrzymać wsparcie finansowe, jeśli jeszcze nie macie ubezpieczenia - zapraszam do kontaktu - umów spotkanie, zarezerwuj sobie mój czas :-)
Agnieszka Tabaszewska tel. 501 838 181
Centrum Ubezpieczeniowe Unilink
ul. Poniatowskiego 19, Zgorzelec