Cykl Waldemara Beny cz.2

Fauna i flora Ziemi Zgorzeleckiej. Na akwenach Zgorzelca i okolic obserwuje si臋 ju偶 kazarki egipskie wodz膮ce m艂ode.

Na akwenach Zgorzelca i okolic obserwuje si臋 ju偶 kazarki egipskie wodz膮ce m艂ode.

Co to za gatunek ptaka i jak si臋 on pojawi艂 w naszym regionie?
Kazarka egipska (Alopochen aegyptiaca), zwana r贸wnie偶 g臋si贸wk膮 lub g臋si膮 egipsk膮, jest przedstawicielem rz臋du blaszkodziobych i nale偶y do rodziny kaczkowatych. G艂贸wnym area艂em l臋gowym gatunku jest kontynent afryka艅ski.
W Afryce kazarka egipska gniazduje na mokrad艂ach strefy sawanny i w dolinach rzecznych wschodniej cz臋艣ci Czarnego L膮du. Jedno z najwi臋kszych l臋gowisk gatunku znajduje si臋 na zbiorniku zaporowym Asuan na Nilu, gdzie wyprowadza l臋gi kilka tysi臋cy par.
Jeszcze na prze艂omie XVII i XVIII w. gatunek wyst臋powa艂 na Ba艂kanach i na obszarze dzisiejszych W臋gier. Wycofa艂 si臋 stamt膮d na skutek nadmiernych polowa艅, jak i och艂odzenia klimatu (w XVII i XVIII w. mia艂a miejsce tzw. ma艂a epoka lodowcowa).
Jednak偶e od ko艅ca XVII w. zacz臋to hodowa膰 g臋si egipskie w dobrach angielskich arystokrat贸w. Jeszcze w XVIII w. na terenie hrabstwa Norfolk utworzy艂a si臋 dziko 偶yj膮ca populacja gatunku. W kontynentalnej cz臋艣ci Europy kazarki egipskie zacz臋艂y gniazdowa膰 na swobodzie od roku 1967 w Niderlandach. Nied艂ugo potem ptak ten skolonizowa艂 kraje s膮siednie.
Zasiedlanie zachodniej Europy bardzo cz臋sto post臋powa艂o wzd艂u偶 dolin wielkich rzek, m.in. Renu i Dunaju. Wsp贸艂cze艣nie populacj臋 gatunku w Niemczech szacuje si臋 na 5000-7500 par. Pomimo wysokiego odstrza艂u liczebno艣膰 g臋si egipskiej w tym kraju szybko ro艣nie.
Na ziemiach polskich pierwsza obserwacja gatunku pochodzi z roku 1877, ale pierwszy udany l臋g kazarki egipskiej w Polsce stwierdzono dopiero w 2007 r. By艂 on nast臋pstwem ucieczki ptak贸w z prywatnego mini zoo. Przy liczbie 6-7 par gniazduj膮cych rocznie par, gatunek ten jest obecnie uznawany za skrajnie nieliczny, ale jego liczebno艣膰 mo偶e szybko eksplodowa膰, m.in. za spraw膮 bardzo 艂agodnych zim.

Gniazdowanie gatunku zosta艂o stwierdzone na 艢l膮sku, w Ma艂opolsce i w p贸艂nocno-zachodniej cz臋艣ci kraju. Pojedyncze pary kazarek egipskich gniazduj膮 w okolicy Zgorzelca od kilku lat.
Jednym z najszybciej zasiedlonych u nas miejsc by艂o Jezioro Niedowskie (Witka). Prawdopodobnie w niedalekiej przysz艂o艣ci g臋艣 egipska b臋dzie negatywnie wp艂ywa膰 na rodzim膮 awifaun臋. W zachodniej Europie obserwuje si臋 agresywne zachowanie tej kazarki w stosunku do innych gatunk贸w ptak贸w.
Na przyk艂ad opisywane s膮 przypadki zabijania przez g臋si贸wki piskl膮t kaczek, m.in. krzy偶贸wek. Co ciekawe, kazarki egipskie potrafi膮 zaj膮膰 i przegoni膰 z gniazda ptaki znacznie wi臋ksze od siebie (np. bociany bia艂e i ptaki szponiaste).

Kilka lat temu w okolicach G枚rlitz niemieccy ornitolodzy ze zdumieniem stwierdzili, 偶e kazarki egipskie przej臋艂y gniazdo rybo艂owa, gatunku zagro偶onego wymarciem. Ponadto opisywany ptak krzy偶uje si臋 z innymi gatunkami z rodziny kaczkowatych, m.in. z gin膮cymi oharami.

Autor: Waldemar Bena

ZKlaster Dystrybucja - partner cyklu