Nadobnik w艂oski (Calliptamus italicus), podobnie jak przedstawiona wcze艣niej modliszka zwyczajna, jest gatunkiem, kt贸remu obecnie zmiany klimatyczne wyra藕nie sprzyjaj膮.
Ten subpontyjsko-艣r贸dziemnomorski ciep艂olubny szara艅czak zwi膮zany jest z siedliskami stepowymi i stepowopustynnymi. W Polsce zamieszkuje g艂贸wnie ciep艂olubne murawy i wrzosowiska.
Jego zasi臋g rozci膮ga si臋 od Portugalii na zachodzie po rzek臋 Ob i A艂taj na wschodzie. Na po艂udniu jego area艂 obejmuje Afryk臋 P贸艂nocn膮, Azj臋 Mniejsz膮, Bliski Wsch贸d oraz Azj臋 Centraln膮 z Iranem i Afganistanem.
W znacznej cz臋艣ci swego area艂u, g艂贸wnie w Azji 艢rodkowej, gatunek ten jest zaliczany do tzw. szara艅czy (gatunk贸w plagowych), poniewa偶 mo偶e wyst臋powa膰 masowo i wyrz膮dza膰 szkody w rolnictwie.
Na przyk艂ad w latach 1998-2001 roje tego szara艅czaka zniszczy艂y miliony hektar贸w p贸l uprawnych i pastwisk w Kazachstanie. Latem w roku 1999 w Astanie (obecnie Nur-Su艂tan), stolicy kraju, miliardy osobnik贸w nadobnika ca艂kowicie zdezorganizowa艂y 偶ycie mieszka艅c贸w miasta, powoduj膮c liczne wypadki komunikacyjne.
R贸wnie偶 w roku 1999 nadobnik w艂oski pojawi艂 si臋 masowo w zachodnich Chinach (region Sinciang), gdzie uszkodzi艂 2 miliony hektar贸w upraw rolnych.
O ile na po艂udniu Europy gatunek jest w wielu miejscach najpospolitszym z szara艅czak贸w, to w Europie 艢rodkowej nale偶y on do rzadkich gatunk贸w, wyst臋puj膮cych wyspowo. Przez nasz kraj przebiega p贸艂nocna granica zasi臋gu.
W Polsce nadobnik w艂oski jest gatunkiem zagro偶onym a jeszcze 20 lat temu jego wyst臋powanie ogranicza艂o si臋 g艂贸wnie do obszaru Puszczy Sandomierskiej. W Polskiej Czerwonej Ksi臋dze Zwierz膮t ma kategori臋 EN, czyli gatunku bardzo wysokiego ryzyka.
Przyczyny wycofywania si臋 gatunku z terenu Polski w II po艂owie XX w. s膮 niejasne, gdy偶 na wielu stanowiskach stan siedlisk nie uleg艂 widocznemu pogorszeniu. W I po艂owie XX w., tylko z obszaru 艢l膮ska, podawanych by艂o wiele stanowisk gatunku.
W roku 1904 g贸rno艂u偶ycki przyrodnik William Baer wykry艂 go pod Rothenburgiem nad Nys膮 艁u偶yck膮. Kr贸tko po zako艅czeniu ostatniej wojny potwierdzi艂 stanowiska gatunku w Puszczy 呕aga艅skiej Ludwik Bazyluk, wybitny polski entomolog. W p贸藕niejszych latach nast膮pi艂 gwa艂towny zanik gatunku na 艢l膮sku. Dopiero w roku 2004 nadobnik w艂oski zosta艂 ponownie stwierdzony pod Gogolinem na G贸rnym 艢l膮sku.
Najbardziej spektakularne w tym stuleciu by艂o wykrycie ponad 20 stanowisk gatunku w 艣rodkowej i p贸艂nocnej cz臋艣ci wojew贸dztwa lubuskiego. Warto odnotowa膰, 偶e w pocz膮tkach XXI w., po d艂ugiej przerwie gatunek, zosta艂 ponownie stwierdzony w Saksonii. Odnaleziono r贸wnie偶 wiele jego stanowisk na obszarze Brandenburgii. Niewykluczone, 偶e rekolonizacja Ziemi Lubuskiej i zachodniej cz臋艣ci Dolnego 艢l膮ska nast膮pi艂a w艂a艣nie z teren贸w Saksonii i Brandenburgii. Stanowiska we wschodniej Brandenburgii i Saksonii wraz z lokalizacjami na Ziemi Lubuskiej i w Borach Dolno艣l膮skich tworz膮 razem jedno z wa偶nych w Europie 艢rodkowej centr贸w wyst臋powania gatunku. Wyra藕nego wzrostu liczby stwierdze艅 gatunku nie mo偶na wyt艂umaczy膰 wy艂膮cznie zwi臋kszon膮 aktywno艣ci膮 ze strony entomolog贸w.
Odbudowa populacji z ponownym zasiedlaniem dawnych obszar贸w wyst臋powania jest najprawdopodobniej zwi膮zana ze zmianami klimatycznymi, cho膰 nie bez znaczenia jest r贸wnie偶 obecno艣膰 licznych siedlisk wt贸rnych, bardzo atrakcyjnych dla tego ciep艂olubnego a przy tym mobilnego szara艅czaka.
Chodzi tu m.in. o dawne kamienio艂omy, tereny pokopalniane, czy torowiska. Wsp贸ln膮 cech膮 tego typu siedlisk s膮 wyst臋puj膮ce w nich znaczne po艂acie piaszczystego czy kamienistego pod艂o偶a z bardzo sk膮p膮 ro艣linno艣ci膮.
W latach 2019-2022 na terenie Puszczy Zgorzelecko-Osiecznickiej odnaleziono blisko 10 stanowisk nadobnika w艂oskiego.
W literaturze dotycz膮cej fauny prostoskrzyd艂ych brak by艂o dot膮d jakichkolwiek informacji o wyst臋powaniu gatunku na tym obszarze. Gatunek zosta艂 tutaj stwierdzony w do艣膰 szerokim spektrum siedlisk. Tego pi臋knego szara艅czaka mo偶emy zatem spotka膰 na wydmach i murawach szczotlichowych, suchych trawiastych siedliskach z macierzank膮 i jasie艅cem, a tak偶e na 艣wie偶ych zr臋bach i po偶arzyskach.
Ubarwienie nadobnika w艂oskiego jest szarobr膮zowe do czerwonobr膮zowego. Samce osi膮gaj膮 d艂ugo艣膰 15-23 mm, samice 23-34 mm. Posta膰 doros艂a pojawia si臋 w lipcu i sierpniu i 偶yje do pa藕dziernika. Samice sk艂adaj膮 do 6 ootek. W ka偶dym kokonie mo偶e by膰 20-50 jaj. Larwy wykluwaj膮 si臋 dopiero w maju.
Nadobnik od偶ywia si臋 pokarmem ro艣linnym. Jego g艂贸wny pokarm stanowi膮 ro艣liny z rodziny astrowatych. W czasie ciep艂ej pogody szara艅czak jest bardzo 偶ywotny i mimo oci臋偶a艂ego wygl膮du znakomicie lata. Siedz膮c na ziemi nie藕le si臋 maskuje.
Sp艂oszony zdradza sw膮 obecno艣膰, gdy偶 w locie bardzo dobrze widoczne s膮 jego czerwone skrzyd艂a oraz golenie tylnych odn贸偶y.
Autor: Waldemar Bena
ZKlaster Dystrybucja - partner cyklu
聽