Grill gazowy. Jak z niego korzystać, aby służył przez wiele sezonów i czy jego użytkowanie jest bezpieczne?
Trudno sobie wyobrazić spotkanie w ogrodzie bez dobrego jedzenia. A tutaj niezastąpiony jest grill gazowy. Jak z niego korzystać, aby służył przez wiele sezonów i czy jego użytkowanie jest bezpieczne? Odpowiadamy poniżej!
Grill opalany brykietem czy model gazowy?
Jeszcze do niedawna niemal każdy właściciel działki rekreacyjnej posiadał w swoim wyposażeniu tradycyjny grill opalany brykietem. W końcu nic tak nie smakuje, jak posiłek przygotowany na świeżym powietrzu.
Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na model gazowy, który jest doskonałą alternatywą dla klasycznego rusztu. Z czego wynika jego popularność?
Zalety grilla gazowego
Zdecydowanie zdrowszym odpowiednikiem tradycyjnego rusztu jest grill gazowy.
Dlaczego? Między innymi dlatego, że do rozgrzania sprzętu nie trzeba używać rozpałek, które w swoim składzie mają wiele rakotwórczych substancji. W tym przypadku urządzenie jest zasilane gazem, zazwyczaj propanem lub mieszanką propan-butan, który jest neutralny dla zdrowia. Co ważne, paliwo nie wpływa na smak i zapach sporządzonych potraw, a podczas grillowania nie wydziela się duszący dym.
Kolejną zaletą urządzenia gazowego jest możliwość regulacji temperatury. Dzięki tej funkcji z łatwością można uniknąć przypalenia jedzenia, a stalowa pokrywa grilla pozwala na utrzymanie stałej temperatury dań. Ponadto urządzenie jest łatwe w obsłudze i szybko się nagrzewa.
Jak odpowiednio korzystać z grilla?
Na grillu gazowym można przygotować wiele wyśmienitych dań. Jednak zanim goście będą się mogli cieszyć ich wyjątkowym smakiem, należy przygotować sprzęt do pracy. Po pierwsze, trzeba usunąć, umyć i osuszyć wszystkie ruchome elementy urządzenia, czyli aromatyzery, ruszt i deflektory.
Po wstępnym przygotowaniu należy wypalić grill poprzez uruchomienie palnika i zamknięcie pokrywy. Kiedy z grilla zacznie się unosić dym, trzeba odczekać ok. 30 - 45 min, ponieważ właśnie tyle zajmuje proces usuwania zanieczyszczeń.
Gdy zniknie dym, można odłączyć gaz i pozostawić urządzenie do ostygnięcia. Następnym krokiem jest wypalenie grilla wraz z akcesoriami. Ta czynność również powinna zająć do 45 min.
Ważnym elementem jest odpowiednie rozgrzanie sprzętu. Aby to zrobić, trzeba podnieść pokrywę, odkręcić gaz i ustawić pokrętła na maksymalną wartość. Po 10 min należy oczyścić ruszt za pomocą metalowej szczotki i natłuścić go silikonowym pędzlem nasączonym olejem.
Dzięki temu potrawy nie będą przywierały do rusztu. Teraz można już przejść do głównego zadania i rozpocząć grillowanie!
Po skończonej uczcie sprzęt należy dokładnie umyć. Nie jest to skomplikowane zadanie, bo do czyszczenia wystarczy szczotka do rusztu, kilka ściereczek oraz miska z letnią wodą i detergentem. Przydadzą się też środki do czyszczenia i konserwacji zewnętrznych elementów grilla.
W pierwszej kolejności należy wypalić zabrudzenia, a po ostygnięciu urządzenia usunąć zwęglone pozostałości za pomocą szczotki. Warto też zadbać o impregnację sprzętu za pomocą warstwy oleju roślinnego. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie grilla przed korozją. Jeśli na ruszcie pojawiła się rdza, można ją łatwo zlikwidować za pomocą szczotki i procesu wypalenia. Ostatnim etapem jest umycie rusztu wodą z dodatkiem płynu do naczyń oraz osuszenie sprzętu. Gotowe :)
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Używanie grilla gazowego jest łatwe i bezpieczne pod warunkiem, że przestrzega się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że urządzenie jest zasilane gazem.
W związku z tym może być wykorzystywane wyłącznie na zewnątrz lub w pomieszczeniach ze sprawną i wydajną wentylacją. Rozgrzany ruszt nie powinien stać w pobliżu łatwopalnych przedmiotów.
Przed rozpoczęciem biesiady warto również przeprowadzić test szczelności systemu gazowego. W tym celu trzeba podłączyć przewód gazu oraz regulator do pełnej butli gazowej i sprawdzić, czy wszystkie gałki są przekręcone na pozycję „OFF”.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu mydła i wody w proporcji 1:1. Następnie należy odkręcić zawór butli i rozprowadzić roztwór na wszystkich połączeniach. Jeśli urządzenie ma jakieś nieszczelności, będzie można na nich zaobserwować unoszące się pęcherzyki. W takiej sytuacji trzeba zamknąć butlę gazową zaworem odcinającym, zacisnąć złączkę i sprawdzić szczelność ponownie. Jeśli problem się powtórzy, należy zrezygnować z grillowania, a sprzęt oddać do naprawy.
Smacznie, zdrowo, bezpiecznie
Rodzinne spotkania w ogrodzie to doskonała okazja do przygotowania zdrowej uczty. Zamiast klasycznego grilla warto jednak posłużyć się modelem gazowym.
Jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale przede wszystkim nie wytwarza szkodliwych substancji podczas grillowania.
Z jego pomocą można „wyczarować” wiele wyśmienitych dań – od dietetycznych mięs i ryb, aż po soczyste warzywa czy wyśmienite owoce.
Jest to sprzęt bezpieczny, łatwy w obsłudze, a dzięki pokrywie można go używać nawet w czasie deszczu. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, wówczas pichcenie pod chmurką stanie się czystą przyjemnością.