Odżywki humektantowe do włosów – właściwości i zastosowanie

Odpowiednio dobrana i zrównoważona pielęgnacja to klucz do posiadania zdrowych, mocnych i gęstych włosów.

Odpowiednio dobrana i zrównoważona pielęgnacja to klucz do posiadania zdrowych, mocnych i gęstych włosów. No dobrze, tylko… jak taką pielęgnację zorganizować i jak zacząć? Jakie składniki są niezbędne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Równowaga PEH – co to takiego?

Przeglądając strony internetowe czy grupy i fora dla włosomaniaczek z pewnością spotkałaś się z różnymi określeniami, które nie do końca są jasne na pierwszy rzut oka. Rypacz, przyklap i ten cały PEH… No właśnie, równowaga PEH co to jest? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Terminem równowaga PEH określamy odpowiednią proporcję w dostarczaniu włosom protein, emolientów i humektantów. Są to składniki odżywcze, które charakteryzują się różnym poziomem działania na włosy. Stosowanie kosmetyków, które dostarczają w odpowiedniej ilości tych trzech substancji, sprawi, że Twoje włosy będą wszechstronnie odżywione, za co z pewnością Ci podziękują.

Utrzymanie równowagi PEH na początku może wydawać się skomplikowane. Z czasem jednak będziesz rozpoznawać konkretne substancje aktywne i odpowiednio dopasowywać je do jednej z tych trzech grup. Na początku drogi po piękne włosy warto jednak zaopatrzyć się w maski i odżywki, które same w sobie łączą składniki wszystkich trzech grup. Dzięki temu nie będziesz musiała przejmować się samodzielnym poszukiwaniem kosmetyków, a Twoje włosy otrzymają wszystko, co dla nich najlepsze.

Humektanty w kosmetykach do włosów

By dokładniej wyjaśnić, czym tak dokładnie są składowe PEH, zacznijmy tym razem od końca. H jak humektanty, czyli substancje o właściwościach wiążących wodę. Taka cecha tej grupy składników sprawia, że świetnie nawilżają i nawadniają przesuszone włosy.

Humektanty możesz spotkać zarówno w odżywkach, jak i maskach do włosów. Ich niedobór może powodować puszenie się włosów, a także znaczną utratę blasku, co nie pozostaje bez znaczenia dla wyglądu fryzury. Z kolei nadmiar tych składników może skończyć się splątanymi i nieprzyjemnymi w dotyku kosmykami.

Do humektantów zaliczyć można składniki takie jak gliceryna, aloes, miód czy mocznik. By dowiedzieć się, z jakim składnikiem wiążącym wodę polubią się Twoje włosy, musisz… po prostu próbować. Każde włosy są inne, więc aby odnaleźć odpowiednie produkty dla siebie, sprawdzi się jedynie metoda prób i błędów.

Proteiny i emolienty są równie ważne

P jak proteiny, czyli związki budulcowe, które uzupełniają ubytki we włosach. Ich niedobór zauważysz, gdy Twoje włosy będą matowe i oklapnięte. Gdy jednak przesadzisz z dostarczaniem protein, włosy odwdzięczą się puszeniem i nieprzyjemną strukturą.
Proteiny to na przykład: keratyna, kolagen czy jedwab.

Ostatnia litera z tajemniczego skrótu to E jak emolienty – związki natłuszczające, zmiękczające i nawilżające włosy. Gdy Twoje włosy będą potrzebowały dawki tych substancji, zamanifestują to poprzez suchość i szorstkość. W momencie, gdy dostaną ich za dużo, zakomunikują to obciążeniem i nieestetycznym „strączkowaniem”. Emolientami są na przykład oleje, silikony czy alkohole pochodzące z tłuszczów.

Jak widzisz, we wszystkim trzeba zachować odpowiedni umiar. Nie możesz dostarczać włosom składników z tylko jednej lub dwu grup, musisz też uważać na odpowiednią ilość każdego z nich. Początki zwykle bywają trudne, jednak nie zniechęcaj się! Równowaga PEH wcale nie jest pechowa, a może przynieść Ci dużo radości i satysfakcji dzięki pięknym i zdrowym włosom.

                             Artykuł sponsorowany