Żużel to dyscyplina, która w Polsce cieszy się wyjątkowo wielką popularnością. Dlaczego jednak tak właściwie jest?
Co sprawia, że kibice tak chętnie wybierają się na stadiony żużlowe i oglądają mecze w telewizji?
Krótkie biegi zamiast długich wyścigów – przystępna forma wspomaga widowiskowość żużla
Wyścigi Formuły 1 z reguły trwają około półtorej godziny, lecz rywalizacja może często wydłużać się z uwagi na wypadki czy bardzo złe warunki pogodowe.
Wyścigi długodystansowe potrafią trwać nawet 24 godziny. Nawet wyścigi MotoGP to rozrywka na 40-50 minut. Tymczasem w ciągu jednego meczu żużlowego fani oglądają aż 15 biegów liczących po 4 okrążenia.
Każdy kolejny start to kolejny zastrzyk niesamowitych emocji, a zanim kibice zdążą ochłonąć po jednym biegu i go preanalizować, kolejni żużlowcy ustawiają się przy taśmie. To właśnie wyjątkowa forma rywalizacji przyciąga do tego sportu całą rzeszę fanów.
To między innymi z uwagi na sporą liczbę biegów
zakłady bukmacherskie żużel są popularne – możliwe jest bowiem obstawianie nawet na żywo, w trakcie meczu.
Żużel – jeden z najniebezpieczniejszych sportów motorowych?
Motorsport z natury jest niezwykle niebezpieczną dyscypliną sportu. Kostucha zbierała żniwa (i w wielu przypadkach nadal to robi) na każdym jego poziomie – od amatorskich rajdów, po Grand Prix Formuły 1, gdzie przecież systemy bezpieczeństwa są niezwykle mocno rozwinięte.
Pod kątem ofiar jednak mało który sport motorowy może równać się z żużlem – niestety w tym negatywnym znaczeniu.
Nawet tak niebezpieczne sporty, jak wyścigi motocyklowe czy rajdy samochodowe ustępują w czarnych statystykach tak uwielbianej w Polsce dyscyplinie. Poważne kontuzje (często ze skutkiem śmiertelnym) zdarzają się coraz rzadziej, lecz są nie do wyeliminowania.
Mowa bowiem o sporcie, w którym zawodnicy wchodzą w zakręty w poślizgu i z prędkością sięgającą niemal 100 km/h, nie mając do dyspozycji nawet hamulców! Pod tym kątem żużel to prawdziwy sport ekstremalny.
Prostota żużla kontra ogólne skomplikowanie motorsportu
Motorsport jest z reguły technicznym poligonem doświadczalnym. Wielkie koncerny testują tam innowacyjne rozwiązania, które czasami trafiają nawet do motoryzacji cywilnej. Było tak, chociażby z aktywną aerodynamiką czy rozwojem napędów hybrydowych.
Bolidy Formuły 1, motocykle startujące w MotoGP czy prototypy (Hypercary) w wyścigach długodystansowych to prawdziwe technologiczne perełki. Żużel jest pod tym kątem na przeciwległym biegunie.
W motocyklu żużlowym nie ma hamulców ani skrzyni biegów. O jakichkolwiek światłach również oczywiście można zapomnieć. Silnik o pojemności ok. 500 cm3 napędzany jest nie przez benzynę czy olej napędowy, a metanol. Niska masa sięgająca ledwie 80 kg pozwala żużlowcom na bardzo szybkie rozpędzanie się do zawrotnych prędkości. Chociaż motocykl żużlowy może skręcać w obie strony, jest on dostosowany do jazdy tylko w lewo.
Na takich maszynach – bardzo lekkich, szybkich, prostych konstrukcyjnie i piekielnie niebezpiecznych – żużlowcy pokonują pętle ze średnią prędkością nawet 90 km/h. Możliwości takich pojazdów są jednak jeszcze większe – prędkość maksymalna może sięgać aż 120 km/h.
,,BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze."
ARTYKUŁ SPONSOROWANY