Polska liga a europejskie puchary – jak polskie drużyny radzą sobie w międzynarodowych rozgrywkach?
Możliwość udziału w europejskich pucharach to marzenie wszystkich klubów i ich kibiców – nie tylko tych z najwyższego szczebla rozgrywkowego. Jak radzą sobie w ostatnich latach i jakie są perspektywy na przyszłość dla zespołów z naszego kraju?
Odrodzenie na europejskiej arenie
Polskie kluby na europejskiej arenie przeżywają ostatnio swój renesans. Po latach przeciętnych rezultatów ostatnie sezony przyniosły wyraźną poprawę, dzięki czemu Polska awansowała na 15. miejsce w rankingu UEFA. Ta pozycja to zasługa bardzo dobrych występów w ostatnich latach, szczególnie w sezonie 2024/25, gdy nasze drużyny regularnie punktowały w fazach grupowych (a w ostatnim sezonie w fazie ligowej).
Szczególnie imponujący był występ Wisły Kraków, która mimo gry na poziomie 1. ligi (drugi poziom rozgrywkowy) grała jak równy z równym w wielu meczach eliminacji najpierw Ligi Europy, a następnie Ligi Konferencji. Eksperci przewidywali szybkie odpadnięcie Białej Gwiazdy, jednak krakowski klub pokazał, że poziom sportowy nie zawsze idzie w parze z miejscem w krajowej hierarchii.
Zakłady bukmacherskie 1 liga są tego doskonałym przykładem. Warte odnotowania są też kapitalne wyniki Legii Warszawa i Jagiellonii Białystok, które awansowały do ćwierćfinału Ligi Konferencji, odpadając ostatecznie z Realem Betis Sevilla i Chelsea Londyn.
System kwalifikacji w sezonie 2025/26
Dzięki poprawie pozycji w rankingu UEFA, w nadchodzącym sezonie 2025/26 Polska będzie miała cztery miejsca w kwalifikacjach do europejskich pucharów. Mistrz kraju rozpocznie swoją przygodę od drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, mierząc się z innymi mistrzami krajów o niższym współczynniku UEFA. Pierwsze mecze tego etapu zaplanowano na 22-23 lipca, a rewanże tydzień później.
Zdobywca Pucharu Polski – Legia Warszawa – wystartuje jeszcze wcześniej, bo od pierwszej rundy eliminacji Ligi Europy (10 lipca). Stołeczny klub będzie musiał pokonać czterech rywali, by awansować do fazy ligowej, która rozpocznie się pod koniec września. W przypadku niepowodzenia w eliminacjach LE, Legia otrzyma jeszcze szansę w Lidze Konferencji.
Perspektywy na przyszłość
Drużyny z drugiego i trzeciego miejsca w Ekstraklasie będą reprezentować Polskę w drugiej rundzie eliminacji Ligi Konferencji. Ich zmagania rozpoczną się 24 lipca, a faza ligowa tych rozgrywek wystartuje na początku października.
Szczególnie cieszy fakt, że dzięki dobrym wynikom w europejskich pucharach, w sezonie 2026/27 polska liga będzie mogła wystawić aż pięć drużyn w kontynentalnych rozgrywkach. Mistrz Polski będzie miał prawo rozpocząć walkę od trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, co znacząco zwiększa szanse na awans do fazy grupowej.
Wyzwania i nadzieje
Choć na tle europejskich potęg polskie kluby wciąż borykają się z ograniczeniami infrastrukturalnymi i budżetowymi, rosnąca jakość szkolenia i coraz lepsze wyniki w ostatnich latach dają nadzieję na systematyczną poprawę pozycji polskiej piłki w europejskiej hierarchii. Niezwykle istotne będzie utrzymanie stabilnego poziomu sportowego i konsekwentna budowa długofalowej strategii rozwoju rodzimych klubów. Jak więc pokazuje praktyka, polskie kluby radzą sobie bardzo dobrze i oby ta passa trwała nadal.
BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY