E-recepta sprawdza się w Zgorzelcu

Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, by korzystać z cyfrowych udogodnień. E-recepta, która na dobre zadomowiła się w polskim systemie zdrowia, działa również w Zgorzelcu – i to bardzo dobrze.

Nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, by korzystać z cyfrowych udogodnień. E-recepta, która na dobre zadomowiła się w polskim systemie zdrowia, działa również w Zgorzelcu – i to bardzo dobrze. Mieszkańcy chwalą prostotę, lekarze oszczędzają czas, a pacjenci mogą realizować recepty nawet bez wychodzenia z domu.

Ponad pół miliarda e-recept w rok

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2024 roku w całym kraju wystawiono ponad 521 milionów e-recept, a każdego dnia system obsługuje średnio 1,4 miliona pacjentów. W tej cyfrowej rewolucji biorą udział także placówki i apteki w Zgorzelcu.

„E-recepta to sztandarowy przykład udanej cyfryzacji ochrony zdrowia – jest powszechnie rozpoznawalna i lubiana, bo ułatwiła życie milionom Polaków” – czytamy w najnowszym raporcie z 2025 roku.

W 2025 roku ponad 97% wszystkich recept wystawianych w Polsce ma formę elektroniczną. Oznacza to, że także pacjenci w mniejszych miastach i na terenach wiejskich mogą korzystać z rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu były zarezerwowane dla dużych metropolii.

Mniej chodzenia, więcej leczenia

Dzięki e-recepcie lekarz może przepisać lek zdalnie – po teleporadzie lub na prośbę złożoną przez Internetowe Konto Pacjenta. Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod SMS-em lub mailem, który następnie podaje w aptece razem z numerem PESEL.

– Nie muszę już jechać specjalnie po receptę, bo wszystko dostaję na telefon – mówi pan Zbigniew ze Zgorzelca. – Dla starszych osób to ogromna ulga. A i dzieciom łatwiej pomóc, gdy wszystko można załatwić bez stania w kolejkach.

Lekarze też zadowoleni

E-recepta to również duże ułatwienie dla lekarzy pracujących w lokalnych ośrodkach zdrowia. Wystawienie recepty jest szybsze, system podpowiada dawkowanie i informuje o ewentualnych interakcjach między lekami.

„Lekarze mają też łatwy wgląd w historię leczenia pacjenta – mogą w systemie podejrzeć wcześniejsze recepty i realizacje leków, co pomaga dobrać optymalne leczenie” – podkreślają autorzy raportu.

Farmaceuci w aptekach w Zgorzelcu zgodnie przyznają, że realizowanie e-recept jest prostsze i bezpieczniejsze – dane są czytelne, błędy się nie zdarzają, a pacjenci są spokojniejsi.

Internetowe Konto Pacjenta – teraz także na wsi

Z systemu mojeIKP korzysta już ponad 18 milionów Polaków, także ci spoza dużych miast. Konto można założyć online – przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną – i uzyskać dostęp do wszystkich e-recept, skierowań i informacji zdrowotnych.
IKP pozwala też upoważnić bliską osobę do odbioru leków, co jest przydatne w rodzinach, gdzie starsi krewni potrzebują wsparcia. Wystarczy jedno kliknięcie i np. córka lub wnuk mogą zrealizować receptę w imieniu seniora.

Zmiany, na które czekaliśmy

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało długo oczekiwaną nowość: możliwość wykupienia jednej e-recepty w różnych aptekach. Obecnie, jeśli na recepcie wypisano np. 4 opakowania leku, a pacjent zrealizuje 2, pozostałe musi wykupić w tej samej aptece. Po zmianie – będzie mógł to zrobić wszędzie, także w innej miejscowości.

„Pacjent z roczną receptą będzie mógł kupić część leków np. w Zgorzelcu, a resztę – u córki w Jeleniej Górze. Nowy system to umożliwi” – wyjaśnia raport.
To dobra wiadomość dla mieszkańców pogranicza, którzy często przemieszczają się między miejscowościami i realizują recepty w różnych punktach.

E-recepty także za granicą

Ważną informacją dla mieszkańców Zgorzelca – miasta przygranicznego – jest rozwijający się program transgranicznego wykupywania recept. Polska bierze udział w europejskim projekcie EHDS, który umożliwi realizację polskich e-recept np. w aptekach w Niemczech i Czechach.

To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy regularnie przekraczają granicę – pracowników, opiekunów i seniorów mających rodzinę po drugiej stronie Nysy.

Praktycznie i po ludzku

Zgorzelec nie jest Warszawą, ale pacjenci korzystają tu z tych samych nowoczesnych narzędzi co mieszkańcy stolicy. E-recepta to realna pomoc w codziennym życiu – dla starszych, zapracowanych, rodzin z dziećmi i wszystkich, którzy nie chcą tracić czasu na papierowe formalności.

„Ponad 90% pacjentów ocenia e-recepty dobrze lub bardzo dobrze” – informuje raport. I to widać również lokalnie – wystarczy odwiedzić najbliższą aptekę.

Podsumowanie

E-recepty to nie tylko nowinka z dużego miasta – to sprawdzona i praktyczna pomoc, która działa także w Zgorzelcu. Wystarczy telefon i kilka kliknięć, by załatwić receptę szybciej i wygodniej. A to dopiero początek – system cały czas się rozwija, by jeszcze lepiej służyć pacjentom, również tu – na Dolnym Śląsku.