Uczniowie „Górnika” ze "zdrowotną" wizytą w Turcji

Dzięki projektowi którego tematem jest „Opieka zdrowotna z uwzględnieniem aspektu kulturowego”, nawiązała się współpraca pomiędzy szkołą ZSZiL Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, a podobnymi placówkami w Niemczech i Turcji. W jego ramach właśnie skończyła się niemal tygodniowa wizyta polskiej i niemieckiej młodzieży u ich rówieśników w Turcji, to właśnie tam młodzi ludzie mogli zobaczyć różnice i podobieństwa z obszaru opieki zdrowotnej na bazie aspektów kulturalnych i gospodarczych innego kraju.

Dzięki projektowi którego tematem jest „Opieka zdrowotna z uwzględnieniem aspektu kulturowego”, nawiązała się współpraca pomiędzy szkołą ZSZiL Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, a podobnymi placówkami w Niemczech i Turcji. W jego ramach właśnie skończyła się niemal tygodniowa wizyta polskiej i niemieckiej młodzieży u ich rówieśników w Turcji, to właśnie tam młodzi ludzie mogli zobaczyć różnice i podobieństwa z obszaru opieki zdrowotnej na bazie aspektów kulturalnych i gospodarczych innego kraju.

Pprojekt ten jest pierwszym tego typu projektem realizowanym w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu. Jego realizacja przebiega we współpracy ze szkołami w Niemczech (Elizsabeth-Selbert-Schule w Hameln) i Turcji (Atatürk Anatolu Sağlik Meslek Lisesi w Eskişehir). Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów klas „zdrowotnych”, dla których jest przeznaczony.

Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom różnic i podobieństw z obszaru opieki zdrowotnej na bazie aspektów kulturalnych i gospodarczych wszystkich trzech krajów. Uczniowie mają nie tylko poznać się nawzajem i zebrać doświadczenia, które pozwolą zweryfikować ich widzenie innych społeczeństw i kultur, ale również mają dzielić się swoją wiedzą z innymi ludźmi, a także poprawić jakość swojej pracy w przyszłości. Ten ostatni element związany jest z otwarciem międzynarodowego rynku pracy i migracją pracowników, co w istotny sposób zwiększa prawdopodobieństwo zetknięcia się z osobami innych narodowości oraz innych kręgów kulturowych.

Czas trwania projektu przewidziany jest na dwa lata (rok szkolny 2013/2014 oraz 2014/2015). Językiem komunikacji jest język angielski – zdecydowanie najpopularniejszy dziś język, który umożliwia porozumienie niemal w każdym miejscu. Jest to również dodatkowy aspekt projektu – motywowanie młodzieży do nauki języków obcych. W ramach projektu mają odbyć się cztery spotkania młodzieży tureckiej, niemieckiej i polskiej, a produktem finalnym ma być film-podręcznik prezentujący wyniki pracy młodzieży.

Pierwsze spotkanie w ramach wymiany młodzieży odbyło się w dniach 18 – 22 listopada 2013 w szkole Atatürk Anatolu Sağlik Meslek Lisesi w Eskişehir (Turcja). Po długiej, wielogodzinnej podróży – busami i samolotami na trasie Zgorzelec – Berlin – Amsterdam – Istambuł - Eskişehir – dotarliśmy na miejsce. Muszę przyznać, że mile zaskoczyło nas bardzo ciepłe przyjęcie zarówno przez uczniów, jak i przez nauczycieli szkoły tureckiej. Szkołę niemiecką reprezentowała grupa 10 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli, a naszą szkołę grupa 8 uczniów również z dwójką nauczycieli. Przy tej okazji nastąpiło pierwsze spotkanie trójki nauczycieli-organizatorów całego projektu: Pinar Akin (szkoła turecka), Christiana Tarnedena (szkoła niemiecka) i Zbigniewa Kazimierczaka (szkoła polska).

-Mimo zmęczenia całonocną podróżą, nasi uczniowie szybko nawiązali kontakt ze swoimi gospodarzami. Było tak zresztą również w przypadku nauczycieli. - komentuje Zbigniew Kazimierczak - Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły tureckiej mieliśmy okazję zobaczyć wystawę przygotowaną przez uczniów tureckich. Znalazły się na niej nie tylko elementy związane z realizowanym projektem, ale również zdjęcia Zgorzelca i Hameln oraz informacje o obydwu miastach. Zresztą jeszcze wcześniej, tuż po wejściu do budynku szkoły, powitały nas trzy duże flagi Polski, Niemiec i Turcji zawieszone w głównym holu. Oddajemy tu honor szkole tureckiej, która powitała nas naprawdę imponująco.

Jak się okazuje turecki pobyt młodzieży z Górnika w Eskişehir, przebiegała bardzo pracowicie. Poza zadaniami teoretycznymi typu: wpływ gospodarki i systemów ubezpieczeń na nakłady związane z opieką zdrowotną, po wizytę w regionalnym urzędzie oświaty, czy zwiedzaniem tamtejszych meczetów i muzeów. Nie zabrakło przy tym rekonesansu w tamtejszym szpitalu, który w ciągu roku obsługuje ponad 1,5 mln pacjentów.

-Na pewno zaskoczyło nas bardzo miłe przyjęcie ze strony Turków – podsumowuje Waldemar Woźniak – Nasza młodzież mieszkała przez te kilka dni w domach swoich rówieśników. Dzięki temu jeszcze bardziej mogła poznać kulturę i zwyczaje maszych gospodarzy.

Teraz czas na marcową rewizytę niemieckich i tureckich uczniów w Zgorzelcu.

W pierwszej wymianie uczniów ze strony polskiej uczestniczyli:

  • Zbigniew Kazimierczak i Waldemar Woźniak. (opiekunowie)

uczniowie klas zdrowotnych:

  • Kornelia Krasińska (kl. III)
  • Paula Winiarz (kl. III)
  • Izabela Fostek (kl. II)
  • Jowita Tomaszewska (kl. II)
  • Justyna Zielińska (kl. II)
  • Maciej Kolasa (kl. II)
  • Piotr Woźniak (kl. II)
  • Jakub Konieczny (kl. I)

Źródło: Zbigniew Kazimierczak | ZSZiL