Artur Robak wykonuje zdj臋cia, kt贸re zyska艂y miano dalekich obserwacji. W swoich zbiorach posiada m.in. fotografie Zgorzelca, G枚rlitz i okolic, oraz ob艂ok贸w kondensacyjnych niemieckich elektrowni w臋glowych wykonanych z du偶ej odleg艂o艣ci np. ze 艢nie偶ki lub G贸r Kaczawskich. Na naszych 艂amach opowiada o swojej pasji i kulisach powstawania wyj膮tkowych zdj臋膰. Widoki ze 艢nie偶ki mo偶na zobaczy膰 tutaj.
Dalekie obserwacje polegaj膮 na uchwyceniu obiekt贸w naziemnych (g贸ry, pasma g贸rskiego, budynk贸w, komin贸w, ob艂ok贸w kondensacyjnych ,etc.) z du偶ej odleg艂o艣ci. Oczywi艣cie im mniejszy obiekt tym trudniej go uwieczni膰 na zdj臋ciu, wi臋c granica pomi臋dzy tym co jest dalek膮 obserwacj膮, a co ju偶 ni膮 nie jest mo偶e by膰 bardzo p艂ynna. Przyjmuje si臋 w 艣rodowisku dalekich obserwator贸w, 偶e dla g贸r (zale偶nie od wysoko艣ci) minimaln膮 granic膮 jest odleg艂o艣膰 50-70 km, a dla obiekt贸w industrialnych 30-50 km.
Moja pasja do tego typu fotografii wywodzi si臋 z ciekawo艣ci 艣wiata i zami艂owania do natury. Bierze si臋 ona r贸wnie偶 z ch臋ci pokazania innym miejsc kt贸re wszyscy dobrze znaj膮, lecz nigdy nie przypatrywali si臋 bli偶ej co kryje si臋 gdzie艣 w oddali. Takie miejsce odkrywa si臋 wtedy na nowo, patrz膮c pod innym k膮tem.
Zdj臋cia dalekich obiekt贸w wykonuje si臋 nieco inaczej ni偶 standardowe zdj臋cia krajobrazu. G艂贸wna r贸偶nica polega na planowaniu zdj臋膰 i przewidywaniu warunk贸w atmosferycznych pod k膮tem widzialno艣ci. G艂ownie chodzi tu o przejrzysto艣膰 powietrza i odpowiednie o艣wietlenie obiektu tak, aby uzyska膰 jak najwi臋kszy kontrast pomi臋dzy fotografowanym obiektem a otoczeniem. Miejsca z kt贸rych fotografuj臋 typowane s膮 najpierw za pomoc膮 odpowiednich program贸w komputerowych, kt贸re analizuj膮 cyfrowy model terenu i symuluj膮 co z danego miejsca mo偶na zobaczy膰, 艂atwiej jest robi膰 zdj臋cia gdy wiem w kt贸r膮 stron臋 艣wiata skierowa膰 obiektyw. Analizuj臋 r贸wnie偶 komputerowo po艂o偶enie S艂o艅ca na niebie tak, aby pomaga艂o a nie przeszkadza艂o w zdj臋ciach.
Oczywi艣cie najwa偶niejszy jest czas, nie ka偶dego dnia panuj膮 odpowiednie warunki do obserwacji, dlatego dobry daleki obserwator na podstawie zdj臋膰 satelitarnych, prognoz pogody, kierunku wiatru, temperatury i w艂asnego do艣wiadczenia potrafi wytypowa膰 dzie艅, kilka godzin, a czasem nawet minut gdy odpowiednia widzialno艣膰 pozwoli na wykonanie zaplanowanego zdj臋cia. Sprz臋t fotograficzny gra tu podrz臋dn膮 rol臋. U偶ywam lustrzanki cyfrowej i teleobiektyw贸w 70-300 mm oraz obiektywu o sta艂ej ogniskowej 500mm. Obiektywy o wi臋kszej ogniskowej s膮 ju偶 niepraktyczne. Przydaje si臋 r贸wnie偶 statyw. R贸wnie dobrze mo偶na mie膰 aparat typu super zoom, ale trzeba si臋 liczy膰 z gorsz膮 jako艣ci膮 zdj臋膰. Gdy posiada si臋 lornetk臋 i kompaktowy aparat fotograficzny mo偶na przy艂o偶y膰 obiektyw aparatu do okularu lornetki i robi膰 zdj臋cia. Efekty takich zdj臋膰 s膮 cz臋sto lepsze ni偶 mo偶na oczekiwa膰, jednak nie zrobimy zdj臋cia w s艂abym o艣wietleniu i musimy si臋 nagimnastykowa膰 by wycelowa膰 w obiekt kt贸ry fotografujemy.
Cz臋艣膰 wypraw dalekoobserwacyjnych, jak ta na 艢nie偶k臋 czy Pradziada jest zaplanowana na d艂ugo przed wyjazdem, wi臋c jestem na 艂asce pogody, nigdy nie wiem co si臋 mo偶e trafi膰. Cz臋sto nie ma odpowiednich warunk贸w pogodowych. Cz臋艣ciej jednak s膮 to wyjazdy zaplanowane na kilka, kilkana艣cie godzin wcze艣niej, w szczeg贸lnych przypadkach kilka dni wcze艣niej. Najlepsze warunki do zdj臋膰 panuj膮 najcz臋艣ciej o wschodzie i zachodzie s艂o艅ca. Cz臋sto zdarza mi si臋 wchodzi膰 na jako艣 g贸r臋 w nocy, by by膰 o 艣wicie w miejscu kt贸rym zaplanowa艂em do zdj臋膰, b膮d藕 schodzi膰 po ciemku. Nie jest to jako艣 szczeg贸lnie niebezpieczne o ile cz艂owiek zna swoje mo偶liwo艣ci, ma du偶o zdrowego rozs膮dku i potrafi odpowiednio si臋 wyposa偶y膰.
Zdj臋cia Zgorzelca oraz ob艂ok贸w kondensacyjnych z niemieckich elektrowni w臋glowych zrobi艂em oko艂o p贸艂 godziny po wschodzie s艂o艅ca, b臋d膮c na 艢nie偶ce. By艂o to trzecia i zarazem ostatnia wizyta na jak膮 mog艂em sobie pozwoli膰 podczas ubieg艂orocznego trzydniowego wyjazdu w Karkonosze. W tym roku zrobi艂em zdj臋cia tych samych elektrowni w臋glowych, elektrowni wiatrowych w okolicach Gorlitz z 艁ysej G贸ry w G贸rach Kaczawskich. Zrobi艂em r贸wnie偶 zdj臋cia wzniesieniu Ladeskrone z zamku Grodziec ko艂o Z艂otoryi.
Artur Robak