Jak co roku zapraszamy w ostatni weekend wakacji do wspólnej zabawy na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu. I jak co roku zgorzeleckie Święto Starego Miasta JAKUBY zbiegnie się w czasie z festynem ALTSTADTFEST w Goerlitz.
Jakuby zaczną się w piątek, 28 sierpnia. Na Przedmieściu Nyskim wystąpią tego dnia m.in. zespół Lasowianki, kapela Sutari oraz znany i lubiany w Zgorzelcu zespół Szelindek z Węgier. Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry pokaże swoje dwa spektakle "Księga błazna - moralitet plebejski" oraz "Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza". Atrakcją wieczoru będzie pokaz światło i dźwięk z wykorzystaniem kolorowych laserów, które opowiedzą widzom historię Jakuba Boehme.
---
Z sobotnich ciekawostek warto wspomnieć o „JAKUBACH z filozofią”:
Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej do Zgorzelca przybędzie z wykładem dr Mateusz Falkowski, który – w ramach Święta Starego Miasta Jakuby 2015 – przedstawi wykład pt.: „O umysłach i myśleniu w literaturze”. Spotkanie odbędzie się w sobotę 29 sierpnia (Dom Jakuba Boehme, godz. 16.). Już dziś zapraszamy Państwa na kolejne ciekawe spotkanie z filozofem.
Dr Mateusz Falkowski jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Naukę kontynuował na Freie Universitaet w Berlinie (roczne stypendium), w 2009 r. obronił doktorat w Instytucie Filozofii UW.
Wszechstronne aktywności
Od 2012 r. prezesuje zarządowi Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, współtworzył inicjatywę kulturotwórczą „Orgia Myśli” (do 2014 r.), uczestnik konferencji filozoficznych (m.in. „Myśl filozoficzna i społeczna XVII wieku” (2005), „Perspektywy biopolityki” (2010), „Imperium Rolanda Barthes`a” 2015. Od 2012 r. jest wykładowcą w Kolegium Artes Liberales, w latach 2011-2012 prowadził zajęcia z historii literatury i dramatu w Wyższej Szkole Filmowej w Warszawie, w latach 2010-2011 wykładał filozofię, logikę i filozofię kultury w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mateusz Falkowski jest autorem książek (m.in. Wisława. Kryteria sprzedajnej manifestacji, O maszynach. Wiek XVII a filozofia techniki (doktorat), Myślenie dziś, Orgia z myślą francuską) oraz przekładów (m.in. R. Safranski, Schopenhauer. Dikie czasy filozofii, Warszawa 2008, C. Schmitt, Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa, Warszawa 2008).
Zgorzeleckie akcenty
Dr Mateusz Falkowski mieszkał w … Zgorzelcu (sic!) w latach 1984-1991, był uczniem SP nr 1 (szkoła przy granicy). Z tego okresu pamięta wybitną nauczycielkę matematyki Zofię Muzińską. Udzielał się także w teatrze amatorskim, którym kierował wówczas sam Marian Szałecki. Nasz gość ciepło wyraża się także o zgorzeleckiej bibliotece, której był czytelnikiem. Jest więc ta podróż z wykładem do Zgorzelca także podróżą sentymentalną, podróżą – w jakimś sensie - do przeszłości. Ciekawi nas, jak po wielu latach – w oczach Mateusza Falkowskiego - prezentuje się nasze miasto.
„Polacy z werwą”
To nazwa szczególnego plebiscytu promującego osiągnięcia młodych Polaków. Akcja trwa od 2013 roku, a jej pomysłodawcą i fundatorem jest PKN Orlen. Nasz gość został nominowany przez jurorów w kategorii Nauka. Spośród trzech nominowanych osób, dwie zostaną wyłonione przez publiczne głosowanie (www.polacyzwerwa.pl), z dwóch zostanie wyłoniony laureat (grant o wartości 50 tys. zł). Łącznie granty zostaną przyznane w 7 kategoriach (Kultura i sztuka, Ochrona środowiska, Medycyna, Nauka, Innowacje, Design i architektura, Sport). W tegorocznym Jury zasiadają: prof. Andrzej Mencwel, prof. Zbigiew Gaciong, Jacek Bożek, Tomasz Majewski i Mikołaj Grabowski.
Źródło: Marek Żytomirski /Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu/