Johann Wolfgang von Goethe uznał go za miejsce kształtowania się europejskiej tożsamości, Jan Paweł II w 1982 r. - za drogę powrotu do źródła, a Rada Europy w 1987 r. - za pierwszy międzynarodowy szlak kulturowy. Natomiast tysiące wędrowców - za najważniejszy szlak pątniczy naszego Kontynentu. Każdy kto chce poznać lepiej Jakubowy szlak powinien koniecznie wziąć udział w spotkaniu, które odbędzie się 22 października w Domu Jakuba Bohme o godzinie 18:00.
DROGA ŚW. JAKUBA - niczym rzeka z wieloma dopływami- prowadzi z niemal wszystkich regionów Europy do hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie według tradycji znajduje się grób Apostoła, św. Jakuba Starszego.
W średniowieczu był to trzeci po Rzymie i Jerozolimie cel pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata. Po kilku wiekach zapomnienia, oznaczonym symbolem muszli szlakiem, który nawiązuje do dawnych traktów, znów przez wiele dni idą samotnie ludzie różnych narodów i poglądów, by przywrócić w sobie spokój, słowom sens, a myślom rytm. Dzieję się to także na Łużycach.
Obecnie krzyżują się tu dwa Jakubowe Szlaki - prowadzący wzdłuż Via Regia oraz ten z krajów bałtyckich w stronę Pragi i Bawarii. Pierwszym w Polsce miastem, które zostało włączone do współczesnej Drogi św. Jakuba, był przed 10 laty Zgorzelec.
Ale „coś musiało być na rzeczy” także wcześniej, skoro głównym kościołem katolickim niemieckiej części miasta jest obecna katedra pod wezwaniem św. Jakuba, wędrujący tędy pielgrzymi już od 1509 r. mogli odwiedzać najstarszą w Europie kopię jerozolimskiego Grobu Pańskiego, jeden z największych w mieście placów zdobi rzeźba Dziewczyny z Muszlą, a najsłynniejszy w dziejach mieszkaniec miasta, szewc i mistyk, który po dwóch wiekach inspirował europejskich romantyków - Jakub Boehme - nosił właśnie TO imię.
Zatem Dobrej Drogi! Buen Camino!
Na opowieść o Drodze św. Jakuba (nie tylko) na Łużycach zapraszają Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce oraz Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu. Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia panem Emilem Menykiem oraz panią Krystyną Zabrocką odbędzie się 22 października w Domu Jakuba Bohme o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy.
Aktualizacja: W związku z małą awarią techniczną dzisiejsze spotkanie i wykład o drodze św. Jakuba, odbędzie się w budynku Muzeum Łużyckiego a nie jak planowaliśmy w Domku Jakuba Boehme. Serdecznie zapraszamy dziś na godzinę 18:00. Dla pierwszych 5 osób małą niespodzianka, bezpłatne egzemplarze przewodnika "Ekumeniczny Szlak Pątniczy Droga św. Jakuba wzdłuż Via Regia przez Saksonię i Turyngię"