Świętowano w Gimnazjum nr 3

W lutym w Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Zgorzelcu zbiegły się aż trzy uroczystości. Szkoła uczciła Święto Armii Krajowej, piętnastolecie Gimnazjum nr 3 oraz siedemdziesięciolecie istnienia placówki oświatowej.

W lutym w Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Zgorzelcu zbiegły się aż trzy uroczystości. Szkoła  uczciła Święto Armii Krajowej, piętnastolecie Gimnazjum nr 3 oraz siedemdziesięciolecie istnienia placówki oświatowej.

Na uroczystość przybyło wielu gości: władze miasta, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z gimnazjum, rodzice,  absolwenci szkoły oraz goście honorowi kombatanci z Armii Krajowej.

Jako pierwszy przemówienie wygłosił wieloletni dyrektor szkoły Marek Rutkowski, który w pięknych słowach opisał wspaniałą przeszłość placówki oraz jej wkład w nauczanie i wychowanie wielu pokoleń młodych mieszkańców Zgorzelca. Wspomniał, że w murach pierwszej szkoły nad brzegiem Nysy mieściła się Szkoła Podstawowa nr 1, później Liceum Pedagogiczne, by wreszcie zaistnieć jako Gimnazjum nr 3. Podkreślił, że szkoła ma ogromne zasługi w wychowaniu przez sport oraz krzewieniu tolerancji w wielonarodowościowym mieście. Dziękował zebranym gościom za piętnastoletnią pomoc w realizowaniu misji szkoły.

Apel stał się okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczenie pamiątkowe „Za Zasługi dla ŚZŻAK” zostało ustanowione Uchwałą Plenum Zarządu Głównego w grudniu 2011 r. z okazji 70. rocznicy przemianowania przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Kapituła na swoich posiedzeniach przyznaje odznaczenie zasłużonym członkom ŚZŻAK oraz osobom fizycznym nie będącym członkami ŚZŻAK lub instytucjom za wybitne zasługi w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, SZP-ZWZ-AK.

W tym roku Ordery za zasługi dla ŚZŻAK przyznane przez Urząd ds. kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymali Róża Obuchowska, Bronisława Stasiuk, Jan Gadalski, Roman Latosiński oraz Olga Worbs- Janiak. Odznaczenia wręczył Burmistrz Miasta Rafał Gronicz, który przy tej okazji pogratulował dyrektorowi oraz pracownikom szkoły wspaniałej pracy na rzecz młodzieży i życzył wytrwałości i dalszych sukcesów w trudnej i szlachetnej misji.

Po przemówieniach goście mogli obejrzeć film prezentujący kilkudziesięcioletnią historię placówki, która rozpoczęła działalność tuż po wojnie, a później program artystyczny prezentowany przez gimnazjalistów, na który złożyły się wspomnienia o szkole, listy byłych uczniów, archiwalne kroniki filmowe.

Istotną częścią uroczystości był montaż słowno-muzyczny poświęcony patronowi szkoły, Armii Krajowej. Wiersze i pieśni patriotyczne związane z bohaterskimi i tragicznym losami żołnierzy Polski Podziemnej, dedykowane zostały kombatantom obecnym tego dnia wśród gości. Przekaz wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. W wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia i szczęścia, że żyjemy dziś w wolnym kraju.

Ostatnią częścią uroczystości była gala „Piętnastka na Piętnastolecie” przygotowana przez uczniów dla nauczycieli. Rozstrzygnięty został też Plebiscyt na Najsympatyczniejszych Uczniów Gimnazjum nr 3. Wszyscy zaproszeni mogli oglądać wystawę starych kronik szkolnych oraz eksponatów z izby pamięci znajdujących się w holu gimnazjum.

Źródło: Sylwia Olszak | GM3