Zwied藕 obserwatorium astronomiczne i planetarium

W najbli偶sz膮 sobot臋 (15.10) z okazji 160 lecia obserwatori贸w w Goerlitz, specjalny, dzie艅 otwarty. W nim wiele atrakcji w tym o 17:00 oprowadzenie w j臋zyku polskim. Wst臋p wolny!

W najbli偶sz膮 sobot臋 (15.10) z okazji 160 lecia obserwatori贸w w Goerlitz, specjalny, dzie艅 otwarty. W nim wiele atrakcji w tym o 17:00 oprowadzenie w j臋zyku polskim - Wst臋p wolny!

Wizyta w obserwatorium astronomicznym i planetarium jest zawsze ciekawym prze偶yciem dla os贸b interesuj膮cych si臋 nauk膮, astronomi膮 lub technik膮. Ka偶dy ciekawy 艣wiata cz艂owiek do艣wiadczy tam niezapomnianych wra偶e艅. Ludzie budowali obserwatoria astronomiczne ju偶 w niepami臋tnych czasach. Stonehenge w Anglii, staro偶ytne 艣wi膮tynie w Chinach, Egipcie i Meksyku, a nawet egipskie piramidy mia艂y po艣redni lub bezpo艣redni zwi膮zek z obserwacjami astronomicznymi.

Wraz z rozwojem nauki i techniki zmianie uleg艂y przyrz膮dy astronomiczne. Coraz mniej by艂o monumentalnych budowli, a coraz wi臋cej niewielkich, subtelnych aparat贸w, kt贸re pozwala艂y na dokonywanie dok艂adnych obserwacji i pomiar贸w. Najbardziej prze艂omowe okaza艂o si臋 wynalezienie teleskopu. Pierwsze takie urz膮dzenia pojawi艂y si臋 w Europie w XVII wieku. Dzi臋ki temu, 偶e mog艂y zbiera膰 i kierowa膰 do naszego oka znaczne ilo艣ci 艣wiat艂a, zacz臋to dostrzega膰 i odkrywa膰 wiele nowych obiekt贸w astronomicznych. Powi臋kszenie obrazu zdynamizowa艂o badania astronomiczne. Nabra艂y one niezwyk艂ego tempa, a nasza wiedza o wszech艣wiecie i o prawach nim rz膮dz膮cych zacz臋艂a si臋 szybko powi臋ksza膰.

Dzisiejsze obserwatoria astronomiczne ponownie przesta艂y przypomina膰 subtelne niewielkie urz膮dzenia badawcze. Badania astronomiczne coraz mniej kojarz膮 si臋 z romantycznym obrazem samotnego naukowca, kt贸ry jako pierwszy w dziejach 艣wiata odkrywa nieznane wcze艣niej obiekty, zjawiska, czy prawa przyrody. Ogromne teleskopy umieszczone w egzotycznych miejscach na szczytach g贸r s膮 dost臋pne jedynie dla w膮skiego grona specjalist贸w.

Nikt nie spogl膮da w okular takiego instrumentu, ale dane obserwacyjne zapisywane s膮 przez matryce CCD i przesy艂ane przez internet do o艣rodk贸w naukowych rozrzuconych po ca艂ym 艣wiecie. Bezpo艣rednie obserwacje nieba okiem ludzkim uzbrojonym w lornetk臋, lunet臋 lub teleskop wci膮偶 maj膮 jednak du偶膮 warto艣膰. Nawet amatorzy astronomii ci膮gle jeszcze dokonuj膮 warto艣ciowych odkry膰, szczeg贸lnie dotyczy to nowych komet i obserwacji meteoryt贸w.

Planetarium jest miejscem, gdzie mo偶na zapozna膰 si臋 z wygl膮dem nieba w r贸偶nych szeroko艣ciach geograficznych i pozna膰 zasady orientacji w艣r贸d gwiazd. Planetarium sk艂ada si臋 przede wszystkim z kopu艂y i rzutnika. Kopu艂a jest ekranem, na kt贸rym wy艣wietlany jest obraz nieba. Mo偶emy tam pozna膰 dobowe i roczne zmiany wygl膮du nieba, obserwowa膰 gwiazdozbiory widoczne w danej szeroko艣ci geograficznej, a nawet obserwowa膰 pozorny ruch S艂o艅ca, Ksi臋偶yca i planet na tle gwiazd. Najwi臋ksz膮 atrakcj膮 planetarium w dzisiejszych czasach jest chyba mo偶liwo艣膰 zobaczenia nieba bez zanieczyszcze艅 wszechobecnym sztucznym o艣wietleniem.

Na kopule planetarium niezale偶nie od pogody i pory dnia mo偶na obserwowa膰 tysi膮ce gwiazd, Drog臋 Mleczn膮, Ksi臋偶yc i planety. Mo偶emy przy艣piesza膰, albo zwalnia膰 ruchy na sferze niebieskiej. Wizyta w Planetarium jest zawsze mi艂ym i wzbogacaj膮cym do艣wiadczeniem dla wszystkich ciekawych 艣wiata.

Je艣li kto艣 z Pa艅stwa chcia艂by na 偶ywo zapozna膰 si臋 ze wsp贸艂czesnymi, podstawowymi przyrz膮dami astronomicznymi, a tak偶e z planetarium, 15 pa藕dziernika 2016 od godz. 15:00, w ramach obchod贸w 160-lecia obserwacji astronomicznych w G枚rlitz, mo偶e skorzysta膰 z dni otwartych w planetarium i obserwatorium w G枚rlitz. Impreza odb臋dzie si臋 niezale偶nie od pogody. Od godz. 17.00 zapewniamy oprowadzanie w j臋zyku polskim. Tak偶e wi臋ksze grupy zorganizowane mog膮 przyj艣膰 bez wcze艣niejszego umawiania. Zapraszamy r贸wnie偶 na nasz膮 stron臋 internetow膮 w j臋zyku polskim: www.pl.goerlitzer-sternfreunde.de