Od przepychanek w sprawie obecno艣ci organizacji ekologicznych rozpocz臋艂o si臋 wczoraj (30.03) spotkanie po艂膮czonych komisji sejmowych po艣wi臋conych sytuacji w Turowie.
Efekt by艂 taki, 偶e z posiedzenia zostali wykluczeni przedstawiciele Greenpeace Polska. Sprawa zbulwersowa艂a pose艂 Ma艂gorzat臋 Tracz, kt贸ra napisa艂 na Twitterze:
Niespotykane, PiS z Konfederacj膮 w艂a艣nie odm贸wi艂 udzia艂u w posiedzeniu Komisji ws. kopalni Tur贸w jednej organizacji pozarz膮dowej - @Greenpeace_PL. Kolejny raz mo偶liwo艣膰 dyskusji w Sejmie jest ograniczana.
Kt贸rej, tak odpowiedzia艂 Robert Winnicki:
Zach臋cam do zapoznania si臋 z histori膮 oraz metodami dzia艂ania tej organizacji. Najpierw niech Greenpeace przestanie stosowa膰 w swojej dzia艂ano艣ci metody przest臋pcze i przeprosi, zado艣膰uczyni - wtedy by膰 mo偶e zostanie uznany za partnera do rozm贸w.
Z samego posiedzenia (za Polsk膮 Agencj膮 Prasow膮):
Mamy szereg argument贸w odrzucaj膮cych czeskie zarzuty wobec dzia艂alno艣ci kopalni w臋gla brunatnego Tur贸w - podkre艣li艂 wiceszef MKi艢 Piotr Dziadzio. Doda艂, 偶e Czesi oczekuj膮 od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
Wiceminister klimatu i 艣rodowiska oraz G艂贸wny Geolog Kraju Piotr Dziadzio podkre艣li艂, 偶e intensywne negocjacje ws. Turowa z Czechami trwa艂y od ko艅ca 2019 roku. Wskaza艂, 偶e przez pandemi臋 zosta艂y one ograniczone, ale od jesieni ub. r. zn贸w przybra艂y na sile.
"To nie jest prawda, 偶e polska strona nie reagowa艂a na komunikacj臋 i oczekiwania strony czeskiej (...). Wr贸cili艣my do dialogu, by艂 bardzo intensywny, 艂膮cznie z om贸wieniem propozycji oraz polubownego rozwi膮zania tego konfliktu" - zaznaczy艂 wiceminister.
Dziadzio zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e w trakcie negocjacji strona czeska z jednej strony komunikowa艂a, 偶e chce polubownie za艂atwi膰 sp贸r, a z drugiej "roszczenia ros艂y".
Przedstawiciel MKi艢 poinformowa艂, 偶e w pod koniec listopada ub.r. Czesi przedstawili roszczenia finansowe dotycz膮ce dzia艂alno艣ci kopalni Tur贸w. Dziadzio nazwa艂 zg艂oszon膮 list臋 inwestycji "koncertem 偶ycze艅", kt贸ry nie mia艂 zwi膮zku z prowadzeniem wydobycia i chodzi艂o m.in. o budow臋 wodoci膮g贸w po po艂udniowej stronie granicy.
Wyja艣ni艂, 偶e ju偶 teraz roszczenia si臋gaj膮 10 mln euro, a docelowo mia艂oby by膰 to nawet 60 mln euro.
Dziadzio odni贸s艂 si臋 r贸wnie偶 o podnoszonej przez Czech贸w kwestii dot. niedobor贸w wody po stronie czeskiej, w zwi膮zku z obecno艣ci膮 kopalni.
G艂贸wny Geolog Kraju przypomnia艂, 偶e aby zado艣膰 uczyni膰 Czechom sp贸艂ka zarz膮dzaj膮ca kopalni膮, czyli PGE G贸rnictwo i Energetyka Konwencjonalna zobowi膮za艂a si臋 do budowy specjalnej kurtyny, kt贸ra zabezpiecza膰 b臋dzie ewentualny przep艂yw wody ze strony czeskiej w stron臋 polsk膮. Przekonywa艂 jednak, 偶e obecno艣膰 Turowa wcale nie zagra偶a czeskim zasobom wodnym.
Podkre艣li艂, 偶e polska strona ma dowody, i偶 po stronie po艂udniowej "ta woda jest i jej nie brakuje". Zwr贸ci艂 ponadto uwag臋, 偶e u Czech贸w znajduje si臋 sze艣ciopoziomowa 偶wirownia obejmuj膮ca kilkaset hektar贸w, kt贸ra mo偶e mie膰 wp艂yw na te zasoby.
Dziadzio podkre艣li艂, 偶e z dost臋pnych raport贸w wynika, 偶e kwestia niedoboru wody po czeskiej stronie jest efektem zjawisk klimatycznych i niedoboru opad贸w w tym regionie, a nie obecno艣ci kopalni Tur贸w. Wskazywa艂, 偶e u Czech贸w w tym rejonie znajduj膮 si臋 te偶 "baseny, k膮pieliska, podlewane s膮 trawniki, t膮 wod膮, kt贸rej rzekomo brakuje".
Zapewni艂, 偶e Polska ma szereg argument贸w odrzucaj膮cych czeskie zarzuty.
Uczestnicz膮cy w posiedzeniu wiceminister aktyw贸w pa艅stwowych Zbigniew Gryglas zaznaczy艂, 偶e kompleks w Turowie, czyli kopalnia jak i elektrownia, to bardzo istotny element polskiego systemu elektro-energetycznego. To blisko 2 GW zainstalowanej mocy - zaznaczy艂 - a elektrownia dostarcza pr膮d do 2,3 mln gospodarstw domowych.
Przypomnia艂, 偶e procedura przed艂u偶enia koncesji dla Turowa rozpocz臋艂a si臋 6 lat temu, a w marcu 2020 roku zosta艂a przed艂u偶ona na kolejna lata.
Gryglas zaznaczy艂, 偶e temu procesowi towarzyszy艂y bezprecedensowe konsultacje spo艂eczne obejmuj膮ce instytucje, organizacje i mieszka艅c贸w po obu stronach granicy. Zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e inwestycje maj膮ce zabezpieczy膰 dost臋p do wody wykonane przez PGE G贸rnictwo i Energetyka Konwencjonalna kosztowa艂y ju偶 kilkana艣cie milion贸w z艂otych.
Wiceszef MAP doda艂, 偶e wniosek Czech贸w do TSUE nie ko艅czy mo偶liwo艣ci polubownego rozwi膮zania tej sprawy. "Jestem przekonany, 偶e do tego dojdzie" - oceni艂.
Niedawno na terenie kopalni odkrywkowej w臋gla brunatnego Tur贸w w Bogatyni protestowali ekolodzy z Greenpeace. Aktywi艣ci zwracali uwag臋 m.in. na konieczno艣膰 odej艣cia od w臋gla w Polsce do 2030 r. Wed艂ug Greenpeace "brak planu odej艣cia od w臋gla regionu turoszowskiego i be艂chatowskiego mo偶e grozi膰 utrat膮 艣rodk贸w unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji". "Dodatkowo dzia艂alno艣膰 odkrywki Tur贸w jest osi膮 sporu z s膮siaduj膮cymi Czechami i Niemcami" - wskazuj膮 dzia艂acze tej organizacji.
Na akcj臋 ekolog贸w odpowiedzia艂 PGE GiEK, wed艂ug kt贸rego protest Greenpeace na terenie kopalni by艂 inspirowany m.in. przez czeskich aktywist贸w i zwi膮zany z 偶膮daniem doprowadzenia do jak najszybszego zamkni臋cia kompleksu Tur贸w.