E-grzeczność, czyli słowo o netykiecie

W miniony czwartek mieliśmy Dzień Savoir-Vivre, a dziś przypominamy, jak - zgodnie z dobrymi manierami - komunikować się w sieci. Być może nie wiecie, ale w internecie istnieją pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać w kontaktach z innymi. To netykieta.

W miniony czwartek mieliśmy Dzień Savoir-Vivre, a dziś przypominamy, jak - zgodnie z dobrymi manierami - komunikować się w sieci. Być może nie wiecie, ale w internecie istnieją pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać w kontaktach z innymi. To netykieta.

Choć netykieta jest zbiorem niepisanych zasad, to za nieprzestrzeganie jej reguł internautom mogą grozić pewne konsekwencje. Jakie? Na przykład zablokowanie dostępu do określonych stron czy usług. Dlatego warto ją znać, a przede wszystkim stosować. Dzień Savoir-Vivre, czyli 3 czerwca, to dobry moment, aby je sobie przypomnieć lub poznać.

E-grzeczność

Najważniejsza z reguł netykiety jest uniwersalna i bardzo prosta. To wzajemny szacunek. W internecie jest tak samo ważny, jak w bezpośrednich kontaktach – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Zasad, które pokrywają się w świecie realnym i wirtualnym jest w netykiecie więcej:

  • Bądź uprzejmy – pamiętaj o przedstawianiu się i stosowaniu form grzecznościowych,
  • Wyrażaj się jasno – nie pozostawiaj miejsca na niedomówienia, czy nieporozumienie,
  • Nie używaj wulgaryzmów, ani nie prowadź rozmowy w prowokacyjny sposób,
  • Nie bój się wyrażać swoich opinii, ale jeśli krytykujesz – rób to w sposób rzeczowy i kulturalny.

Inne? Zawsze i wszędzie dbaj o język swoich wypowiedzi. Stosuj zasady gramatyczne, stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne. Pisz konkretnie, unikaj literówek, a jeśli lubisz emotikony – używaj ich tylko wtedy, kiedy jest to na miejscu, czyli w kontaktach nieformalnych i – nie w nadmiarze.

Tak samo jak w korespondencji prowadzonej offline, zwroty bezpośrednie – Ty, Tobie, Ciebie – pisz z dużej litery. Nie nadużywaj jednak CAPS LOCKA – wielkie litery są w internecie uznawane za krzyk. A to już niegrzeczne.

Dobre nawyki

Nie mniej ważne od tego, jak zwracamy się do innych jest to, jakie treści publikujemy i przesyłamy dalej. Tu również mamy dla Was kilka dobrych rad:

  • Szanuj nie tylko drugą osobę, ale też jej własność - również intelektualną. Jeśli cytujesz – podaj autora słów, jeśli wykorzystujesz czyjeś zdjęcie, np. na blogu lub stronie internetowej – poproś o zgodę.
  • Nie naruszaj prywatności innych – chcesz opublikować coś, co nie dotyczy tylko Ciebie, albo wrzucić np. wspólne zdjęcie? Najpierw upewnij się, że ta druga osoba nie ma nic przeciwko.
  • Nie spamuj – nie wysyłaj wiadomości, których odbiorca może sobie nie życzyć. Ty też pewnie nie lubisz takich dostawać.
  • Nie zapychaj skrzynek – jeśli wysyłasz duży załącznik, skompresuj plik.

I jeszcze jedno - dbaj o porządek. Sieć to miejsce, w którym każdy ma swoją przestrzeń – np. w konto na kanale społecznościowym - ale jako całość służy nam wszystkim. Dlatego:

  • Nie zaśmiecaj profili – swoich, ani innych,
  • Usuwaj – ze strony, czy bloga nieaktualne treści,
  • Nie siej dezinformacji. Zanim coś udostępnisz – sprawdź źródło i jego wiarygodność.

Tylko tyle i aż tyle możemy zrobić, żeby budować kulturę bezpiecznej sieci na co dzień.

Akcja - reakcja

Tak samo ważne, jak przestrzeganie zasad, jest odpowiednie reagowanie na ich łamanie. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania w sieci, masz prawo to zgłosić. Nie wahaj się z niego skorzystać.

Najprostsze rozwiązanie, które powinno przynieść pożądany efekt, to zgłoszenie faktu naruszenia zasad – choćby tych niepisanych, do których zalicza się netykieta – administratorowi strony. To on wyciągnie konsekwencje z niestosownego zachowania, nakładając np. na zgłoszonego użytkownika określone ograniczenia.

Jeśli to, co obserwujemy w sieci, nie tylko wykracza poza zasady, ale także stanowi realne zagrożenie – warto zareagować i to zgłosić – mówi minister Marek Zagórski.

Oto adresy, które mogą się przydać:

https://incydent.cert.pl – zgłoszenia incydentów naruszających bezpieczeństwo w sieci,
https://dyzurnet.pl – zgłoszenia nielegalnych treści w internecie.

Zapamiętajcie te wskazówki. Stosowanie się do nich nic nie kosztuje, a wiele zmienia.

Źródło: Wydział Cyfryzacji | Kancelaria Premiera