Wczoraj (9.08), podczas odbywaj膮cego si臋 w Karpaczu Forum Ekonomicznego niczym w bokserskim ringu, stan臋li naprzeciwko siebie Albert Gryszczuk szef Krajowej Izby Klastr贸w Energii oraz Janusz Kowalski znany z obrony energetyki w臋glowej pose艂 Zjednoczonej Prawicy. Pisz膮c w skr贸cie: by艂o to starcie OZE vs. w臋giel.
Pose艂 Kowalski obawia艂 si臋, przede wszystkim ogromnych koszt贸w, w tym spo艂ecznych, transformacji energetycznej. Na co prezes Gryszczuk zareagowa艂, wskazuj膮c 藕r贸d艂a jej finansowania.
Nikt nie neguje potrzeby utrzymania w Polsce w臋gla, jako 藕r贸d艂a stabilizuj膮cego i uzupe艂niaj膮cego nisko lub bezemisyjne 藕r贸d艂a energii. Natomiast nie mo偶na za wszelk膮 cen臋 broni膰 nierentownych i 藕le zarz膮dzanych podmiot贸w. Ich utrzymanie, nie tylko kosztuje nas miliardy z艂otych z bud偶etu pa艅stwa, ale co gorsza, blokuje otrzymanie 艣rodk贸w unijnych. - wyja艣nia艂 prezes Gryszczuk.
Podczas dyskusji pytano te偶 o regulacje prawne dla OZE. Dlaczego wci膮偶 w tym temacie jeste艣my za Europ膮? Tutaj by艂y Minister Energii Krzysztof Tch贸rzewski, r贸wnie偶 bior膮cy udzia艂 w dyskusji, odpowiada艂, 偶e problemem nie jest brak regulacji, a jest nim kiepski stan sieci przesy艂owej. Na modernizacje potrzeba wydatkowa膰 oko艂o 150 - 200 mld z艂otych.
Odpowiadaj膮c na ten temat Albert Gryszczuk, jako przyk艂ad pokaza艂 Zgorzelecki Klaster, w kt贸rym zainstalowane jest ponad 70 MW energii, a w艂a艣nie uczestnicy klastra energii wybudowali samodzielnie niezb臋dne sieci przesy艂owe.
Pose艂 Janusz Kowalski krytykowa艂 spraw臋 handlu emisji CO2. Jego zdaniem pieni膮dze ze sprzeda偶y powinny zostawa膰 w takich firmach jak PGE i nie by艂oby potrzeby szuka膰 ich w UE. Jak wskazywali pozostali dyskutanci, problem polega jednak na tym, 偶e dotychczasowy, skokowy wr臋cz, wzrost inwestycji w OZE, odbywa si臋 w Polsce g艂贸wnie dzi臋ki kapita艂owi prywatnemu, a sp贸艂ki pa艅stwowe, przez wiele lat do transformacji energetycznej si臋 nie przyk艂ada艂y.
Jak m贸wi艂 Pose艂 Kowalski, obecnie jest olbrzymia presja na Zielony 艁ad, na transformacj臋, co sprawia, 偶e 艣rodki zabierane s膮 z innych miejsc - na przyk艂ad z inwestycji na drogi. Koszt transformacji zostanie przerzucony na odbiorc贸w. Nas ma to kosztowa膰 2 biliony z艂otych, a otrzymamy 2 miliardy z FST, czyli sto razy tyle musimy do艂o偶y膰 sami. To oznacza podwy偶ki 20-30%, a jak m m贸wi艂 Kowalski - on si臋 na to godzi. Tylko reset polityki klimatycznej mo偶e sprawi膰, 偶eby to nie potoczy艂o si臋 w ten spos贸b.
Ponadto zdaniem Kowalskiego, program M贸j Pr膮d nie powinien zosta膰 rozszerzony, a zako艅czy膰 si臋 jako program pilota偶owy.聽My dop艂acamy do tych, kt贸rzy s膮 zamo偶ni, a koszty wracaj膮 na reszt臋 spo艂ecze艅stwa. Na tych, kt贸rych nie sta膰 na panele fotowoltaiczne, na senior贸w.
Pose艂 ko艅czy艂, wieszcz膮c olbrzymie niebezpiecze艅stwo dla gazu:
Prosz臋 te偶 zobaczy膰, co si臋 obecnie dzieje. W ci膮gu kilku miesi臋cy wzros艂y bardzo ceny gazu i nagle op艂acalne sta艂o si臋 wytwarzanie energii z w臋gla, nagle stali艣my si臋 ponownie eksporterem w臋gla. Przecie偶 to szale艅stwo. Dlatego broni艂em Ostro艂臋ki i by艂em przeciwny zwi臋kszeniu znaczenia gazu w Polsce, przed zako艅czeniem kontraktu Jamalskiego. Obawiam si臋, 偶e z 1 stycznia 2023 roku mo偶emy mie膰 k艂opot z dostawami gazu do Polski.
Na zarzut przerzucenia koszt贸w na obywateli odpowiedzia艂 Albert Gryszczuk: w naszym systemie energetycznym, indywidualni odbiorcy, czyli taryfa "G" to 15% rynku. 85% to przedsi臋biorcy, gdzie ju偶 trwa, jak to m贸wi si臋 kolokwialnie "wolna amerykanka". Rynek energii w naszym kraju jest regulowany i nikt raczej tego nie zmieni. Dlatego zapewnia ochron臋 indywidualnym odbiorcom.
My nie mo偶emy czeka膰. Musimy zainwestowa膰 w zielon膮 energi臋. Je偶eli nie b臋dziemy, jej mieli, to nie b臋dziemy mieli gospodarki. Coraz cz臋艣ciej konsumenci, odbiorcy patrz膮 na wytworzony produkt czy jest w nim 艣lad w臋glowy? I w zale偶no艣ci od tego, decyduj膮 czy kupi膮 dany produkt, czy nie. Ta 艣wiadomo艣膰 z ka偶dym kolejnym rokiem b臋dzie coraz wi臋ksz膮. Ma艂o tego. Na to patrz膮 te偶 inwestorzy, kt贸rzy nie chc膮 wej艣膰 na teren, je偶eli nie ma dost臋pu do "zielonego" pr膮du.