Troje zatrzymanych na 'podwójnym gazie'

Trzech kierowców zdecydowało się wsiąść za "kółko" pomimo wypicia alkoholu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Najstarszy miła 43 lata, najmłodszy - 27.

Troje kierowców zdecydowało się wsiąść za "kółko" pomimo wypicia alkoholu. Teraz za swoje, nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Najstarszy miał 43 lata, najmłodszą okazała się 27-latka.

Zgorzeleccy policjanci w ramach codziennej służby dbają o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących drogami naszego powiatu. Niestety nadal niemal każdego dnia zatrzymywani są kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów.

We wtorek (13.10) policjanci zgorzeleckiej drogówki na drogach naszego powiatu zatrzymali 3 kierowców którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu, a pomimo tego zdecydowali się kierować pojazdami. Najstarszy z nich miał 43 lata, a najmłodszym nieodpowiedzialnym kierowcom okazała się 27-latka. Dodatkowo dwóch z kierujących nie posiadało uprawnień do kierowania, a jeden spowodował zdarzenie drogowe. Niechlubnym rekordzistą był kierujący, u którego badanie wykazało poziom ponad 1,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli stężenie ponad 3 promile alkoholu we krwi.

Teraz wszyscy za popełnione czyny odpowiedzą przed sądem.

Zależnie od stężenia alkoholu w organizmie można rozróżnić dwa stany: po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Stan po użyciu alkoholu oznacza iż wartość stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi lub prowadzi do wartości w zakresie od 0,2‰ do 0,5‰ (od 0,1mg do 0,25mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza). Stan nietrzeźwości występuje gdy wartość stężenia alkoholu we krwi kierowcy przekracza lub prowadzi do przekroczenia wartości 0,5‰ (przekracza 0,25mg alkoholu w 1dm3 wydychanego powietrza).

Kierującemu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny , ograniczenia wolności lub pozbawiania wolności do 2 lat. Ponadto zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Możliwe jest również zasądzenie świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5.000 do 60000 zł. Natomiast w przypadku kierowania w stanie po użyciu kara grzywny (do 5000zł) lub aresztu (od 5 do 30 dni) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy dom 3 lat.

Źródło: KPP w Zgorzelcu