Inspiracja Karkonoszami w Śląskim Muzeum

Obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby, fotografie z blisko 150 dziełami sztuki ponad 60 artystów obejrzeć można w ramach wystawy „Karkonoska Inspiracja“ w Śląskim Muzeum w Görlitz.

Obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby, fotografie z blisko 150 dziełami sztuki ponad 60 artystów obejrzeć można w ramach wystawy „Karkonoska Inspiracja“ w Śląskim Muzeum w Görlitz.

Wystawa kładzie nacisk na prace artystów i artystek związanych z górskim regionem w latach 1900–1945. Niektórzy z nich wraz z założonym w 1922 roku Stowarzyszeniem Artystów św. Łukasza stworzyli w Szklarskiej Porębie serce kolonii malarskiej, której dorobek pozostaje żywy w regionie do dziś.

Prezentowane są dzieła sztuki, których inspiracją był dziki i romantyczny krajobraz Karkonoszy. Odkrywanie Karkonoszy przez artystów rozpoczęło się pod koniec XVIII wieku, kiedy to w efekcie „odkrycia” Alp rozwinęło się duże zainteresowanie regionami górskimi.

Rysunki, obrazy i fotografie przyniosły od tamtej pory szeroką sławę owianym legendami Karkonoszom. Region ten wkrótce stał się celem romantycznych wędrówek. Również późniejsi uczestnicy plenerów w różnorodny sposób czerpali inspirację z karkonoskiej przyrody. Około 1900 roku alternatywnego życia w bliskości z naturą i z dala od rozwijających się dużych miast szukały tu osoby o poglądach nurtu „reformy życia” [z niem. Lebensreform].

Wskutek tego popularna miejscowość turystyczna, Szklarska Poręba, stała się centralną kolonią artystyczną, której sława sięgała poza granice regionu. Przyrodników, pisarzy-podróżników i artystów przyciągały także Sudety, sprawiające wrażenie alpejskich pasm górskich.



Wystawę oglądać można do końca lutego 2022 roku. Towarzyszy jej bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog w języku niemieckim i polskim.

Wystawa Muzeum Śląskiego w Görlitz organizowana jest w ramach projektu INTERREG z Karkonoskim Parkiem Narodowym „Śląsk – wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe” przy wsparciu ze środków programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Muzeum Śląskie w Görlitz
Zostało otwarte w 2006 roku i prezentuje dzieje i kulturę Śląska, zarówno w kontekście tradycji niemieckich, jak i europejskich wpływów kulturowych. Blisko 1000 eksponatów opowiada o zmiennych losach regionu i jego mieszkańców od średniowiecza do końca II wojny światowej. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dzieła sztuki i pamiątki historyczne, malarstwo na szkle, ceramika i porcelana, pamiątki ucieczki i wypędzenia czy też bogata kolekcja zdjęć.

Fot. Śląskie Muzeum w Görlitz
Źródło: Katarzyna Wilk-Sosnowska