Nasz punkt doradczy programu ‚Czyste powietrze’ najlepszy na Dolnym Śląsku!

W przygotowanym za trzeci kwartał zestawieniu akcji likwidowania kopciuchów, prowadzony przez Zgorzelecki Klaster Energi punkt okazał się najlepszy na Dolnym Śląsku. Prym wiedzie Śląsk.

W przygotowanym za trzeci kwartał zestawieniu akcji likwidowania kopciuchów, prowadzony przez Zgorzelecki Klaster Energi punkt okazał się najlepszy na Dolnym Śląsku. Prym wiedzie Śląsk.

Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie „Czyste Powietrze” w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 roku. Można je sprawdzić przez wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w III kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. W pierwszej setce zestawienia. Na 21 miejscu jest Zawidów.

Wykonaliśmy kawał świetnej pracy. - podsumowuje Agnieszka Spirydowicz prezes ZKlastra - Cieszę się, że udało nam się znaleźć tak wysoko w tym zestawieniu. Zwłaszcza że Zawidów to nie jedyny samorząd, w którym złożono wnioski. Gwarantuje nam to nie tylko poprawę jakości powietrza, ale zwiększenie świadomości mieszkańców, na temat tego, jak złej jakości powietrze wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi. 

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721.

„Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu „Czyste Powietrze” – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski” – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych” – przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: NFOŚiGW