Legalna broń

W czasach, gdy codziennie słyszysz o wojnie tuż za naszą granicą, mimochodem zastanawiasz się nad swoimi zdolnościami obronnymi, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy i posługiwania się bronią. Wiele lat temu z programów szkolnych wycofano przysposobienie obronne, a kontakt z bronią, nauka obchodzenia się z nią stał się z pozoru trudniejszy.

W czasach, gdy codziennie słyszysz o wojnie tuż za naszą granicą, mimochodem zastanawiasz się nad swoimi zdolnościami obronnymi, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy i posługiwania się bronią. Wiele lat temu z programów szkolnych wycofano przysposobienie obronne, a kontakt z bronią, nauka obchodzenia się z nią stał się z pozoru trudniejszy.

Piszę z pozoru, gdyż obowiązujące przepisy pozwalają na legalne nabycie broni na kilka sposobów. Zasady te reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji, z którą – planując nabycie broni – bezwzględnie musisz się zapoznać. Broń palną możesz legalnie posiadać na podstawie pozwolenia wydawanego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji właściwego dla twojego miejsca stałego pobytu.

Pozwolenie na posiadanie broni palnej możesz uzyskać, gdy przedstawisz ważną przyczynę. Pozwolenie wydaje się w szczególności w celach ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, w celach łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych. Zatem możliwości jest wiele.

Gdy potrzebujesz broni do celów ochrony osobistej, osób lub mienia to istniejące zagrożenie życia, zdrowia lub mienia musi być stałe, realne i ponadprzeciętne. Ważną przyczyną dla posiadania broni jest również posiadanie uprawnień do wykonywania polowania, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego – gdy ubiegasz się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Ważną przyczyną będzie również udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej – gdy ubiegasz się o pozwolenie na broń do celów rekonstrukcji historycznych.

Udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim będzie z kolei uzasadniało wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich. Może się również zdarzyć, że nabędziesz broń w spadku, w drodze darowizny lub wyróżnienia i wówczas możesz ubiegać się o pozwolenie na broń do celów pamiątkowych.

Niezależnie od powodu, dla którego chcesz posiadać broń palną, pozwolenia takiego nie otrzymasz gdy:

  • nie ukończyłeś 21 lat, z wyjątkiem o którym niżej.
  • wykazujesz zaburzenia psychiczne,
  • wykazujesz istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego;
  • masz rozpoznane uzależnienie od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych;
  • nie posiadasz miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • stanowisz zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego tj:
    a) skazano Cię prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
    b) skazano Cię prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo:
    • przeciwko życiu i zdrowiu
    • przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Wyjątkowo gdy nie masz wprawdzie 21 lat, ale skończyłeś 18, na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego, stowarzyszenia obronnego możesz uzyskać pozwolenie, jednakże tylko na broń służącą do celów sportowych lub łowieckich.

​O ile zatem (a aktualnie jest to najczęstszy powód) chcesz doskonalić się w posługiwaniu się bronią palną, poznać jej rodzaje oraz ćwiczyć strzelectwo najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do klubu strzeleckiego, przejście szkolenia i zdanie egzaminu, po którym uzyskujesz patent strzelecki Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. W naszej okolicy znajdują się kluby strzeleckie i nie jestem problemem, by ubiegać się o przyjęcie w poczet ich członków. Patent strzelecki wraz z zaświadczeniem o członkostwie w strzeleckim klubie sportowym dołączasz jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na posiadanie broni palnej. Corocznie musisz też wnioskować o przyznanie licencji zawodniczej uprawniającej do udziału w zawodach, które dla podtrzymania uprawnień są obowiązkowe.

​Co ważne, poza przypadkami określonymi w ustawie posiadanie broni i amunicji jest zabronione i podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Podstawy prawne: ustawa o broni i amunicji oraz Kodeks karny