Z pewnością wiesz, że możesz złożyć reklamację, gdy rozkleiły Ci się buty albo zegarek po kilku dniach przestał działać. Ale czy wiesz, że gdy wymarzone wczasy okazały się kompletnym niewypałem, również możesz je zareklamować?
Najczęściej, zanim zdecydujesz się na konkretne wczasy, sprawdzasz dokładnie ofertę biur podróży, wybierasz szczegóły takie jak rodzaj hotelu, rodzaj posiłków, typ pokoju, odległość od centrum czy morza i wiele innych. Mimo tego zdarza się, że po przyjeździe na miejsce nie wszystko wygląda jak w katalogu. Pokój nie ma gwarantowanego widoku na morze, hotel, w którym Cię zakwaterowano, ma niższy standard lub nie zapewnia dietetycznego wyżywienia, basen ma słoną wodę, mimo iż miał być ze słodką i nie jest podgrzewany, choć było to dla Ciebie ważne i zapewniano Cię, że będzie. To tylko kilka przykładów.
Reklamować możesz wszystko, co zostało zapisane w umowie, a nie zostało zrealizowane z winy organizatora. Niezgodności zaś mogą dotyczyć nie tylko samej realizacji punktu umowy, ale także jakości danej usługi.
Co jest ważne, abyś skutecznie mógł dochodzić swoich praw? Przede wszystkim o zaistniałej niezgodności musisz poinformować organizatora podróży, poprzez jego przedstawiciela (zazwyczaj obecnego na miejscu rezydenta), tak aby ten miał szansę niezwłocznie usunąć niezgodność.
W przypadku nieusunięcia niezgodności przez organizatora podróży przysługują Ci 3 niezależne roszczenia:
Co więcej, gdy niezgodność istotnie wpływa na realizację imprezy turystycznej, a organizator turystyki nie zdoła usunąć tej niezgodności w rozsądnym terminie wyznaczonym przez podróżnego, podróżny ma prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej bez opłaty za jej rozwiązanie.
Jest to najdalej idące roszczenie, na które wg mnie bezpieczniej się zdecydować tylko w skrajnych sytuacjach. Ponieważ za realizację usługi odpowiedzialny jest organizator turystyki, wszelkie żądania, wiadomości, skargi związane z realizacją wypoczynku możesz kierować albo do biura podróży, albo agenta turystycznego, za którego pośrednictwem kupiłeś usługę. Pamiętaj, aby wszystko dokumentować. Na dochodzenie roszczeń masz 3 lata (dawniej było 30 dni na złożenie reklamacji). Potem ulegną przedawnieniu.
Podstawy prawne: ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, Kodeks cywilny.