Obniż cenę za nieudane wakacje – prawa urlopowicza

Z pewnością wiesz, że możesz złożyć reklamację, gdy rozkleiły Ci się buty albo zegarek po kilku dniach przestał działać. ​Ale czy wiesz, że gdy wymarzone wczasy okazały się kompletnym niewypałem, również możesz je zareklamować?

Z pewnością wiesz, że możesz złożyć reklamację, gdy rozkleiły Ci się buty albo zegarek po kilku dniach przestał działać. ​Ale czy wiesz, że gdy wymarzone wczasy okazały się kompletnym niewypałem, również możesz je zareklamować?

​Najczęściej, zanim zdecydujesz się na konkretne wczasy, sprawdzasz dokładnie ofertę biur podróży, wybierasz szczegóły takie jak rodzaj hotelu, rodzaj posiłków, typ pokoju, odległość od centrum czy morza i wiele innych. Mimo tego zdarza się, że po przyjeździe na miejsce nie wszystko wygląda jak w katalogu. Pokój nie ma gwarantowanego widoku na morze, hotel, w którym Cię zakwaterowano, ma niższy standard lub nie zapewnia dietetycznego wyżywienia, basen ma słoną wodę, mimo iż miał być ze słodką i nie jest podgrzewany, choć było to dla Ciebie ważne i zapewniano Cię, że będzie. To tylko kilka przykładów.

Reklamować możesz wszystko, co zostało zapisane w umowie, a nie zostało zrealizowane z winy organizatora. Niezgodności zaś mogą dotyczyć nie tylko samej realizacji punktu umowy, ale także jakości danej usługi.
Co jest ważne, abyś skutecznie mógł dochodzić swoich praw? Przede wszystkim o zaistniałej niezgodności musisz poinformować organizatora podróży, poprzez jego przedstawiciela (zazwyczaj obecnego na miejscu rezydenta), tak aby ten miał szansę niezwłocznie usunąć niezgodność.

​W przypadku nieusunięcia niezgodności przez organizatora podróży przysługują Ci 3 niezależne roszczenia:

  1. obniżenie ceny za wyszczególnione nieprawidłowości w stosunku do umowy podpisanej z biurem podróży. (proponuję zapoznać się z tzw. Tabelą frankfurcką, która pomoże określić żądania),
  2. odszkodowanie, które będzie przysługiwało w każdym wypadku, gdy wskutek niewłaściwego wykonania umowy przez biuro, będziesz musiał ponieść dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Np. konieczność zapłaty za wizytę u lekarza, który zgodnie z umową miał być bezpłatnie dostępny w hotelu. W tych przypadkach należy dokumentować każdy wydatek,
  3. zadośćuczynienie czyli należność za krzywdy, jakich doznałeś przez niezgodny z umową wyjazd.

Co więcej, gdy niezgodność istotnie wpływa na realizację imprezy turystycznej, a organizator turystyki nie zdoła usunąć tej niezgodności w rozsądnym terminie wyznaczonym przez podróżnego, podróżny ma prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej bez opłaty za jej rozwiązanie.

Jest to najdalej idące roszczenie, na które wg mnie bezpieczniej się zdecydować tylko w skrajnych sytuacjach. ​Ponieważ za realizację usługi odpowiedzialny jest organizator turystyki, wszelkie żądania, wiadomości, skargi związane z realizacją wypoczynku możesz kierować albo do biura podróży, albo agenta turystycznego, za którego pośrednictwem kupiłeś usługę. Pamiętaj, aby wszystko dokumentować. ​Na dochodzenie roszczeń masz 3 lata (dawniej było 30 dni na złożenie reklamacji). Potem ulegną przedawnieniu.

Podstawy prawne: ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, Kodeks cywilny.