Muzeum Śląskie przygotowało film o zapomnianej artystce

Muzeum Śląskie w Görlitz sięga po cyfrowe formaty. Tym razem wyprodukowano film o życiu artystycznym zapomnianej rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn.

Muzeum Śląskie w Görlitz sięga po cyfrowe formaty. Tym razem wyprodukowano film o życiu artystycznym zapomnianej rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn.

Jedna z jej rzeźb jest na pewno znana mieszkańcom Świdnicy. Chodzi o "Wielanda Kowala", która stoi w Parku Centralnym w Świdnicy. Ale także po stronie niemieckiej, na Górnych Łużycach do dziś można zobaczyć jej dzieła.

Film Muzeum Śląskiego w Görlitz „Niezwykła kariera rzeźbiarki Dorothei von Philipsborn” przybliża postać śląskiej rzeźbiarki, która po dziś dzień pozostaje niesłusznie zapomniana. Po otrzymaniu przez muzeum kilku starych walizek z dokumentami i zdjęciami, a także kilku rzeźb, odkrywamy ciekawe losy utalentowanej artystki.

Film jest dostępny na muzealnym kanale YouTube w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej. Obraz powstawał przez kilka miesięcy we współpracy z b-Art Studio z Polski i był poprzedzony wielotygodniową analizą otrzymanych dokumentów i fotografii.

Po raz pierwszy można zobaczyć niepublikowane wcześniej archiwalne zdjęcia z życia Dorothei von Philipsborn (1894 – 1971). Przedstawiamy twórczość artystyczną oraz losy niezwykłej rzeźbiarki, która tworzyła w powiecie świdnickim (obecnie Dolny Śląsk) oraz na Górnych Łużycach (obecnie Saksonia). Jej rzeźby zachowały się do dziś m.in. w rękach prywatnych. Można je zobaczyć także w przestrzeni publicznej w Polsce, Saksonii i Turyngii.

Źródło: Katarzyna Wilk-Sosnowska