Przedstawiamy najnowszy ranking imion nadawanych dzieciom w I połowie 2022 r. Baza najpopularniejszych imion zainteresuje zapewne wszystkich przyszłych i tych świeżo upieczonych rodziców. Może być także cenną wskazówką np. dla przedsiębiorców, produkujących gadżety, pamiątki czy akcesoria dla najmłodszych zawierające popularne imiona. Teraz dzięki portalowi dane.gov.pl w jednym miejscu znajdziemy aktualne zestawienie najczęściej nadawanych imion.
Zmiana na żeńskim podium
W pierwszej połowie tego roku pojedynek na najpopularniejsze imię dla dziewczynek wygrała Zofia, która nieznacznie wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę Zuzannę. Na trzecim miejscu wciąż pozostaje Hanna, natomiast Maja awansuje na miejsce 4. z piątej pozycji.
Top 10 imion dla dziewczynek (w nawiasie pozycja z ostatniego rankingu 2021 roku):
Antoni niezmiennie liderem
Antoni, Jan i Aleksander – ta trójka od zeszłego roku triumfuje na podium imion męskich. Zmiana nastąpiła dopiero na miejscu 5., gdzie z miejsca 13 awansował Nikodem i zepchnął na pozycję 6. tradycyjnie popularnego Jakuba.
Top 10 imion dla chłopców:
Pełne zestawienie dostępne na portalu dane.gov.pl
Oryginalne mniej popularne
Polacy chętnie stawiają na tradycyjne imiona - są jednak tacy rodzice, którzy decydują się na imię zdecydowanie mniej popularne. W zestawieniu imion dla dziewczynek ostatnie pozycje zajmują Tulia, Aldona i Iwa. Natomiast wśród chłopców imiona najrzadziej wybierane to: Jamie, Ari i Ambroży.
Coraz więcej danych
Portal dane.gov.pl oferuje w sumie ponad 27 tysięcy danych od ponad 200 dostawców. To informacje z takich kategorii, jak edukacja, kultura i sport, regiony i miasta czy nauka i technologia. Co ważne, każdy ma do nich swobodny dostęp.
Portal dane.gov.pl to źródło aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Stworzyliśmy go z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, firmach, które budują innowacyjne produkty i usługi oparte na danych, organizacjach pozarządowych, naukowcach i urzędnikach – dodaje minister.
Źródło: Cyfryzacja KPRM