O wykroczeniach pisałam już wcześniej, ale dynamika naszego ustawodawstwa powoduje, że czuję potrzebę przypomnieć Wam o nadchodzących zmianach związanych z odpowiedzialnością za popełnienie wykroczenia. Jeżeli uważnie czytaliście moje artykuły, to z pewnością wiecie, że mandat to najszybszy sposób rozliczenia za popełnione wykroczenie. Oczywiście możesz go nie przyjąć, bo takie jest twoje prawo i wtedy trafiasz do sądu.
Nadchodzące zmiany wprowadzają instytucję recydywy (!) do postępowania mandatowego. Recydywa funkcjonowała dotychczas w prawie wykroczeń, ale tylko w postępowaniu sądowym.
Aktualnie, jeśli ukarano Cię już co najmniej dwa razy za podobne wykroczenie umyślne i w ciągu 2 lat od ostatniego ukarania znów popełnisz podobne wykroczenie umyślne, można Ci wymierzyć karę aresztu, nawet jeżeli nie przewidywał jej przepis regulujący karę za popełnione wykroczenie. Przy czym zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego ukaraniem nie jest w tym przypadku mandat, a kara wymierzona w drodze prawomocnego wyroku sądu.
Często Waszą wątpliwość budzi określenie, co to jest wykroczenie podobne. Otóż wykroczeniami podobnymi są albo wykroczenia tego samego rodzaju /zazwyczaj z tego samego rozdziału kodeksu wykroczeń/, albo wykroczenia zrealizowane z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, albo wykroczenia popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Uwaga! Od 17 września 2022 roku wchodzi w życie nowy przepis art. 38§2 k.w., który wybaczcie, muszę przytoczyć i tak:
Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone:
w art. 86 § 1a i 2 [Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym],
art. 86b § 1 [Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne wykroczenia naruszające pierwszeństwo pieszego],
art. 87 § 1 [Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu],
art. 92 § 2 [Niestosowanie się do znaku, sygnału lub polecenia w ruchu drogowym w celu niknięcia kontroli],
art. 92a § 2 [Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h],
art. 92b [Naruszenie zakazu wyprzedzania],
art. 94 § 1 [Prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnienia]
art. 97a [Niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe],
który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie, wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.
Zatem zaostrzenie karalności nastąpiło wobec tych konkretnie wymienionych wykroczeń i w przypadku ponownego popełnienia takiego samego wykroczenia.
Dlaczego nowa postać recydywy wykroczeniowej wpłynie na postępowanie mandatowe? Bo nadchodzące już za chwilę zmiany wpływają na stosowanie rozporządzenia zwanego potocznie taryfikatorem mandatowym. Wprowadzono w nim podwójne (zobacz tabele) wartości mandatów za wykroczenia wymienione w art. 38§2 k.w. (czyli te od myślników wymienione wyżej) Wartość wskazana po znaku przełamania pogrubioną czcionką oznacza wysokość mandatu karnego mającą zastosowanie przy opisanej recydywie /2 razy to samo.../
Dla przykładu fragmenty tabeli dotyczącej wysokości mandatów karnych (gdyby było słabo widać, proszę otworzyć w galerii).
Widać tu wyraźnie, że ustawodawca związał wysokość mandatu z ilością popełnionych wykroczeń, za które wymierzono karę. Tym samym, o ile popełnicie w ciągu dwóch lat od poprzedniego prawomocnego ukarania takie samo wykroczenie, jedno z tych wymienionych w art. 38§2 k.w., tych wymienionych wyżej od myślników, to zaproponowana Wam zostanie grzywna w drodze mandatu karnego w podwójnej wysokości.
Taki mocny przykład: za przekroczenie prędkości o 71 km/h, o ile zrobicie to po raz drugi w ciągu dwóch lat od poprzedniego ukarania za to samo, zaproponowane Wam zostanie już 5000 złotych w miejsce 2500 złotych, bo 2500 zł to kara za popełnienie tego wykroczenia pierwszy raz. Jeżeli sprawa trafi do Sądu, grozić Wam będzie grzywna w wysokości od 1600 /podwójna wysokość najniższego zagrożenia z art. 92a§2 k.w./ do 30.000 złotych.
Wiem, że to nie jest proste. Dlatego w razie wątpliwości zapraszam do zadawania pytań pod artykułem. Na każde odpiszę.
Co jeszcze czeka nas we wrześniu? O tym w następnym artykule, ale spokojnie, zdążymy przed wprowadzeniem zmian.