I nie opu艣cisz mnie a偶 do 艣mierci

Sytuacja wygl膮da tak, 偶e otrzymujesz pozew o rozw贸d i nie chcesz o nim s艂ysze膰. Cho膰 zdarza si臋 to stosunkowo rzadko, to jednak warto wiedzie膰 jest taka mo偶liwo艣膰 i mo偶esz wnie艣膰 o oddalenie pozwu w ca艂o艣ci. Musisz napisa膰 w odpowiedzi na pozew, 偶e nie chcesz i nie zgadzasz si臋 na rozw贸d. To pierwszy krok.

Sytuacja wygl膮da tak, 偶e otrzymujesz pozew o rozw贸d i nie chcesz o nim s艂ysze膰. Cho膰 zdarza si臋 to stosunkowo rzadko, to jednak warto wiedzie膰 jest taka mo偶liwo艣膰 i mo偶esz wnie艣膰 o oddalenie pozwu w ca艂o艣ci. Musisz napisa膰 w odpowiedzi na pozew, 偶e nie chcesz i nie zgadzasz si臋 na rozw贸d. To pierwszy krok.

Drugim jest przekonanie s膮du, 偶e nie zaistnia艂y warunki do orzeczenia rozwodu. Musisz przekona膰 s膮d, 偶e nie dosz艂o do trwa艂ego i zupe艂nego rozpadu po偶ycia ma艂偶e艅skiego czyli ma艂偶e艅skiej wi臋zi. A to oznacza, 偶e w s膮dzie musisz przedstawi膰 dowody, 偶e jeszcze wi臋藕 duchowa nie usta艂a, 偶e darzycie si臋 uczuciem, przedstawi膰 niedawno zrobione zdj臋cia z wakacji, z imprezy, z rocznicy 艣lubu, na kt贸rych wida膰, 偶e nie jeste艣cie sobie oboj臋tni, smsy, z kt贸rych wynika, 偶e uczucie jeszcze nie do ko艅ca usta艂o itd.

Powiniene艣 wykaza膰, 偶e ekonomicznie nadal pozostajecie we wsp贸lnocie, robicie wsp贸lnie zakupy, dopiero co remontowali艣cie mieszkanie, robili艣cie plany, 偶e sporadycznie, ale nadal dochodzi do kontakt贸w fizycznych. Z do艣wiadczenia zawodowego wiem, 偶e w relacjach mi臋dzy ma艂偶onkami bywa r贸偶nie. Ewentualnie mo偶na przekona膰 s膮d, 偶e problemy s膮 przej艣ciowe i jest szansa, 偶e do siebie wr贸cicie, wi臋c rozwodu orzec nie mo偶na.

鈥婮e艣li z tym b臋dzie problem, to jest inny spos贸b. Jednak musisz by膰 ca艂kowicie niewinny tej z艂ej sytuacji jaka nast膮pi艂a w Twoim ma艂偶e艅stwie. Winny musi by膰 wy艂膮cznie drugi z ma艂偶onk贸w. To jedno. I je艣li czyta艂e艣 jeden z moich poprzednich artyku艂贸w, to wiesz, 偶e wykazanie wy艂膮cznej winy ma艂偶onka nie jest proste. Co wa偶ne, je艣li s膮d ustali, 偶e Tw贸j brak zgody jest sprzeczny z zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego np. ustali, 偶e kieruje Tob膮 ch臋膰 zemsty to r贸wnie偶 prawdopodobnie wyda orzeczenie rozwodowe.

I tu wa偶na uwaga. Je艣li jeste艣 praktykuj膮cym katolikiem, powo艂aj si臋 na wzgl臋dy religijne. Orzecznictwo w tej kwestii wydaje si臋 by膰 jednolite, uznaj膮c i偶 odmowa ma艂偶onka zgody na rozw贸d ze wzgl臋d贸w religijnych nie mo偶e by膰 uznana za sprzeczn膮 z zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego. Pro艣ciej m贸wi膮c, je艣li faktycznie jeste艣 osob膮 g艂臋boko religijn膮, i ma艂偶e艅stwo stanowi dla Ciebie najwy偶sz膮 warto艣膰, z du偶ym prawdopodobie艅stwem mog臋 powiedzie膰, 偶e s膮d nie orzeknie rozwodu.

Warto wspomnie膰, 偶e s膮d nie orzeknie rozwodu, je艣li mia艂oby na tym ucierpie膰 dobro wsp贸lnych ma艂oletnich dzieci. I ten argument mo偶esz oczywi艣cie podnie艣膰, jednak pami臋taj, 偶e rozw贸d zawsze wywo艂uje negatywne skutki dla dziecka. S膮d wi臋c zbada, czy to w艂a艣nie nie dobro dziecka wymaga, 偶eby rodzice si臋 rozeszli. 呕ycie w atmosferze awantur oraz k艂贸tni z pewno艣ci膮 nie zostanie uznane za zgodne z dobrem dziecka.

Ostatnia przes艂anka, kt贸rej zaistnienie sprawi, 偶e s膮d nie orzeknie rozwodu, jest jego sprzeczno艣膰 z zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego. To poj臋cie bardzo szerokie, dla przyk艂adu wi臋c tylko podam, 偶e mo偶e to by膰:

  • nieuleczalna choroba jednego ma艂偶onka
  • bardzo zaawansowany wiek ma艂偶onk贸w, kt贸rzy poza sob膮 nie maj膮 nikogo bliskiego
  • ma艂偶onkowie posiadaj膮 niepe艂nosprawne, cho膰 pe艂noletnie dziecko, kt贸rym si臋 wsp贸lnie opiekuj膮.

鈥婮ak widzisz mo偶liwo艣ci jest wiele. Ka偶da sprawa jest inna i Tobie pozostawiam odpowied藕 na pytanie, czy warto utrzymywa膰 na si艂臋 ma艂偶e艅stwo w sytuacji, gdy druga strona chce z niego wyj艣膰.