Wczoraj (25.10) stowarzyszenie BUND Sachsen, wraz z innymi międzynarodowymi organizacjami, złożyło skargę do Komisji Europejskiej. Ich zdaniem polsko-czeskie porozumienie w sprawie KWB Turów narusza prawo UE, a sama kopalnia ma wpływ na problemy z zaopatrzeniem w wodę, jak i prowadzi do uszkodzeń budynków mieszkalnych.
Bund Sachsen, Greenpeace Czechy i stowarzyszenie Uhelná złożyli skargę, której głównym zarzutem jest to, że umowa dwustronna pomiędzy sąsiednimi krajami nie rozwiązuje negatywnego wpływu, spowodowanego przez wydobycie w polskiej kopalni, a co miało być jednym z warunków podjętych przez oba rządy negocjacji.
Skargę przygotowała kancelaria prawna Frank Bold:
Czeski Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się umową, ponieważ według niego nie wchodzi ona w zakres jego jurysdykcji. Dlatego ludność lokalna i organizacje ekologiczne, zwracają się do Komisji Europejskiej, która jest jedyną instytucją, która wciąż może coś zmienić - powiedziała Petra Kalenská z Frank Bold.
Czeski rząd zgodził się na tą nielegalną sytuację i przez to utracił zdolność interwencji. Związał sobie ręce. Teraz tylko Komisja Europejska może zapewnić miejscowej ludności ochronę swoich praw - dodała Kalenská.
Natomiast zdaniem prezesa zarządu BUND Sachsen - prof. Dr. Dr. Felix Ekardta:
Każdego dnia, w którym Turów nadal działa, pogarsza się sytuacja mieszkańców sąsiednich społeczności. W miastach takich jak Żytawa domy mieszkalne są zdestabilizowane, a prowadzone wydobycie powoduje pęknięcia w murach. Dlatego Komisja Europejska nie powinna stać bezczynnie, ponieważ sytuacja nadal się pogarsza.
Czeski rząd szybko i bez jasnych przesłanek zawarł z Polską porozumienie, w którym prawa obywateli i czeskiego środowiska wymieniono na pieniądze. Porozumienie pomogło też PGE wybrnąć z impasu związanego z nałożonymi przez TSUE nakazami i karami za ich niespełnienie. PGE i polski rząd wciąż nie zrozumiały, że muszą przestrzegać prawa UE w Turowie – dodaje Nikol Krejčová, działacz Greenpeace Czechy.
Źródło: BUND Landesverband Sachsen / Euractiv.cz
Skarga jest kontynuacją sprawy o której pisaliśmy na początku roku (więcej w odnośnikach na dole artykułu). Złożenie skargi w tym momencie może też mieć związek z toczącymi się w Polsce procedurami związanymi z przedłużeniem koncesji dla KWB Turów.