Na temat bezpiecze艅stwa (zw艂aszcza energetycznego), zagro偶eniu ze strony Rosji oraz nowoczesnym patriotyzmie rozmawiamy z Albertem Gryszczukiem - zgorzelczaninem, ekspertem w zakresie odnawialnych 藕r贸de艂 energii, rozwoju klastr贸w energii oraz specjalist膮 w zakresie innowacyjnych technologi zwi膮zanych mi臋dzy innymi z bran偶膮 OZE.
Redakcja: Napa艣膰 Rosji na Ukrain臋 postawia艂a wszystko na g艂owie, tak偶e sprawy zwi膮zane z energetyk膮, a mo偶e zw艂aszcza te sprawy. Wydawa膰 by si臋 mog艂o, 偶e temat 艣lad贸w w臋glowych, rozwoju OZE i miksu energetycznego, zszed艂 na dalszy plan, a teraz g艂贸wnym tematem jest bezpiecze艅stwo energetyczne. Czy zgadza si臋 Pan, 偶e teraz jest to priorytetowe zadanie dla wszystkich - od polityk贸w po specjalist贸w z bran偶y energii?
Albert Gryszczuk: 24 lutego Rosja rozpocz臋艂a wojn臋 w Ukrainie, ca艂kowicie zmieniaj膮c warunki funkcjonowania europejskiej, a wi臋c tak偶e polskiej gospodarki. Przypomnijmy, 偶e do tego czasu 55% sprowadzanego do Polski gazu, 66% ropy naftowej i a偶 75% w臋gla kamiennego pochodzi艂o z Rosji. Najwy偶szy czas, aby Polska uniezale偶ni艂a si臋 od dostaw z tak niepewnego 藕r贸d艂a. Ju偶 w marcu, zaraz po rosyjskiej agresji, za po艣rednictwem Krajowej Izby klastr贸w Energii i OZE, wydali艣my apel do rynku i decydent贸w, z jasnym przekazem: "Wszystkie r臋ce na pok艂ad". To has艂o powinno zmobilizowa膰 zar贸wno instytucje i podmioty zwi膮zane z rozwojem odnawialnych 藕r贸de艂 energii, jak i wydobyciem i przetw贸rstwem paliw kopalnych.
Aby przeciwstawi膰 si臋 Rosji, potrzebna jest solidarno艣膰 ponad podzia艂ami - produkcja polskiej energii, ze wszystkich dost臋pnych 藕r贸de艂. Nie da si臋 ukry膰, 偶e to w艂a艣nie OZE mog膮 najszybciej wype艂ni膰 luk臋 w generacji mocy, przy ograniczeniu importu surowc贸w z zagranicy.
Jak wa偶ne jest bezpiecze艅stwo energetyczne, wiemy szczeg贸lnie tu - w powiecie zgorzeleckim - gdzie 艂膮czymy obecno艣膰 kopalni w臋gla brunatnego, elektrowni Tur贸w oraz nowoczesnych farm fotowoltaicznych, nale偶膮cych do ZKlastra.
W tym miejscu nale偶y te偶 podkre艣li膰, 偶e zesp贸艂 ZKlastra oraz sp贸艂ki Innovation AG znakomicie zachowa艂 si臋, udzielaj膮c realnej pomocy walcz膮cym Ukrai艅com. Przygotowali艣my specjalny pojazd zadaniowy dla walcz膮cego Kijowa. Innovation AG przerobi艂a samoch贸d rajdowy RSix Team, tak aby m贸g艂 s艂u偶y膰 jako auto ratunkowe i ewakuacyjne w ci臋偶kich warunkach wojennych.
Pisz膮c kr贸tko: pomogli艣my Ukrai艅com, najlepiej jak potrafili艣my. Auto osobi艣cie przewioz艂em przez granic臋 i odda艂em w r臋ce przedstawicieli ukrai艅skiej armii. Wspominam o tym tylko dlatego, 偶e swego czasu pojawia艂y si臋 informacje w skrajnych/radykalnych mediach o moich rzekomych konotacjach z Rosj膮. Informacje te s膮 absurdalne, nie tylko w kontek艣cie moich dzia艂a艅 na rzecz Ukrainy, ale r贸wnie偶 bior膮c pod uwag臋 uhonorowania mnie Pier艣cieniem Niepodleg艂o艣ci Stowarzyszenie Wspierania Bezpiecze艅stwa Narodowego.
Redakcja: Klastry energii, w kt贸rych rozw贸j jest Pan tak bardzo zaanga偶owany, 艂膮czone s膮 z energetyka OZE, a co za tym idzie - uwa偶a si臋, 偶e nie s膮 to stabilne 藕r贸d艂a energii, 偶e zale偶膮 od warunk贸w zewn臋trznych, jak nas艂onecznienie czy si艂a wiatru. Czy takie 藕r贸d艂a energii mog膮 rzeczywi艣cie wp艂yn膮膰 na popraw臋 bezpiecze艅stwa energetycznego Polski?聽
Albert Gryszczuk: Zdecydowanie! Dopiero wojna za nasz膮 wschodni膮 granic膮 pokaza艂a realnie, jak bardzo niewystarczaj膮ce s膮 polskie zasoby w臋gla. W uj臋ciu ca艂o艣ciowym dla kraju, ka偶da megawatogodzina wyprodukowana z OZE, to jedna megawatogodzina mniej, kt贸r膮 musieliby艣my wyprodukowa膰 z w臋gla.
OZE wp艂ywaj膮 na bezpiecze艅stwo energetyczne r贸wnie偶 przez to, 偶e s膮 podstaw膮 energetyki rozproszonej, czyli pozwalaj膮 na tworzenie wielu niezale偶nych rynk贸w energii. Energetyka rozproszona, po pierwsze odci膮偶a krajowy system energetyczny, a po drugie fizycznie jest trudna do zniszczenia, co r贸wnie偶 pokaza艂a wojna na Ukrainie.
Obali膰 trzeba te偶 mit o nieprzewidywalno艣ci 藕r贸de艂 OZE, takich jak fotowoltaika. Profil jej produkcji mo偶na przewidzie膰 co do minuty, a w skali rocznej, bardzo 艂atwo wyliczy膰 wszystkie godziny s艂oneczne. 殴r贸d艂a OZE s膮 cz臋艣ci膮 systemu elektroenergetycznego. I jako system 艣wietnie uzupe艂niaj膮 si臋 nawzajem. Ujmuj膮c to najpro艣ciej - sama fotowoltaika, czy sam wiatrak nie s膮 tak efektywne jak uk艂ady hybrydowe, 艂膮cz膮ce np. na jednym przy艂膮czeniu wiatraki i PV. A je偶eli do takiego uk艂adu dodamy system magazynowania, baterie, wod贸r, czy elektrownie szczytowo-pompowe, powstanie w pe艂ni wydajny system elektroenergetyczny, kt贸ry potrafi si臋 sam zbilansowa膰.
Redakcja.聽Patrz膮c na wci膮偶 spowolniane zmiany w zasadzie 10H je偶eli chodzi o elektrownie wiatrowe, mo偶na doj艣膰 do wniosku, 偶e na chwil臋 obecn膮 rz膮dz膮cy stoj膮 na stanowisku, 偶e bezpiecze艅stwo energetyczne to kopalnie i elektrownie na paliwo sta艂e. Czy to my艣lenie si臋 zmienia? Coraz wi臋cej m贸wi si臋 o wodorze, ale wci膮偶 wi臋cej tutaj rozm贸w i teorii ni偶 praktycznego dzia艂ania. Jakie jest Pana na ten temat zdanie?
Albert Gryszczuk: Niestety, trzeba stwierdzi膰, 偶e polska energetyka odnawialna rozwija si臋 nie dzi臋ki dzia艂aniom rz膮du, a raczej wbrew tym dzia艂aniom. Blokowanie rozwoju OZE w Polsce, to dzia艂anie na niekorzy艣膰 bezpiecze艅stwa energetycznego naszego kraju. Z drugiej strony, pochwali膰 nale偶y wszystkie rz膮dowe inicjatywy id膮ce w kierunku wodoru.
Zklaster jest, z reszt膮, jednym z inicjator贸w Dolno艣l膮skiej Doliny Wodorowej. Wod贸r, jako paliwo przysz艂o艣ci wymaga od nas wiele pracy, zw艂aszcza je艣li chcemy stawia膰 na zielony wod贸r, produkowany wy艂膮cznie ze 藕r贸de艂 odnawialnych. Istotny potencja艂 dla gospodarki wodorowej w powiecie zgorzeleckim, to przede wszystkim zas艂uga du偶ej generacji zielonej energii.
W regionie Turowa, dzi臋ki dzia艂aniu klastra zgorzeleckiego, powsta艂o ju偶 oko艂o 100 MW OZE, a kolejnych kilkaset zaczyna si臋 budowa膰. Stworzone zosta艂o kreatywne 艣rodowisko, kt贸re wychodzi naprzeciw najwa偶niejszym wyzwaniom energetycznym. Dodatkowo, wsp贸艂praca transgraniczna ekspert贸w polskich, niemieckich i czeskich mo偶e pozwoli膰 na utworzenie wyj膮tkowego na skal臋 Europy regionu technologii wodorowych.
Po zmapowaniu mo偶liwo艣ci wdra偶ania projekt贸w wodorowych na Dolnym 艢l膮sku, okaza艂o si臋, 偶e jednym z region贸w, kt贸ry ma najwi臋kszy potencja艂 do rozwoju gospodarki wodorowej, tak偶e w formie wsp贸艂pracy mi臋dzynarodowej, jest w艂a艣nie obszar Turoszowa. Dlatego te偶 koncepcja zast膮pienia elektrowni konwencjonalnej, opartej na w臋glu brunatnym, przez 藕r贸d艂a OZE stanie si臋 realna, przy wykorzystaniu najnowocze艣niejszych technologii wodorowych.
Liczymy na to, 偶e Dolno艣l膮ska Dolina Wodorowa, opieraj膮c si臋 na silnym sektorze automotive w regionie, pozwoli na wej艣cie gospodarki, na wy偶szy poziom nowoczesnych technologii. Dzi臋ki znakomicie rozwijaj膮cej si臋 energetyce odnawialnej, na Dolnym 艢l膮sku, mamy szans臋 sta膰 si臋 pionierem najbardziej po偶膮danego kierunku, kt贸rym jest zielony wod贸r.
Warto podkre艣li膰, 偶e wsp贸艂praca, w ramach Doliny, ju偶 si臋 rozwija. Na przyk艂ad, Politechnika Wroc艂awska posiada laboratorium zbiornik贸w wodorowych, Grupa Azoty ju偶 teraz zajmuje si臋 produkcj膮 wodoru, Toyota jest producentem pierwszego osobowego pojazdu wodorowego produkowanego na masow膮 skal臋, a na terenie ZKlastra powstaje magazyn wodorowy o pojemno艣ci ponad 2 MWh.
Polska jest z jednej strony du偶ym producentem wodoru, trzecim w Unii Europejskiej i pi膮tym na 艣wiecie, ale wci膮偶 nie mamy na rynku czystego wodoru, nadaj膮cego si臋 do wykorzystania w sektorach takich jak np. transport.
Redakcja. Otrzymana przez Pana nagroda - Pier艣cie艅 Niepodleg艂o艣ci - zwi膮zana jest mi臋dzy innymi z dzia艂aniami na rzecz zwi臋kszenia bezpiecze艅stwa energetycznego. Jak Pan uwa偶a, czy obecny kryzys mo偶e sprawi膰, 偶e wyjdziemy z niego silniejsi i je偶eli tak, to co rz膮dz膮cy, samorz膮dy i zwi膮zane z energetyk膮 instytucje powinny zrobi膰?
Albert Gryszczuk: Przede wszystkim, raz jeszcze dzi臋kuj臋 za wyr贸偶nianie ze strony kapitu艂y Stowarzyszenia Wspierania Bezpiecze艅stwa Narodowego. To wielki honor dla mnie, jak i ca艂ego 艣rodowiska energetyki rozproszonej i OZE. Zdaj臋 sobie spraw臋, 偶e w dobie kryzysu energetycznego, zwi膮zanego z agresj膮 Rosji, wa偶na sta艂a si臋 dywersyfikacja dostaw i 藕r贸de艂 energii. Raz jeszcze podkre艣l臋, 偶e bezpiecze艅stwo energetyczne mo偶na osi膮gn膮膰, g艂贸wnie stawiaj膮 na energetyk臋 rozproszon膮.
Dlatego tak wa偶ny sta艂 si臋 rozw贸j klastr贸w energii, co zosta艂o zauwa偶one i docenione przez kapitu艂臋 SWBN. Nowoczesny patriotyzm polega na dzia艂aniach wspieraj膮cych rozw贸j polskiego biznesu, poprzez innowacje i inwestycje. Mamy to szcz臋艣cie, 偶e u nas, w ZKlastrze, pracuje w 100% polski kapita艂. Jest to te偶 du偶y atut we wsp贸艂pracy z pa艅stwowymi instytucjami, organizacjami oraz administracj膮.
Odpowiadaj膮c wprost na drug膮 cz臋艣膰 pytania - wyjdziemy silniejsi z kryzysu wy艂膮cznie dzi臋ki wspomnianej ju偶 wsp贸艂pracy sektora prywatnego i publicznego.
Aktualne, wysokie koszty energii elektrycznej i cieplnej, niejako zmuszaj膮 samorz膮dy do poszukiwania rozwi膮za艅 w rozmowach z podmiotami prywatnymi. Ten dialog pozwoli艂 zidentyfikowa膰, a co wa偶niejsze, zrozumie膰 bariery dla rozwoju lokalnych rynk贸w energii. Po ich pokonaniu, wszyscy b臋dziemy mogli cieszy膰 si臋 z ta艅szego pr膮du, opartego o energetyk臋 rozproszon膮.