Na Dolnym Śląsku można już korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych raka jelita grubego

Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą już zgłaszać się na bezpłatną kolonoskopię w ramachprogramu badań przesiewowych raka jelita grubego. Na finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia badanie nie potrzeba skierowania. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki realizującej badanie.

Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą już zgłaszać się na bezpłatną kolonoskopię w ramachprogramu badań przesiewowych raka jelita grubego. Na finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia badanie nie potrzeba skierowania. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki realizującej badanie.

Do profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby: bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat, oraz spełniają kryterium wiekowe:

50-65 lat lub 
40-49 lat jeśli ich krewny pierwszego stopnia miał rozpoznany nowotwór jelita grubego.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Osoby z określonej grupy wiekowej zgłaszają się do wybranej przez siebie placówki, która ma umowę na realizację programu.Kwalifikacja do badania odbywa się na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety.

Lista placówek, gdzie można się przebadać, znajduje się na stronie dolnośląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ:

https://www.nfz-wroclaw.pl/default2.aspx?obj=45223;58779&des=1;2

Lista miejsc wykonujących bezpłatną kolonoskopię jest aktualizowana na bieżąco.

Kolonoskopia polega na obejrzeniu jelita od środka. Badanie wykonuje się za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskopu) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego
i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego.

Podczas badania lekarz może zdecydować o konieczności wykonania dodatkowych procedur takich jak biopsja czy usunięcie polipa.  Sama kolonoskopia polega na:

pobraniu wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
usunięciu polipów;
poddaniu badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
wskazaniu konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

NFZ pokrywa również koszt znieczulenia. Badanie  w znieczuleniu  miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) przysługuje każdemu pacjentowi, który nie ma do tego przeciwskazań medycznych.  Dostęp do badania w znieczuleniu ogólnym (sedacji) przysługuje pacjentom:

  • po  przebytych rozległych operacjach  w obrębie jamy  brzusznej, zwłaszcza operacjach  ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych,
  • po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości,
  • osobom, które zgłoszą duży lęk przed wykonaniem badania.

WAŻNE!

Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą konieczny jest kontakt
z placówką i ścisłe trzymanie się zaleceń, jak postępować przed badaniem.

Rak jelita grubego jest drugim po raku płuca najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Jest także na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami. Rak jelita rozwija się długo, nawet kilkanaście lat, ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka jelita grubego. Dzięki profilaktycznej kolonoskopii i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.

Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Większość nowych zachorowań występuje u osób po 60 roku życia. Objęcie badaniami kobiet i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia ma na celu wykrycie zmian, które można wyleczyć.

Źródło: Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ