Kilka tygodni temu pisałam o tym, że będąc w małżeństwie, możesz ustanowić rozdzielność majątkową i stworzyć dwie odrębne masy majątkowe. W okresie rozdzielności majątkowej nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś nabył wraz ze współmałżonkiem jakiś przedmiot majątkowy. Ale pamiętaj, że przedmiot ten nie zostanie objęty małżeńską wspólnością majątkową. Będzie stanowił Waszą współwłasność w częściach ułamkowych.
Może się zdarzyć, że wraz z małżonkiem dojdziesz do wniosku, że rozdzielność majątkowa to nie był dobry pomysł. I zastanawiasz się, czy możliwy jest powrót do ustroju wspólności majątkowej, a jeśli tak to na jakich zasadach i w jaki sposób. Czy możliwy jest powrót do wspólności majątkowej, które obejmie „wstecznie” okres rozdzielności majątkowej? Czy powrót ten będzie dotyczył tylko przyszłego okresu?
Po pierwsze musisz wiedzieć, że w każdej chwili umowa rozdzielności majątkowej może być zmieniona albo rozwiązana. Jest tylko jeden warunek. Oboje małżonkowie muszą tego chcieć.
W razie rozwiązania rozdzielności majątkowej powstaje między małżonkami wspólność ustawowa.
Następuje to poprzez zawarcie nowej umowy w formie aktu notarialnego. Pamiętaj jednak, że jeśli nie umieścisz w umowie żadnych dodatkowych postanowień to po prostu powstanie od nowa wspólność ustawowa. Co oznacza, że nie powróci ona w takim stanie, jaki istniał przed ustanowieniem rozdzielności.
Od daty zawarcia umowy, która ustanawia wspólność majątkową, nabywane przedmioty znów będą wchodzić do majątku wspólnego małżonków. Ale nic nie zmieni się z przedmiotami nabytymi przed tą datą.
Jeśli chcesz wrócić do wspólności majątkowej, a jednocześnie objąć tą wspólnością wszystkie przedmioty nabyte w trakcie trwania rozdzielności majątkowej, to tę wolę musisz zmaterializować w umowie. To, co musisz zrobić to zawrzeć wraz z małżonkiem umowę rozszerzającą wspólność majątkową na przedmioty nabyte w okresie, kiedy obowiązywała rozdzielność.
Można w uproszczeniu powiedzieć, że w tym przypadku powstanie stan majątkowy małżeński, jakby rozdzielność majątkowa nigdy nie istniała.
Druga możliwość, jaką możesz wybrać to stworzenie ustroju wspólności ustawowej „od nowa” i jednocześnie pozostawienie tego, co zostało rozdzielone. Wówczas wystarczy samo rozwiązanie umowy ustanawiającej rozdzielność.
W obu przypadkach czeka Cię i Twojego małżonka wizyta u notariusza. A to, którą opcję wybierzesz, zależy już tylko od Was i Waszych oczekiwań co do wspólnej przyszłości.