Niepylaki apollo są w tej chwili w regionie wypuszczane w trzech miejscach: na Chojniku, w Kruczej Dolinie koło Lubawki i w rejonie Uniemyśla.
Dzikie populacje będą zasilane osobnikami z hodowli aż do momentu, w którym uzyskają stabilność jako metapopulacja, czyli system małych subpopulacji, które nie byłyby prawdopodobnie w stanie same przetrwać, ale połączone korytarzami migracyjnymi, zasilające się wzajemnie, mają szansę stworzyć stabilną sudecką populację niepylaków.
Projekt realizowany jest w ramach programu Life, Partnerami projektu „Ochrona Parnassius apollo w Polsce, Republice Czeskiej i Austrii” są: Klub Przyrodników, Karkonoski Park Narodowy, czeski KRNAP, Pieniński Park Narodowy, Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk, Český Svaz Ochránců Přírody Hradec Králové, Education and information centre Bílé Karpaty, European Wilderness Society i REWILD Institute - Research on Ecosystems and Wilderness.
Projekt APOLLO2020 ma na celu m.in. odtworzenie populacji niepylaka apollo w 3 obszarach funkcjonalnych „Sudety”, „Białe Karpaty” i „Austriackie Alpy” w Polsce, Czechach i Austrii. Utworzenie w Czechach i w Uniemyślu w Sudetach Środkowych nowych hodowli, w których motyle będą hodowane w celu wzmocnienia lub odtworzenia lokalnych populacji tego gatunku.
W czwartek, 13 lipca o 12:00 przy Zamku Chojnik planujemy publiczne wypuszczenie motyli, niepylaków apollo, które zasilą populację znajdująca się na zamku.
Źródło: KPN