Kogo chroni najem okazjonalny?

Bardzo często słyszę wciąż to samo pytanie - czy najem okazjonalny chroni lepiej niż zwykły najem. Na usta ciśnie mi się wtedy odpowiedź - a kto pyta? I choć może brzmi to jak żart, to właśnie od tego, czy pyta właściciel mieszkania, czy przyszły najemca zależy odpowiedź.

Bardzo często słyszę wciąż to samo pytanie - czy najem okazjonalny chroni lepiej niż zwykły najem. Na usta ciśnie mi się wtedy odpowiedź - a kto pyta? I choć może brzmi to jak żart, to właśnie od tego, czy pyta właściciel mieszkania, czy przyszły najemca zależy odpowiedź.

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem stworzonym dla właścicieli lokali mieszkalnych i to ich ma chronić przed najemcami. Ale uwaga, tymi, którzy są nierzetelni, a przy tym nie chcą opuścić wynajmowanego mieszkania.

Zatem nie wchodząc na razie w szczegóły, najem okazjonalny jest bardziej bezpieczny dla wynajmującego swoje mieszkanie, ponieważ o wiele łatwiej i szybciej w drodze egzekucji komorniczej może on usunąć najemcę. Nie ma tu jak w przypadku zwykłego najmu, długotrwałego, często wielomiesięcznego, kosztownego procesu eksmisyjnego.

Jeśli najemca nie opuści lokalu w wyznaczonym mu terminie, wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji. Sąd rozpatruje taki wniosek w ciągu trzech dni. Tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności właściciel przedstawia komornikowi. Co istotne, w przypadku najmu okazjonalnego dłużnika nie chronią przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów dotyczące eksmisji takie jak np. zakaz eksmisji w okresie zimowym.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego zainteresowani nie sięgają za każdym razem do umowy najmu okazjonalnego.

​Odpowiedź znajduje się w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
​Po pierwsze, najem okazjonalny nie jest dla każdego. Skorzystać z tej instytucji może tylko osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Przy czym może to być albo właściciel mieszkania, albo inna osoba mająca tytuł prawny do używania tego mieszkania.

​Po drugie, procedura zawierania umowy najmu lokalu mieszkalnego jest bardziej złożona niż w przypadku zwykłej umowy najmu.



Do umowy najmu okazjonalnego obowiązkowo dołącza się:

  1. oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym;
  2. wskazanie przez najemcę innego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji opuszczenia lokalu;
  3. oświadczenie właściciela wskazanego mieszkania o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

​Mówiąc prościej, najemca musi się zgodzić na egzekucję, musi wskazać mieszkanie, w którym wówczas zamieszka i musi przedstawić zgodę właściciela tego mieszkania.

​Po trzecie, właściciel mieszkania musi zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

​Jeśli przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego nie zostaną spełnione wszystkie wymagania, umowa taka będzie w świetle prawa uznawana za zwykłą umowę najmu.