Spotykam się czasem z sytuacją, w której spadkobierca nie powinien dostać spadku, mimo że jego dziedziczenie przewiduje ustawa albo nawet testament. Ustawodawca bowiem uznał, że gdy spadkobierca wyjątkowo nagannie zachowywał się wobec spadkodawcy, można żądać, aby sąd uznał go za niegodnego dziedziczenia. Z takim żądaniem do sądu może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny.
Do 15 listopada 2023 roku istniały 3 przyczyny, kiedy można dążyć do stwierdzenia niegodności dziedziczenia tj:
W dniu 15 listopada 2023 roku weszła zmiana kodeksu cywilnego, która dodała 2 nowe przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia tj:
Jeżeli sąd uzna, że zachodzą okoliczności wskazujące na niegodność dziedziczenia spadkobiercy, zostanie on mocą orzeczenia sądowego, wyłączony od dziedziczenia tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Spadkobierca ten nie ma również prawa do zachowku.
Jeśli spadkobierca zdążył już objąć majątek spadkowy, a następnie został uznany za niegodnego dziedziczenia, będzie musiał wydać spadek i dokonać rozliczeń. Z żądaniem uznania za niegodnego dziedziczenia można wystąpić rok od chwili ujawnienia powodów niegodności, jednak najpóźniej w ciągu 3 lat od otwarcia spadku.
Dla przypomnienia – otwarcie spadku to moment śmierci spadkodawcy.
Co bardzo istotne, nowe przepisy będą miały zastosowanie do zdarzeń, będących podstawą uznania za niegodnego dziedziczenia, zaistniałych po dniu wejścia w życie ustawy.
Na kolejny odcinek z Temidą, zapraszamy po Nowym Roku.