Zrozumieć Program „Czyste Powietrze” – czyli jak uzyskać wsparcie na wymianę kotła i termomodernizację budynku?

Drugim tematem z serii projektu DANE jest Ogólnopolski Program priorytetowy „Czyste Powietrze” z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami. Głównym założeniem Programu jest walka ze smogiem poprzez dofinansowania wymiany tzw. „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Program dofinansowuje także termomodernizację budynków.

Drugim tematem z serii projektu DANE jest Ogólnopolski Program priorytetowy „Czyste Powietrze” z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami. Głównym założeniem Programu jest walka ze smogiem poprzez dofinansowania wymiany tzw. „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Program dofinansowuje także termomodernizację budynków.

Proces Aplikacji: i tu już napiszę, że łatwo nie jest  - dostępne są trzy ścieżki składania wniosków. Formularz wniosku dostępny jest w generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD) – www.gwd.nfosigw.gov.pl.

Niezależnie od wybranego sposobu składania wniosku, musi on być wypełniony w systemie GWD. Przed wypełnieniem wniosku należy założyć konto w GWD, z którego użytkownik/wnioskodawca będzie korzystał również w kolejnych etapach obsługi wniosku o dofinansowanie, w tym składając wniosek o płatność. Można wybrać najwygodniejszą dla siebie ścieżkę złożenia wniosku o dofinansowanie:

  • na stronie gov.pl – po zalogowaniu należy wypełnić elektroniczny wniosek a następnie podpisać podpisem elektronicznym lub przez profil zaufany,
  • w urzędzie - punkty konsultacyjno-informacyjne Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu. W punktach konsultacyjnych pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności po dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Podpisane wnioski w wersji papierowej są wysyłane do odpowiednich oddziałów Wojewódzkich Funduszy przez Urząd.
  • w wybranych bankach biorących udział w Programie – tylko wnioski o dofinansowanie. Złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Konsultant (pracownik banku) pomoże Ci wypełnić dokumenty.

Możliwości Dofinansowania: Na co można uzyskać dofinansowanie?

Program umożliwia uzyskanie dofinansowania na różne działania, jednak podstawą programu jest likwidacja nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe poniżej 5 klasy. W przypadku, gdy budynek jest wyposażony w kocioł na paliwa stałe 5 klasy lub inne nowoczesne źródło ciepła (kotły gazowe, pompy powietrza, ogrzewanie elektryczne) można uzyskać dofinansowanie wyłącznie do termomodernizacji budynku.

Dotacja obejmuje:

  • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł,
  • modernizację instalacji grzewczej,
  • ocieplenie budynku,
  • wymianę okien i drzwi,
  • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Kto może skorzystać?

Z Programu mogą skorzystać osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dla Beneficjentów

Do kiedy można składać wnioski? Realizacja programu to lata 2018-2029 r. Podpisywanie umów do: 31.12.2027 r. Zakończenie wszystkich prac objętych umowa do: 30.06.2029 r.

Uzyskaj darmową pomoc

Stowarzyszenie Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu we współpracy z Gminami prowadzi punkty konsultacyjno-informacyjne Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, w których można uzyskać informację na temat programu, złożyć wniosek o dofinansowanie oraz uzyskać pomoc w rozliczeniu inwestycji.

GMINNE PUNKTY KONSULTACYJNO-INFORMACYJNE PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

  • Gmina Zawidów: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Ośrodku Kultury w Zawidowie
  • Gmina Zgorzelec: w poniedziałki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Gminy Zgorzelec
  • Gmina Leśna: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miejskim w Leśnej
  • Miasto Zgorzelec: we wtorki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Miasta Zgorzelec
  • Gmina Sulików: w środy 9.00. – 17.00. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie
  • Gmina Pieńsk: w czwartki 9.00. – 17.00. w Klubie Seniora w Pieńsku
  • Gmina Platerówka: w czwartki 9.00. – 17.00. w Urzędzie Gminy Platerówka
  • Gmina Węgliniec: w piątki 10.00. – 18.00. w Bibliotece Publicznej w Węglińcu

KONTAKT TELEFONICZNY: 784737516


Jestem też otwarta na pytania, tematy i sprawy, które Was w tematyce dotacji interesują  – piszcie na adres redakcji.


Cykl prowadzi Joanna Tokarczuk – która jest doświadczoną menedżerką samorządową, Euroliderem, która pozyskała ponad 30 milionów euro dla naszego regionu, specjalistą w dziedzinie OZE oraz ekspertem Platformy Regionów Węglowych ds. transformacji i organizatorem, wolontariuszem, nauczycielką, silną kobietą i niezależną osobą.

Zgromadziła szeroką wiedzę w dziedzinie projektów (od pomysłu do rozliczenia i kontrole) oraz w dziedzinie psychologii w zarządzaniu w połączeniu z ochroną środowiska i nową drogą energetyczną, co umożliwia skuteczną zmianę regionu.