Główną przyczyną powstawania smogu w Polsce są pyły z kotłów na paliwa stałe (zasilanych drewnem, węglem). Problem nasila się szczególnie zimą, kiedy do ogrzewania stosowany jest złej jakości węgiel i jego pochodne, a nawet śmieci! Szacuje się, że zanieczyszczenia z sektora komunalno-bytowego są odpowiedzialne za ponad 80% emisji pyłów w skali kraju.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego Uchwałą nr XLI/1407/17 z dnia 30 listopada 2017 r. (Dz.U. Województwa Dolnośląskiego 2017 poz. 5155) (załącznik) wprowadził na obszarze województwa dolnośląskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa).
Na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonują aż trzy odrębne uchwały antysmogowe. Znajduje się wśród nich:
Uchwała ta, jest aktem prawa miejscowego podjętym przez sejmik województwa dolnośląskiego. Ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez wprowadzenie zakazów i ograniczeń w zakresie stosowanego do ogrzewania paliwa oraz użytkowanych instalacji do ogrzewania. Uchwała obowiązuje od 1 lipca 2018 r.
DO PRZEPISÓW BĘDĄ MUSIELI DOSTOSOWAĆ SIĘ WSZYSCY MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO.
Terminy wejścia w życie wymogów dla kotłów wprowadzone uchwałą:
Od 1 lipca 2018 r.
Od 1 lipca 2024 r.
Od 1 lipca 2028 r.
WAŻNE INFORMACJE
Należy ponadto pamiętać, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.
KONTROLE
Do kontroli przestrzegania przepisów uprawnienia posiada policja oraz pracownicy Urzędu Gminy. Użytkownicy kotłów, pieców i kominków zobowiązani są do przedstawienia kontrolującym dokumentów potwierdzających, że stosowane urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały. Takim potwierdzeniem są: instrukcja użytkowania, dokumentacja techniczna, sprawozdanie z badań lub inny dokument. Jakość stosowanych paliw również powinna być potwierdzona stosownymi dokumentami np. fakturą zakupu paliwa.
SANKCJE KARNE
Za niedostosowanie się do uchwały antysmogowej grożą sankcje karne, które zostały określone w art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz.54) zgodnie z którym: „Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny”.
Zachęcamy do korzystania z programu priorytetowego „CZYSTE POWIETRZE”.
https://portal.fos.wroc.pl/strona-glowna-programu
Punkt Informacyjno – Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze dla mieszkańców Gminy Zgorzelec czynny w każdy poniedziałek od godz. 9°° -17°°, tel. 784 737 516.
Ź®ódło: UG Zgorzelec / Urząd Marszałkowski