Jak informuje Uniwersytet Technologiczny w Chemnitz: tamtejsz wydzia艂 Alternatywnych Nap臋d贸w pracuje w艂a艣nie nad strategi膮 tankowania, opracowuje modele symulacyjne starzenia si臋 uk艂adu nap臋dowego i mierzy system ogniw paliwowych przed zintegrowaniem go z tramwajem. Wed艂ug plan贸w, tramwaj ma pojawi膰 si臋 na koniec 2026 roku.
Katedra Alternatywnych Nap臋d贸w Pojazd贸w na Politechnice w Chemnitz (TUC) jest cz臋艣ci膮 sakso艅skiego konsorcjum, kt贸rego celem jest uruchomienie pierwszego w Europie tramwaju nap臋dzanego wodorem na trasach w G枚rlitz pod koniec 2026 roku. Na ten projekt zadeklarowano finansowanie w wysoko艣ci oko艂o o艣miu milion贸w euro, z czego 1,2 miliona euro trafi do TUC.
Projekt badawczy "HyTraGen" (Hydrogen-Tram for next Generation) zosta艂 uruchomiony pod kierownictwem H枚rmann Vehicle Engineering GmbH w Chemnitz. Partnerami projektu s膮 producent tramwaj贸w Heiterblick GmbH z Lipska oraz Flexiva Automation & Robotik GmbH z Amtsberg w Erzgebirge. Tramwaj b臋dzie testowany wsp贸lnie z G枚rlitzer Verkehrsbetriebe (GVB).
"Nap臋dy wodorowe b臋d膮 integraln膮 cz臋艣ci膮 rozwoju nowych pojazd贸w w przysz艂o艣ci" - m贸wi dr Volkmar Vogel, starszy wiceprezes H枚rmann Vehicle Engineering GmbH.
Z my艣l膮 o Azji, gdzie tramwaje H2 s膮 ju偶 w u偶yciu, H枚rmann opracowa艂 pomys艂 projektu tramwaju bez sieci trakcyjnej z nap臋dem wodorowym i ogniwami paliwowymi ju偶 w 2019 roku.
Tramwaj wodorowy nie ma by膰 bezpo艣redni膮 konkurencj膮 dla istniej膮cych linii napowietrznych, a raczej alternatyw膮 dla tras, na kt贸rych linie napowietrzne nie s膮 konieczne lub mo偶liwe do wykonania. Dzi臋ki temu w 艂atwy spos贸b zostan膮 w艂膮czone w transport tramwajowy nowe dzielnice i obszary podmiejskie i to przy ni偶szych kosztach.
"W przysz艂o艣ci wod贸r b臋dzie m贸g艂 pokaza膰 swoje zalety przede wszystkim w transporcie ci臋偶arowym, towarowym i pasa偶erskim" - m贸wi prof. dr Thomas von Unwerth, kierownik Katedry Alternatywnych Nap臋d贸w Pojazd贸w w TUC.
Dla kt贸rego tramwaj wodorowy jest wa偶n膮 opcj膮, ale jego praktyczne zastosowanie zale偶e膰 b臋dzie od wielu parametr贸w, w szczeg贸lno艣ci dost臋pno艣ci stacji tankowania wodoru.
"Ponadto tramwaje H2 nie mog膮 by膰 znacznie ci臋偶sze ni偶 tramwaje konwencjonalne, wi臋c dodatkowa waga zbiornik贸w wodoru musi by膰 kompensowana gdzie indziej" - m贸wi von Unwerth.
Sakso艅skie konsorcjum zamierza wykorzysta膰 wyniki projektu, aby utorowa膰 drog臋 do budowy nowych innowacyjnych pojazd贸w szynowych w Saksonii.
Projekt "HyTraGen" jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w ramach "Narodowego Programu Innowacji Technologii Wodorowych i Ogniw Paliwowych Faza 2".
殴r贸d艂o: TU Chemnitz