W nocy z soboty na niedziel臋 wracamy do czasu letniego.

W nocy z soboty 30 marca na niedziel臋 31 marca zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co po艣pimy o godzin臋 kr贸cej. W niedziel臋 nad ranem wskaz贸wki zegar贸w przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. W ca艂ej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi si臋 w ostatni膮 niedziel臋 marca, a do czasu zimowego wraca si臋 w ostatni膮 niedziel臋 pa藕dziernika. W Polsce zmian臋 czasu reguluje rozporz膮dzenie prezesa Rady Ministr贸w. Wydawany co pi臋膰 lat na kolejne 5 lat komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wsp贸ln膮 we wszystkich pa艅stwach cz艂onkowskich dat臋 i czas rozpocz臋cia oraz zako艅czenia okresu stosowania czasu letniego.

W nocy z soboty 30 marca na niedziel臋 31 marca zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co po艣pimy o godzin臋 kr贸cej. W niedziel臋 nad ranem wskaz贸wki zegar贸w przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.

W ca艂ej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi si臋 w ostatni膮 niedziel臋 marca, a do czasu zimowego wraca si臋 w ostatni膮 niedziel臋 pa藕dziernika.

W Polsce zmian臋 czasu reguluje rozporz膮dzenie prezesa Rady Ministr贸w. Wydawany co pi臋膰 lat na kolejne 5 lat komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wsp贸ln膮 we wszystkich pa艅stwach cz艂onkowskich dat臋 i czas rozpocz臋cia oraz zako艅czenia okresu stosowania czasu letniego.

Dyskusja na temat zasadno艣ci zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy si臋 od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisj臋 Europejsk膮 w艣r贸d Europejczyk贸w w 2018 roku wykaza艂y, 偶e 84 proc. respondent贸w opowiedzia艂o si臋 za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (najwi臋ksz膮 liczb臋 w historii).

Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ci膮gu roku zmiany czasu okazali si臋 m.in. Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynika艂o, 偶e przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwi膮zaniu opowiada si臋 ponad trzy czwarte og贸艂u badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przewa偶aj膮ca wi臋kszo艣膰 doros艂ych Polak贸w, przy przej艣ciu na jeden czas, preferowa艂a czas letni 艣rodkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada si臋 ponad 74 proc. respondent贸w.

Komisja Europejska - na pro艣b臋 obywateli, po rezolucji PE, a tak偶e w oparciu o szereg bada艅 naukowych - we wrze艣niu 2018 roku zaproponowa艂a wi臋c rezygnacj臋 z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwa艂a pandemia COVID-19. W 2021 r. KE zaleci艂a jednak pa艅stwom cz艂onkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotycz膮cych zmiany czasu do 2026 r.

Bada艅 dotycz膮cych wp艂ywu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, 艣rodowisko i gospodark臋 nie brakuje. Badania zu偶ycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykaza艂y, 偶e po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszka艅c贸w za pr膮d wzros艂y. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodzi艂y, 偶e w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energi臋 elektryczn膮. Japo艅czycy wyliczyli, 偶e stosowanie czasu letniego mo偶e zmniejszy膰 emisj臋 dwutlenku w臋gla o 400 tys. ton i pom贸c zaoszcz臋dzi膰 do 930 mln litr贸w paliwa. Ponadto przyczynia si臋 do spadku liczby ulicznych kradzie偶y o 10 proc.

Jak t艂umaczy艂 w rozmowie z PAP dr Micha艂 Skalski z Poradni Leczenia Zaburze艅 Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, kt贸rzy maj膮 problemy ze snem lub maj膮 zaburzony rytm oko艂odobowy.

Z kolei dr Bart艂omiej J. Gabry艣 z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauwa偶y艂, 偶e wiadomo, i偶 zmniejszona ilo艣膰 snu przek艂ada si臋 na efektywno艣膰 pracy, np. kierowc贸w, kosztowne przestoje czy wymuszone op贸藕nienia tam, gdzie mamy do czynienia z prac膮 zmianow膮, zw艂aszcza w transporcie i logistyce.

"Nie bez znaczenia s膮 koszty po stronie dobrostanu ludzi. Dzisiaj ju偶 wiemy, 偶e ta najbli偶sza zmiana, gdzie nominalnie tracimy godzin臋, delikatnie rzecz ujmuj膮c, nie jest dla nas najzdrowsza" - wskaza艂 naukowiec w informacji przekazanej PAP.

Ustalenia dotycz膮ce czasu letniego zosta艂y wprowadzone przez pa艅stwa europejskie w ubieg艂ym wieku. Celem by艂o oszcz臋dzanie energii, w szczeg贸lno艣ci w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znosz膮ce rozbie偶ne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskaz贸wek zegar贸w o godzin臋 do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponowa艂 podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Mia艂o to pom贸c lepiej dopasowa膰 czas aktywno艣ci cz艂owieka do godzin, w kt贸rych jest najwi臋cej 艣wiat艂a s艂onecznego i przynie艣膰 oszcz臋dno艣ci. Dlatego te偶 czas letni okre艣la si臋 w j臋zyku angielskim, jako "czas oszcz臋dzaj膮cy 艣wiat艂o dzienne". W Polsce zmiana czasu zosta艂a wprowadzona w okresie mi臋dzywojennym, nast臋pnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje si臋 j膮 nieprzerwanie.

殴r贸d艂o: PAP/Nauka w Polsce