Na jakich zasadach funkcjonował bogatyński Terenowy Punkt Paszportowy?

Zapytaliśmy wojewodę i magistrat o zasady funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego w Bogatyni. Jak się okazuje rozwiazanie było korzystne dla samorządu.

Zapytaliśmy wojewodę i magistrat o zasady funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego w Bogatyni. Jak się okazuje rozwiazanie było korzystne dla samorządu.

Punkt został już zamknięty i czekając na opóźnione otwarcie tego w Zgorzelcu (więcej w odnośnikach na dole artykułu) zapytaliśmy o zasady funkcjonowania, tego Bogatyńskiego.

Od Wojewody otrzymaliśmy taką odpowiedź:

w nawiązania do zapytania prasowego w sprawie likwidacji Terenowego Punktu Paszportowego w Bogatyni informuję, że w dniu 28 czerwca 2024 r. działając na podstawie § 8 zawartego Porozumienia nr 15 z dnia 23 kwietnia 2021 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego na terenie Gminy Bogatynia Wojewoda Dolnośląski wypowiedział zawarte porozumienie.

Odpowiadając na pytanie dotyczące wysokości rocznego kosztu utrzymania punktu wskazuję, że zgodnie z § 3 zawartego w dniu 23 kwietnia 2021 r. Porozumienia nr 15 pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim, a Burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia, Gmina zobowiązała się do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z prowadzeniem TPP oraz realizacją postanowień Porozumienia, natomiast Wojewoda Dolnośląski zgodnie z zapisem § 4 wskazanego Porozumienia zobowiązał się do zapewnienia obsady kadrowej w wysokości 3 x ¼ etatu.

Koszty tutejszego Urzędu wynikały z zawartych umów o pracę z pracownikami ze wszystkimi obciążeniami, wynikającymi ze stosunku pracy.

Natomiast bogatyński samorząd dodał:

(…)- koszty delegacji/paliwa, celem zapewnienia transportu dokumentacji paszportowej do DUW we Wrocławiu - Delegatura w Jeleniej Górze oraz do odbioru i transportu paszportów z Delegatury do Terenowego Punktu Paszportowego w Bogatyni - około 6.300,00 zł (mówimy o roku ubiegłym przyp. red.)

-koszty utrzymania biura (m.in. media, art. biurowe, art. chemiczne) nie są możliwe do określenia z uwagi na to, że Biuro Paszportowe funkcjonowało w ramach Wydziału Spraw Obywatelskich.

Mimo wszystko przejęcie przez Urząd Wojewódzki kosztów związanych z zatrudnieniem, to spore ułatwienie dla samorządu. Teraz czekamy na szczegóły funkcjonowania Punktu w Zgorzelcu.