Międzynarodową Nagrodę Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz otrzyma w tym roku Przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Mirjana Špoljarić Egger.
Uzasadniając wybór Kapituła Nagród stwierdza, że laureatka z niezwykłym zaangażowaniem i umiejętnością buduje mosty między stronami konfliktów, obozami politycznymi, ideologiami i religiami, publicznie zwracając uwagę polityków i sił zbrojnych na ich odpowiedzialność za priorytetowe traktowanie ochrony ludności cywilnej i domagając się humanitarnego traktowania.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 13 listopada o godz. 19:00 w Forum Kultury Synagoga Görlitz. Laudację wygłosi Gerda Hasselfeldt, przewodnicząca Niemieckiego Czerwonego Krzyża, a zarazem była wiceprzewodnicząca niemieckiego Bundestagu i federalna minister zdrowia. Tradycyjnie już Laureatka dokona wpisu do ksiąg pamiątkowych Zgorzelca i Gӧrlitz oraz spotka się z mieszkańcami obu miast następnego dnia po uroczystości, podczas której odbierze nagrodę. Miejsce i godzinę spotkania organizatorzy podadzą w późniejszym terminie.
Międzynarodowa Nagroda Mostu jest przyznawana od 1993 r. osobistościom, które w szczególny sposób i dzięki osobistemu zaangażowaniu przyczyniają się do rozwoju demokracji i porozumienia w Europie i na świecie.
Treść uzasadnienia przyznania Międzynarodowej Nagrody Mostu 2024
„Mirjana Špoljarić Egger od półtorej dekady angażuje się, sprawując różne funkcje, w zapobieganie konfliktom zbrojnym oraz łagodzenie ich, a także w ochronę ludności cywilnej.
Jako Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ i Zastępczyni Administratora Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Mirjana Špoljarić Egger kierowała Biurem Regionalnym ds. Europy i Wspólnoty Niepodległych Państw, wcześniej zaś pełniła obowiązki ambasadorki i szefowej Departamentu ONZ i Organizacji Międzynarodowych. Realizowała też różne zadania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej (EDA), pracowała jako doradczyni i szefowa zespołu politycznego w Stałej Misji Szwajcarii przy ONZ w Nowym Jorku, a także reprezentowała Szwajcarię m.in. w Radzie Bezpieczeństwa, w Komisji ds. Konsolidacji Pokoju i w Radzie Praw Człowieka. W latach 2010–2012 pełniła funkcję doradczyni wysokiego szczebla w Biurze Komisarza Generalnego Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) i współdziałała w rozwijaniu organizacji, reformach administracyjnych i stosunkach międzynarodowych na tym objętym kryzysem obszarze.
Od 2022 roku pełni funkcję przewodniczącej Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, zwracając uwagę świata na cierpienie ludzi spowodowane trwającymi obecnie konfliktami zbrojnymi i wzywając – niezależnie od punktu widzenia skonfliktowanych stron – do ochrony ludności cywilnej i jeńców wojennych, zapewnienia żywności i leków na terenach objętych wojnami oraz do zapewnienia dostępu do nich niezależnym obserwatorom i wolontariuszom. Wykorzystała swoje doświadczenie i status, aby zwracać uwagę polityków i sił zbrojnych na ich odpowiedzialność za traktowanie ochrony ludności cywilnej, którą uważa za priorytet, oskarżając ich również o niewłaściwe reagowanie na łamanie zasad. Angażuje się też osobiście w rozmowy, aby – na przykład poprzez współpracę z Czerwonym Półksiężycem, koncentrować się na ochronie ludności cywilnej oraz uwalnianiu zakładników i jeńców wojennych – pośredniczyć między stronami i domagać się humanitarnego traktowania.
Jako przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ale też wcześniej, kiedy sprawowała inne funkcje, Mirjana Špoljarić Egger wykazuje się zaangażowaniem i umiejętnością budowania mostów między stronami konfliktu, obozami politycznymi, ideologiami i religiami. Jej osobistą motywacją i misją jest zgodne z ideą Henry’ego Dunanta pragnienie, aby zapewnić ludziom ochronę przed wojnami, głodem, chorobami i wyzyskiem.
Kapituła Przyznawania Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz przyznaje jej Nagrodę Mostu 2024 w uznaniu zaangażowania na rzecz porozumienia między narodami, działanie zgodnie z ideą humanitaryzmu, nakazującą chronić ludzi z terenów objętych kryzysami oraz sprzeciw wobec konfliktom zbrojnym.
Przewodniczący kapituły na rok 2024 – prof. dr Willi Xylander
Görlitz, lato 2024r. ”
Fot. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC)
Źródło: WM | UM Zgorzelec