Inklinometry „obserwują” KWB Turów

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje o planach uruchomienia monitoringu czeskich budynków w pobliżu KWB Turów. Urządzenia zostały właśnie zainstalowane.

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje o planach uruchomienia monitoringu czeskich budynków w pobliżu KWB Turów. Urządzenia zostały właśnie zainstalowane.

Jak informuje Kraj Liberecki: trójosiowe inklinometry będą mierzyć ruchy budynków w wybranych lokalizacjach w pobliżu KWB Turów. Następnie eksperci ocenią, czy są one spowodowane działalnością wydobywczą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Czujniki są instalowane w miastach Hrádek nad Nysą (dzielnica Oldřichova na Hranice), Václavice i Heřmanice. W listopadzie ubiegłego roku region ogłosił przetarg na czujniki firmy IOTIN, specjalizującej się w tego typu monitoringu. Umowę zawarto na okres 10 lat z możliwością przedłużenia.

„Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i ochrona ich mienia na obszarach najbardziej narażonych na potencjalne przesunięcia terenu”. „Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Turów, w tym pieniędzy Fundacji PGE” – powiedział Jiří Klápště, wiceminister środowiska i rolnictwa.

„Projekt obejmuje gminy Hrádek nad Nisou i Heřmanice, gdzie na osiemnastu budynkach zainstalowanych zostanie łącznie 36 inklinometrów. Firma umieściła je na przykład w kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki w Uhelnej lub w budynku przedszkola Sluníčko w Václavicach. Inklinometry są instalowane również w centrum kultury w Heřmanicach. Planujemy zainstalować je w remizie strażackiej w Hrádku nad Nysą oraz w kilku budynkach prywatnych”, dodał Jiří Klápště. „Firma ma za zadanie zainstalować inklinometry do 3 marca 2025 roku. Zgodnie z umową musi to nastąpić nie później niż 3 kwietnia tego roku”.

„Przed instalacją sfotografowano stan wyjściowy monitorowanego obiektu i wybrano dwie odpowiednie lokalizacje do instalacji urządzeń pomiarowych. Wybrana lokalizacja zależy od konstrukcji budynku, jego stanu, a także od tego, czy budynek jest ocieplony. Instalacja odbywa się poprzez przymocowanie inklinometru do konstrukcji za pomocą śruby i metalowego kołka”, dodał Petr Karlín, kierownik Działu Monitoringu Geotechnicznego w GeoTec-GS, a.s..

„Zainstalowane urządzenia mierzą nachylenie w wielu osiach, a tym samym pozwalają nam monitorować wszelkie zmiany na monitorowanych obiektach. Mówiąc prościej, będziemy monitorować zmiany z płaszczyzny poziomej, na którą wpływa posadowienie obiektu i jego podłoże. Pomiary wykonywane są automatycznie kilka razy dziennie, dane pomiarowe są na bieżąco przesyłane na serwer, gdzie wyświetlane są różnice w stosunku do tzw. pomiaru zerowego, który jest równy wartościom zmierzonym bezpośrednio po instalacji urządzenia. Różnice te, jeśli występują, można następnie porównać z innymi otaczającymi obiektami. Zmierzone wartości zostaną ocenione przez ekspertów w dziedzinie diagnostyki budynków. Zgodnie z umową, monitoring będzie prowadzony przez okres dziesięciu lat, a częściowe wyniki będą uwzględniane w comiesięcznych raportach, z pierwszą ogólną oceną w formie raportu rocznego. Obejmie on również inne pomiary, takie jak te pochodzące z przedsiębiorstwa państwowego DIAMO”, dodał Vladimír Chmelík, Dyrektor Działu Systemów Pomiarowych INSET s.r.o.

Informacje o projekcie i możliwości zaangażowania się w niego zostały już przekazane obywatelom za pośrednictwem ulotek i komunikatów od lokalnych burmistrzów w ubiegłym roku. Wówczas zainteresowanie udziałem w monitoringu wyraziło 13 mieszkańców i dwie gminy (łącznie 18 budynków).

„Oprócz zakupu i instalacji trzydziestu sześciu inklinometrów, projekt obejmuje ich regularne serwisowanie, coroczną ocenę wyników pomiarów oraz dokumentację fotograficzną budynków przed instalacją czujników” - powiedział wiceminister Klápště. „W przyszłości przewidujemy również możliwość zwiększenia liczby inklinometrów o kolejne dwadzieścia, jeśli inni mieszkańcy wykażą zainteresowanie”.

Mapa z przeglądem lokalizacji, w których zostaną zamontowane trójosiowe inklinometry:

Żródło: Kraj Liberecki