Dzie艅 Liczby Pi - pi臋kna okazja, by piel臋gnowa膰 podziw do matematyki

Z niewymiernie ciekawej liczby Pi korzystaj膮 na co dzie艅 nie tylko matematycy, ale i astronomowie, architekci, graficy, projektanci. Bywa te偶 inspiracj膮 dla artyst贸w. 14 marca obchodzony jest mi臋dzynarodowy Dzie艅 Liczby Pi.

Z niewymiernie ciekawej liczby Pi korzystaj膮 na co dzie艅 nie tylko matematycy, ale i astronomowie, architekci, graficy, projektanci. Bywa te偶 inspiracj膮 dla artyst贸w. 14 marca obchodzony jest mi臋dzynarodowy Dzie艅 Liczby Pi.

Pi (蟺) to pierwsza litera greckiego s艂owa "perimetron", czyli obw贸d. Liczb臋 Pi mo偶na bowiem zdefiniowa膰 jako stosunek d艂ugo艣ci obwodu ko艂a do jego 艣rednicy. Albo te偶 jako pole ko艂a o promieniu 1.

Bez znajomo艣ci liczby Pi ani wi臋c rusz, je艣li chce si臋 w projektowaniu czy nauce u偶ywa膰 element贸w takich jak ko艂a, okr臋gi, elipsy, 艂uki, sinusoidy, kule, walce, sto偶ki czy torusy (kszta艂tem przypominaj膮ce obwarzanek). Z wszechobecno艣ci膮 liczby Pi musieli si臋 wi臋c ju偶 pogodzi膰 architekci i konstruktorzy (przy projektowaniu kopu艂 czy 艂uk贸w), graficy (modelowanie kszta艂t贸w 3D). Bez liczby Pi ani rusz r贸wnie偶 w fizyce i astronomii (wyliczanie orbit planet, ruchu wahade艂, opisu oscylacji).

Liczba Pi - na tak膮 nietypow膮 sta艂膮 zwr贸ci艂 ju偶 uwag臋 Archimedes - jest liczb膮 niewymiern膮. A to znaczy, 偶e nie da si臋 jej przedstawi膰 jako wyniku dzielenia dw贸ch liczb ca艂kowitych. Innymi z takich niewymiernych s艂aw s膮 np. z艂ota liczba (fi), liczba e (podstawa algorytmu naturalnego) czy pierwiastek z dw贸ch.

Gdyby sta艂a ta po prostu wynosi艂a 3,14 - bo tak w szkole zapami臋tujemy jej przybli偶enie - by艂aby niesko艅czenie mniej interesuj膮ca ni偶 jest w rzeczywisto艣ci. Ca艂e jej pi臋kno polega na tym, 偶e jej rozwini臋cie dziesi臋tne nigdy nie b臋dzie mia艂o ko艅ca.

Tak wi臋c nawet 3,14159265358979323846264338327950288419
716939937510582097494459230781640628620899
862803482534211706 to jeszcze nie ca艂o艣膰, ale pocz膮tkowe cyfry rozwini臋cia dziesi臋tnego liczby Pi. Cho膰by艣my wyliczali kolejne cyfry po przecinku przez ca艂e 偶ycie, ba nawet przez ca艂y czas, jaki istnieje Wszech艣wiat z ogromn膮 pr臋dko艣ci膮, to nie dotrzemy do ostatniej cyfry tej sta艂ej.

Na wyobra藕ni臋 mo偶e te偶 dzia艂a膰 to, 偶e cyfry w liczbie Pi pojawiaj膮 si臋 - jak si臋 wydaje - do艣膰 przypadkowo (liczba Pi jest nieokresowa). Matematycy uwa偶aj膮 wi臋c, 偶e w rozszerzeniu mo偶na znale藕膰 dowoln膮 liczb臋. Niewa偶ne, czy to data urodzin (istnieje wyszukiwarka daty urodzin w liczbie Pi), czy np. tekst ca艂ej naszej ulubionej ksi膮偶ki zakodowany w cyfrach... Oczywi艣cie jest jeden wa偶ny warunek: trzeba mie膰 niesko艅czenie wiele czasu na poszukiwania.

Dumanie nad natur膮 liczby Pi mo偶e wi臋c da膰 cz艂owiekowi przedsmak tego, czym mo偶e by膰 niesko艅czono艣膰. Tym bardziej niezwyk艂a jest ta niesko艅czono艣膰, 偶e schowana jest na osi liczb gdzie艣 pomi臋dzy dwiema zupe艂nie przyziemnymi liczbami, jakimi s膮 3 i 4. Nie dziwi wi臋c, 偶e liczba P i inspiruje i artyst贸w.

I tak np. Wis艂awa Szymborska uczyni艂a liczb臋 Pi bohaterk膮 swojego wiersza ("Podziwu godna liczba Pi..."), a w r贸偶nych j臋zykach powstaj膮 liczne pi-ematy. To wiersze, w kt贸rych liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku. Kiedy zna si臋 taki wierszyk, 艂atwo zapami臋ta膰 kolejne cyfry rozszerzenia Pi. Jeden z polskich pi-emat贸w: "Kto i bada i liczy/ My艣liciel to wielki/ Myli膰 si臋 zwyk艂 jednak偶e/ Matematyk wszelki" (s艂owa maj膮 odpowiednio 3, 1, 4, 1, 5, 9, 2, 6, 5, 3, 5, 8, 9 oraz 7 liter).

Za jeden z najpi臋kniejszych wzor贸w w matematyce uznaje si臋 to偶samo艣膰 Eulera (e^i*蟺 + 1 = 0 ), kt贸ra 艂膮czy w prosty wz贸r pi臋膰 fundamentalnych sta艂ych matematycznych: liczby 0, 1, 蟺, a tak偶e liczb臋 i (czyli jednostk臋 urojon膮 liczb zespolonych) oraz liczb臋 e (czyli podstaw臋 logarytmu naturalnego).

Dzie艅 liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dat臋 wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje si臋 j膮 jako 3.14, co stanowi przybli偶on膮 warto艣膰 liczby Pi.

殴r贸d艂o: naukawpolsce.pl