Komu przeszkadzała, kogo drażniła pamiątkowa tablica poświęcona żołnierzom Armii Krajowej, która stała na skwerze obok Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura?
Na owym skwerze stoi 15 tablic (w tym ta zniszczona), które upamiętniają polskich żołnierzy – jeńców Stalagu VIII A Görlitz.
Tablice zawierają informacje ogólne poświęcone polskim jeńcom tego obozu, niektóre z nich opisują wybranych żołnierzy, o których mamy bliższe informacje i zdjęcia. Aby ta wystawa powstała, Fundacja złożyła projekt w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z przyznanych w ramach konkursu środków opracowane zostały poszczególne tablice.
Tablica została zniszczona w sposób celowy, została wyrwana z obramowania i podarta. Jej tytuł brzmiał „Żołnierze Armii Krajowej jako jeńcy wojenni”, a na zdjęciach widać m.in. płonącą warszawską ulicę i żołnierzy na stanowisku walki podczas powstania w Warszawie w 1944 r.
Zwyczajny, ordynarny, bezmyślny wandalizm? Inne poglądy polityczne? Jeśli tak, to jakie?
Przecież część z nas ma na ustach hasła „Bóg, honor, ojczyzna”. Czy żołnierze września 1939 r., obrońcy kraju czy też żołnierze Armii Krajowej, jedynej w czasie II wojny światowej tak licznej armii podziemnej, nie zasługują na szacunek i upamiętnienie?
Rozmawiajmy między sobą, rozmawiajmy z młodzieżą, ostrzegajmy przed agresją, przed nienawiścią.
Na razie skopano i podarto tylko tablicę. Na razie „tylko” i aż tyle.
Kinga Hartmann-Wóycicka
Prezes Fundacji Pamiec, Edukacja, Kultura