18 maja Polacy udadzą się do urn, by wybrać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na kolejną pięcioletnią kadencję. Wybory te, zgodnie z obowiązującym prawem, organizowane są przez Państwową Komisję Wyborczą i przebiegają według jasno określonych zasad.
18 maja Polacy udadzą się do urn, by wybrać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na kolejną pięcioletnią kadencję. Wybory te, zgodnie z obowiązującym prawem, organizowane są przez Państwową Komisję Wyborczą i przebiegają według jasno określonych zasad.
Kiedy odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej? Terminy i proces głosowania
Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej głosowanie odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 r. w godz. 7:00-21:00.
W dniu wyborów, każdy uprawniony do głosowania otrzyma kartę do głosowania, na której będzie mógł oddać swój głos na wybranego kandydata. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcjami przedstawionymi na kartach, by głos został uznany za ważny.
Kogo wybieramy w wyborach prezydenckich?
W zbliżających się wyborach wybierać będziemy spośród 13 kandydatów na Prezydenta Polski. Pełna lista kandydatów widnieje na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Jak sprawdzić, gdzie jest moja obwodowa komisja wyborcza?
Na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce „Wyszukiwarka obwodów” zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz za granicą. Można tego również dokonać w swoim urzędzie gminy lub za pomocą aplikacji mObywatel.
Ważne terminy:
- Termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 5 maja 2025 r. Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) w przypadku niezgłoszenia zamiaru przed pierwszym głosowaniem upływa w dniu 22 maja 2025 r.
- Termin złożenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa w dniu 9 maja 2025 r. Termin złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) w przypadku niezłożenia wniosku przed pierwszym głosowaniem upływa w dniu 23 maja 2025 r. Wniosek należy złożyć w godzinach pracy urzędu gminy.
- Termin złożenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa upływa w dniu 16 maja 2025 r. Oświadczenie należy złożyć w godzinach pracy urzędu gminy. Po upływie tego terminu oświadczenie takie można złożyć obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, tj. w dniu 18 maja 2025 r. w godzinach od 7.00 do 21.00, pod warunkiem, że pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu. Termin złożenia oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) upływa w dniu 30 maja 2025 r. Po upływie tego terminu oświadczenie takie można złożyć obwodowej komisji wyborczej w dniu ponownego głosowania, tj. w dniu 1 czerwca 2025 r. w godzinach od 7.00 do 21.00, pod warunkiem, że pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu.
- Termin złożenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosku o zmianę miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, rozpoczyna się w dniu 4 kwietnia 2025 r., natomiast upływa w dniu 15 maja 2025 r. Termin złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania tylko w ponownym głosowaniu (tzw. II tura) rozpoczyna się w dniu 19 maja 2025 r., natomiast upływa w dniu 29 maja 2025 r.Wniosek należy złożyć w godzinach pracy urzędu gminy.
Najczęściej zadawane pytania – wybory Prezydenta RP 2025
Informacje na temat głosowania w kraju
Informacje na temat głosowania za granicą
Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat
Źródło: UM Zgorzelec