W dniach 29 kwietnia – 5 maja 2025 roku członkowie Stowarzyszenia Sekcja Turystyki Rekreacyjnej „Bog-Tur” wyruszyli na Wielką Majówkę w Beskidach.
W wyprawie udział wzięło 19 uczestników, którzy przez pięć dni przemierzyli łącznie 77,4 km górskich szlaków, zdobywając siedem szczytów – w tym aż sześć należących do Korony Gór Polskich.
Dzień I – Rozgrzewka z przesłaniem
Majówkę rozpoczęto zielonym szlakiem z Roztoki na Bendoszkę Wielką (8,1 km). Szczyt przywitał uczestników zapierającymi dech widokami oraz majestatycznym krzyżem. Nie zabrakło duchowego akcentu – każdy wylosował karteczkę z cytatem z Biblii. Wieczór zakończono odpoczynkiem w klimatycznym Schronisku PTTK na Przełęczy Przegibek.
Dzień II – Dwa szczyty Korony
Ten dzień upłynął pod znakiem podwójnego zdobywania. Najpierw Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, osiągnięty zielonym szlakiem ze Szczyrku, a następnie zejście niebieskim (10,8 km). Nie obyło się bez tradycyjnego pocałunku żabki na szczycie, co rozbawiło całą grupę!
Drugim wyzwaniem dnia był Czupel (930 m) – najwyższy szczyt Beskidu Małego. Trasa z Przełęczy Przegibek liczyła 9,4 km. Na szczycie niespodzianka – spotkanie z Antonim Kubikiem z Loży Zdobywców KGP, który zweryfikował zdobycie góry!
Dzień III – Królowa Beskidów
Babia Góra (1725 m), zwana Królową Beskidów, była punktem kulminacyjnym majówki. Wędrówka czerwonym szlakiem z Przełęczy Krowiarki i zejście niebieskim przez Schronisko Markowe Szczawiny (13,9 km) dostarczyły niezapomnianych widoków i emocji.
Dzień IV – Beskid Wyspowy i Makowski
Kolejny dzień przyniósł zdobycie dwóch szczytów. Najpierw Mogielica (1171 m) – szlak zielony z Przełęczy Rydza-Śmigłego, powrót żółtym (8,1 km). Panorama z wieży widokowej zapierała dech!
Następnie spokojna trasa na Lubomir (904 m), który zaskoczył obecnością obserwatorium astronomicznego na szczycie. Trasa miała długość 10,3 km i pozwoliła na nieco spokojniejsze tempo.
Dzień V – Turbacz i… góralskie wesele
Ostatni dzień górskich wędrówek to zdobycie Turbacza (1310 m) – najwyższego szczytu Gorców. Trasa z Obidowej czerwonym szlakiem, powrót żółtym i czarnym (16,8 km), dostarczyła wielu wrażeń.
Niespodzianka dnia? Góralskie wesele napotkane przy Kaplicy Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców – jak żywcem wyjęte z filmu o Janosiku!
Wieczorem wspólne ognisko, tańce i śpiew. Uczestniczki Elżbieta Kalwasińska, Marzena Bieleń i Alicja Wanat przygotowały specjalne piosenki, które cała grupa śpiewała przy ognisku, tworząc niezapomniany klimat.
Dzień VI – Deszcz i wspomnienia
Choć deszcz pokrzyżował plany na questy, to dzień zakończył się relaksem w gościnnym ośrodku „u Kubiców” w Milówce. Domowe jedzenie i serdeczna atmosfera stanowiły idealne zwieńczenie aktywnego tygodnia.
Organizator: Barbara Otrociuk
Prowadzący: Marzena Bieleń, Mariusz Szyrwiel
Zdjęcia: Marzena Drozdowska
Źródło: UMiG Bogatynia