Blisko 90 tysięcy mam dzieci przedszkolnych otrzyma w tym roku od swojej pociechy szczególną laurkę na Dzień Matki: pięknie pokolorowaną i z zaproszeniem na badania profilaktyczne. „Badajcie się Drogie Mamy, bo my Dzieci Was Kochamy” to cykliczna, organizowana już po raz 12, akcja edukacyjna Dolnośląski Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii i Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. Dolnośląskiego.
Laurki mają formę kolorowanek, a do każdej z nich dołączone zostało zaproszenie na badanie w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Podczas zajęć w przedszkolu dzieci mogą je dowolnie pokolorować i podpisać, a następnie przekazać swoim mamom.
Każdego roku w maju blisko 90 tysięcy mam dzieci przedszkolnych otrzymuje laurkę na Dzień Matki
z zaproszeniem na cytologię.
Co zrobić kiedy otrzymamy taką laurkę od swojego dziecka?
Przede wszystkim warto zacząć od sprawdzenia kiedy ostatnio byłyśmy u lekarza i wykonywałyśmy badanie w kierunku raka szyjki macicy. Jeśli było to ponad 3 lata temu, to oznacza, że już czas je powtórzyć. To także znakomity sposób, żeby przez własny przykład pokazać dziecku, że o zdrowie trzeba dbać. Taka postawa rodzica może zachęcać dziecko do odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo i zdrowie w przyszłości.
Rak szyjki macicy to poważny problem zdrowotny
Rak szyjki macicy jest 6 co do częstości występowania nowotworem kobiet – stanowi ponad 10 proc.wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Nowotwory szyjki macicy są w większość wywoływane przez HPV, czyli wirusy brodawczaka ludzkiego (ang.: human papillomavirus). Uważa się, że jest to nowotwór związany z tym zakażeniem w blisko 100% przypadków. Jego rozwój trwa długo – nawet ponad 10 lat i jest poprzedzony powstawaniem tzw. stanów przedrakowych szyjki macicy.
– Wczesne wykrycie raka szyjki macicy jest kluczowe dla wyleczenia. Zachęcamy wszystkie uprawnione panie do korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych to proste badanie może uratować życie. - dr n. med. Piotr Lepka z DCOPiH
Im bardziej zawansowany nowotwór tym jego leczenie może być trudniejsze i bardziej kosztowne. Tylko w ubiegłym roku na leczenie nowotworów szyjki macicy ze środków dolnośląskiego NFZ wydano ponad 17 mln złotych.
Przyszłe pokolenia można chronić przed zachorowaniem
Przed zakażeniem wirusem HPV chronią szczepienia ochronne. Szczepionki przeciw HPV zalecane są dziewczętom i chłopcom, bo wirus HPV wywołuje także inne typy nowotworów w tym również takie na które mogą zachorować mężczyźni (np. rak gardła), a sam wirus przenosi się drogą płciową. Szczepionkipodawać już po ukończeniu przez dziecko 9. roku życia. Na szczepienie można zgłosić się do poradni POZ, ale częścią ogólnopolskiej strategii okolicznej jest również realizowany od września 2024 roku w 811 szkołach podstawowych woj. dolnośląskiego program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 9-14 lat. Od września z programu skorzystało ponad 21 000 dzieci.
Źródło: Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ