Bielawa Dolna z tytułem Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej w 2025 roku!

Poznaliśmy rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. W tym roku dolnośląskie samorządy lokalne po raz siedemnasty już udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki konkursu zaprezentowali dziś podczas konferencji prasowej marszałek Paweł Gancarz oraz Natalia Gołąb - członkini zarządu województwa.

Poznaliśmy rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. W tym roku dolnośląskie samorządy lokalne po raz siedemnasty już udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Wyniki konkursu zaprezentowali dziś podczas konferencji prasowej marszałek Paweł Gancarz oraz Natalia Gołąb - członkini zarządu województwa.

O tym, że dolnośląska wieś jest wyjątkowa nie trzeba nikogo przekonywać. Jest piękna swoimi zabytkami, krajobrazami, dziedzictwem kulturowym i tradycjami, które pielęgnujemy. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie nasi mieszkańcy, samorządowcy i wspólnoty lokalne które staramy się doceniać organizując właśnie tego typu konkursy – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Celem konkursu jest wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu, promowanie wzorcowej działalności społeczności lokalnych oraz poprawa warunków życia na wsi  w ramach programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi.

To nie tylko konkurs, to święto dolnośląskiej wsi. Doceniamy kreatywność i zaangażowanie mieszkańców, dolnośląskie wsie są miejscem gdzie kultywuje się tradycje. Cieszę się, że w tym roku mieliśmy trzykrotnie więcej zgłoszeń konkursowych niż w roku ubiegłym – dodaje Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa. 

Inicjatywa od lat promuje aktywność mieszkańców, integrację lokalnych społeczności oraz rozwój dolnośląskich wsi. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zgłoszenie sołectw przez gminę, które uczestniczą w programie Odnowa Dolnośląskiej Wsi. W tym roku frekwencja była naprawdę imponująca – wpłynęło aż 29 zgłoszeń w kategoriach: Najpiękniejsza Wieś – (11 zgłoszeń), Najlepsze Przedsięwzięcie Infrastrukturalne (7 zgłoszeń), Najlepsze Przedsięwzięcia Społeczne (8 zgłoszeń).

Podczas konferencji poznaliśmy zwycięzców w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2025, Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi – kategoria podzielona na dwie części „Przedsięwzięcie infrastrukturalne” oraz „Przedsięwzięcie społeczne”. 

WYNIKI KONKURSU:

Najlepsze przedsięwzięcie infrastrukturalne

  • III miejsce: “Park Wiejski – ruch, relaks, integracja” - Czaple, gmina Pielgrzymka Czaple to wieś tematyczna („Wioska Piasku i Kamienia”), która wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne do promocji turystyki i edukacji, a  infrastruktura została dostosowana do potrzeb turystów, oferując miejsca rekreacji, takie jak właśnie stworzony Park wiejski.
  • II miejsce: “Świetlica – inwestycja w społeczeństwo” - Wolbromek, gmina Bolków
    Świetlica wiejska pełni funkcję centrum integracji społecznej, organizując zajęcia Klubu Tenisa Stołowego, spotkania Koła Gospodyń Wiejskich oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży, w tym taneczne. Obiekt sprzyja współpracy międzypokoleniowej.
  • I miejsce: “Budowa wielofunkcyjnego boiska” - Rusko, gmina Strzegom
  • Nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią, przystosowane do różnych dyscyplin sportowych, stało się centrum aktywności sportowej dla mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży. Tak bardzo potrzebne w tej miejscowości.

Najlepsze przedsięwzięcie społeczne

  • III miejsce: “Rozwijanie tożsamości wspólnoty – Pamięć o Sybirakach” - Nowa Wieś Legnicka, gmina Legnickie PoleUroczystości upamiętniające losy Sybiraków integrują lokalną społeczność i młodzież, pielęgnując pamięć historyczną i edukując kolejne pokolenia.
  • II miejsce: “Święto Grzyba Leśnego” - Niwki Książęce, gmina MiędzybórzInicjatywa promująca lokalne tradycje grzybobrania, łącząca elementy edukacyjne, kulinarne i rekreacyjne, angażująca nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim turystów, którzy na to święto zjeżdżają masowo.
  • I miejsce:” Dożynki wiejskie – święto plonów w Pogwizdowie” - Pogwizdów, gmina Paszowice. Tradycyjne święto plonów integruje społeczność, promuje lokalne zwyczaje i produkty, wzmacniając więzi społeczne oraz kultywując dziedzictwo kulturowe.

Najpiękniejsza Wieś Dolnośląska 2025

  • III miejsce: Lubiąż, gmina Wołów
    Wieś o wyjątkowych walorach krajobrazowych i kulturowych, z jednym z największych klasztorów cysterskich w Europie. Mieszkańcy aktywnie promują lokalne dziedzictwo i dbają o estetykę przestrzeni.
  • II miejsce: Raczkowa, gmina Legnickie Pole
    Miejscowość z bogatą historią, przyciągająca spokojem i zielenią. Społeczność organizuje wydarzenia integrujące mieszkańców i dba o rozwój infrastruktury.
  • I miejsce: Bielawa Dolna, gmina Pieńsk
    Wieś o historycznym znaczeniu, łącząca tradycję z nowoczesnością. Mieszkańcy angażują się w inicjatywy społeczne, dbają o estetykę i pielęgnują dziedzictwo kulturowe, stanowiąc wzór rozwoju obszarów wiejskich.

Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu. Każda zgłoszona wieś i projekt to dowód na ogromny potencjał naszych małych ojczyzn. Dziękujemy gminom i lokalnym liderom za zaangażowanie i wzorową współpracę.

Źródło: Urząd Marszałkowski