Blisko 20 tys. mieszkańców dolnośląskich miejscowości przygranicznych codziennie dojeżdża do pracy w Niemczech. Dlatego sprawny ruch graniczny i porządek publiczny to dziś bardzo ważne zadania.
Wojewoda dolnośląska Anna Żabska spotkała się w Zgorzelcu ze starostą Arturem Bielińskim, burmistrzem Rafałem Groniczem, Pawłem Tomczykiem - zastępcą wójta Gminy Zgorzelec, lokalnymi przedstawicielami Straży Granicznej, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Rozmawiano o tym, jak poprawić sytuację na granicy i co można zrobić, by mieszkańcy nie odczuwali trudności w codziennym przemieszczaniu się. Padły ważne ustalenia w kwestii poprawy oznakowania na głównych trasach prowadzących do przejść granicznych, tak aby kierowcy mieli lepszą orientację i mogli sprawniej poruszać się w strefie przygranicznej. Planowane są też zmiany w organizacji ruchu.
W dalszej perspektywie przewidziana jest przebudowa Ronda Solidarności w Zgorzelcu, ważnego punktu komunikacyjnego, przez który codziennie przejeżdżają tysiące pojazdów. Rozważane jest również wydzielenie osobnego pasa dla samochodów osobowych, co mogłoby skrócić czas oczekiwania na granicy.
Dodatkowo rozważane jest przekształcenie awaryjnego pasa do zjazdu przed granicą w Jędrzychowicach w pas buforowy, który mógłby zostać czasowo wykorzystany w przypadku większych zatorów. Zaapelowano też do mieszkańców, by planując podróż, korzystali z sąsiednich przejść granicznych – w Radomierzycach, Sieniawce i Porajowie. To może pomóc rozładować ruch w najbardziej obciążonych punktach.
Wojewoda zapewniła, że sytuacja na granicy z Niemcami jest stale monitorowana. Od kwietnia trwa operacja "Most", w ramach której skontrolowano już prawie 4,5 tysiąca osób. Ponad 250 zatrzymano z powodu braku legalnego pobytu. Polskie służby działają zgodnie z prawem, punktowo i w sposób ukierunkowany.
Trwają też prace nad wprowadzeniem systemu, który pozwoli kierowcom na bieżąco sprawdzać, ile czasu zajmuje przekroczenie granicy. Wszystkie te działania mają ułatwić codzienne życie mieszkańców pogranicza. Wojewoda podkreśliła, że do osiągnięcia tego celu potrzebna jest współpraca służb, samorządów i samych kierowców.
Źródło: DUW we Wrocławiu