Spotkanie z Milo Kurtisem

Na zaproszenie Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej Nikosa Rusketosa oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej  przyjeżdża do Zgorzelca Milos Kurtis.

Na zaproszenie Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej Nikosa Rusketosa oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej  przyjeżdża do Zgorzelca Milos Kurtis. 

Spotkamy się w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej 18 lipca w Miejskim Domu Kultury o godz. 17:30.

Milo Kurtis, właściwie Dimitrios Kourtis (ur. 5 sierpnia 1951 r. w Zgorzelcu)  polski muzyk pochodzenia greckiego. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych, znanych i oryginalnych muzyków i kompozytorów w Polsce. Jego pasja to instrumenty etniczne z różnych stron świata.

Milo Kurtis występował z czołowymi artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej  i współtworzył liczne projekty artystyczne.

Na przełomie lat 60. i 70. był twórcą m.in. Grupy w Składzie, z którą tworzył muzykę intuicyjną (tzw. jass) i w której grał na fagocie, kontrabasie, keyboardzie i buzuki. W 1975 roku założył wspólnie z Markiem Jackowskim zespół pod nazwą ”M’a’M”, której nazwę pod wpływem sukcesów i pełnych sal koncertowych zmienili na Maanam. W tym krótkim czasie grupa grała muzykę w klimatach awangardowych i orientalnych, muzyki improwizowanej i world music. Na początku lat 80. współtworzył pierwszą w Polsce, grającą muzykę reggae formację Izrael (grali w latach 1983–1985 i wydali dwie płyty), współpracował z punkrockową grupą Deuter, grał i nagrywał  także niejednokrotnie z Tomaszem Stańką (nagrał z nim dwa albumy - Osjan i Tribute to Don Cherry), wystąpił w pierwszym składzie zespołu Voo Voo. Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą FreeJazzu – Donem Cherry.

W ostatnich latach artysta skupia się na tworzeniu muzyki w założonym przez siebie w 2002 r. zespole MILO Ensemble (Musical Instruments Logical Organisation Ensemble).

Grupa składa się z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. World musicwykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno. Instrumenty wykorzystywane przez zespół pochodzą m.in. z Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich, Mongolii, Chin czy Indonezji. Każdy z muzyków tworzących grupę wnosi odmienny, wyjątkowy wkład muzyczny w wielokulturową, harmonijną mieszankę, która powstaje z połączenia tych rozmaitych brzmień. W utworach słychać wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu, jazzu.

Ideą okołofestiwalowych spotkań jest poszerzenie spektrum tematyki greckiej i grecko-polskiej. Wychodzimy poza oczywisty kanon muzyki popularnej i dobrej zabawy, propagujemy twórcze postawy, wyrosłe na fenomenie kulturowym relacji greckiej diaspory z polskim Zgorzelcem. Gościliśmy już m.in.: Adama Tuszyńskiego (2016 rok), autora książki Obóz jeniecki w Görlitz 1914-1916, filozofa, prof. UWr Iliasa Wrazasa (2018 rok) oraz pieśniarkę operową, prezeskę Stowarzyszenia Ars Augusta w Görlitz Eleni Triadę Ioannidou, a w 2024 Nikosa Filaktosa muzyka i kompozytora.

Zapraszamy serdecznie.

Źródło: MBP