Energetyki to się uczmy od Niemców, no może oprócz atomowej

Czy wiecie, że położona kilkadziesiąt kilometrów od Zgorzelca, tuż przy granicy z Polską niemiecka kopalnia odkrywkowa Nochten zasilająca elektrownię Boxberg, ma być rozbudowana o ponad 500 ha? Inwestycja ma pozwolić na wydobycie ponad 100 mln ton węgla brunatnego.

Czy wiecie, że położona kilkadziesiąt kilometrów od Zgorzelca, tuż przy granicy z Polską niemiecka kopalnia odkrywkowa Nochten zasilająca elektrownię Boxberg, ma być rozbudowana o ponad 500 ha? Inwestycja ma pozwolić na wydobycie ponad 100 mln ton węgla brunatnego.

O przedwczesnym wyłączeniu niemieckich elektrowni atomowych mówił już chyba cały świat. Mówił oczywiście w sposób krytyczny. Wielu specjalistów uważało, że niektóre z bloków mogły dalej spokojnie funkcjonować. Jednak ówczesny deal koalicji rządowej doprowadził do rezygnacji z tego rodzaju energetyki.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa energetyki konwencjonalnej. Patrząc na naszych zachodnich, sąsiadów śmiało możemy powiedzieć, że tutaj ci są bardzo pragmatyczni. Kopią w najlepsze, ale jednocześnie prowadzą mocno zaawansowane działania w kierunku OZE. Podejmując przy tym, bardzo kontrowersyjne rozwiażania, jak choćby plan budowy farmy wiatrowej w Ostritz.

Na tym nie koniec - olbrzymi kombinat Nochten-Boxberg też inwestuje w OZE. Pisaliśmy o tym, że powstaje tam największe wodorowe centrum produkcji energii oraz magazyn zielonej energii we wschodnich Niemczech! Więcej w odnośniku na dole artykułu. Ma to być początek transformacji kombinatu.

Z tym że Niemcy wyburzając stare chłodnie, inwestując w wodór, zapewniają też sobie nowe żródło węgla brunatnego. Jak poinformowało dzisiaj niemieckie Radio Łużyce: plany rozbudowy kopalni odkrywkowej weszły w tryb okazania publicznego. Tym samym do 28 sierpnia można zgłaszać uwagi i sprzeciwy w Urzędzie Miasta Biała Woda oraz w Saksońskim Urzędzie Górniczym.

Według założeń - wlaściciel kombinatu - firma Leag zamierza właczyć do odkrywki 560 hektarów na zachód od miasta i wydobyć prawie 110 milionów ton węgla brunatnego! Później w tym miejscu ma powstać jezioro, którego budowa ma zakończyć się do 2072 roku (sic!). Co prawda inwestycji jest przeciwna partia Zielonych, która mobilizuje przeciwników rozbudowy, ale wszystko wskazuje na to, że rozbudowa zostanie zatwierdzona.

A jak to wyglada u nas? Beznadziejnie. Czego przykładem jest nasz kombinat. W naszym kraju jest albo tak, albo tak, jakby myślenie dwutorowe było niemożliwe do pojęcia dla polskich decydentów.

Z jednej strony uruchamia się powstawanie klastrów energii, z drugiej różnymi przepisami prawnymi blokuje się ich swobodne funkcjonowanie.

Najpierw blokuje się rozbudowę farm wiatrowych, by później bardzo radykalnym rozwiązaniem próbować nadrobić stracony czas, czego wynikiem jest jeszcze większa polaryzacja zwolenników i przeciwników „wiatraków”.

Najpierw zachęca się indywidualnych prosumentów do budowania fotowoltaiki, po czym, gdy system nie wytrzymuje, ograniczać jej funkcjonowanie, czy zmieniając zasady rozliczenia, tak, że ta przestaje być opłacalna.

Idzie się na wojnę ze wszystkimi w sprawie Turowa, a co prowadzi do pozbawienia regionu różnych funduszy. Po czym okazuje się, że i tak zgodnie z harmonogramem pierwsze bloki w kombinacie będą wyłączane w akceptowalnym przez Brukselę czasie…

Wnioski nie są dla nas ciekawe. Elektrowni atomowej wciąż nie ma, a gdy powstanie to i tak będzie niewystarczająca. Nie mamy spójnego planu na to, co robić. Jak zabezpieczyć Polskę pod względem energetycznym? Energetyka konwencjonalna niby wyhamowuje, ale nie pokazujemy alternatyw.

Obecny, czy wcześniejszy rząd pracuje jakby z miesiąca na miesiąc i nikt nie jest w stanie pokazać długofalowych planów, które wykraczałby poza puste frazesy - patrz na dole odnośnik o strategii PGE w perspektywie choćby Turowa.

Dlatego w polskiej energetyce łatwo odnieść wrażenie, że trwa syndrom oblężonej twierdzy. Nie rozmawiamy, nie szukamy wspólnych rozwiązań. Albo my i po naszemu, albo wcale… Takie podejście nie zaprowadzi nas zbyt daleko, a na pewno nie do polskiej samowystarczalności energetycznej…

Zdjęcie: Nochten - portal Fickr LEAG_DE