Jak zapowiedział minister Tomasz Siemoniak: zrobimy wszystko, by działania te były sprawne i jak najmniej uciążliwe.
Od 7 lipca br. przywracamy tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz szczelności granic państwa przy minimalnym wpływie na codzienne życie Polek i Polaków.
Szef MSWiA oraz wiceministrowie Czesław Mroczek, Maciej Duszczyk oraz Tomasz Szymański wzięli udział w spotkaniu z komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. Robertem Baganem, komendantem głównym Policji nadinsp. Markiem Boroniem oraz wojewodami z regionów przygranicznych – dolnośląskim Anną Żabską, lubuskim Markiem Cebulą, zachodniopomorskim Adamem Rudawskim i podlaskim Jackiem Brzozowskim. Głównym tematem była organizacja czasowych kontroli na granicy z Niemcami i Litwą, które rozpoczną się 7 lipca br.
Decyzja zapadła po analizie sytuacji migracyjnej i zmianie praktyki po stronie niemieckiej. Musimy reagować na takie działania naszych partnerów - wyjaśnił minister Tomasz Siemoniak.
Wprowadzenie kontroli ma zapewnić większe bezpieczeństwo na granicach i zapobiegać przypadkom nielegalnego przekraczania granicy przez osoby nieuprawnione.
Tymczasowe kontrole z poszanowaniem dla obywateli
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że kontrole będą prowadzone z myślą o obywatelach i tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na codzienny ruch graniczny.
Mamy świadomość, jak ważne jest, aby te kontrole były przeprowadzone sprawnie i bezproblemowo. Chodzi nam nie tylko o skuteczność operacyjną, ale też o to, by nie utrudnić życia mieszkańcom i podróżnym - zaznaczył szef MSWiA.
Do działań włączone zostaną także: Policja, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa, które wspomogą Straż Graniczną.
Współpraca z partnerami zagranicznymi i Komisją Europejską
Minister podkreślił, że decyzja o wprowadzeniu kontroli została wcześniej przekazana partnerom z Niemiec, Litwy i Komisji Europejskiej.
Rozmawiałem z ministrami spraw wewnętrznych Niemiec i Litwy oraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Jasno przedstawiliśmy powody naszej decyzji i zapewniliśmy, że działania te nie wpłyną negatywnie na dobre relacje między naszymi krajami - powiedział minister Tomasz Siemoniak.
Powody wprowadzenia kontroli
Minister Tomasz Siemoniak wskazał trzy główne przyczyny przywrócenia kontroli granicznych. Po pierwsze — zmiana niemieckiej polityki wobec migrantów, po drugie — wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy przez Litwę, po trzecie — potrzeba lepszego nadzoru nad przepływem informacji o osobach przekraczających granice.
Nie możemy polegać wyłącznie na informacjach niemieckiej policji. Musimy mieć własny wgląd w to, kto przekracza nasze granice. To kwestia bezpieczeństwa i odpowiedzialności wobec obywateli - powiedział szef MSWiA.
Służby w pełnej gotowości
W czasie spotkania omówiono stan przygotowań służb do nowych zadań. Minister zapewnił, że funkcjonariusze dysponują odpowiednim sprzętem, personelem i wsparciem.
Dzięki pracy Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego możemy sprawnie wprowadzić czasowe kontrole. Naszym celem jest bezpieczeństwo obywateli i ochrona granic bez zbędnych utrudnień - podsumował minister Tomasz Siemoniak.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek podkreślił znaczenie współpracy służb i administracji lokalnej.
Kluczowe jest dobre przygotowanie organizacyjne i współdziałanie wszystkich służb oraz samorządów. Wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo mieszkańców i sprawny przebieg tymczasowych kontroli- powiedział wiceszef MSWiA.
Gen. dyw. Robert Bagan zapewnił, że Straż Graniczna jest w pełnej gotowości.
Nasze działania skoncentrujemy na zapewnieniu bezpieczeństwa i kontroli ruchu granicznego, przy jak najmniejszym wpływie na codzienne życie podróżnych - powiedział komendant główny Straży Granicznej.
O gotowości Policji mówił również nadinsp. Marek Boroń.
Policjanci będą aktywnie wspierać Straż Graniczną, dbając o porządek oraz bezpieczeństwo w rejonach przygranicznych. Będziemy też blisko współpracować z mieszkańcami, by na bieżąco informować o wszystkich działaniach - zapewnił komendant główny Policji.
Źródło: MSWiA
Komunikat Wojewody:
Służby na Dolnym Śląsku są gotowe do tymczasowej kontroli na granicy polsko-niemieckiej w kierunku wjazdowym w punktach stałych: Zgorzelec, Sieniawka i Jędrzychowice. Wznowienie kontroli na granicy wprowadzone będzie o północy w nocy z 6 na 7 lipca.
Wojewoda, podczas briefingu prasowego, zaapelowała o posiadanie fizycznego dokumentu potwierdzającego tożsamość – dowodu lub paszportu, ponieważ aplikacja mObywatel jest niewystarczającym dokumentem aby granicę przekroczyć w przypadku takiej kontroli. Wojewoda apeluje również, aby śledzić komunikaty, zachować cierpliwość oraz zaopatrzyć się w wodę i jedzenie, a także zatankowane pojazdy. Warto także korzystać z miejsc, gdzie są mniejsze zatory.
Te kontrole są po to, by zapewnić bezpieczeństwo polskich granic przed nielegalnymi migrantami, co może być elementem wojny hybrydowej, dlatego kontrole są wprowadzone również na granicy z Litwą, ale nasze województwo to tylko fragment z Niemcami – mówiła podczas briefingu prasowego wojewoda.
Aby granicę przekroczyć bez zbędnych nieprzyjemności warto pamiętać o podstawowych zasadach:
Z kolei do osób korzystających z konstytucyjnego prawa do wolności zgromadzeń skierowali prośbę policjanci, którzy alarmują, aby osoby te nie nadużywały możliwości organizowania zgromadzeń łamiąc prawo, czy utrudniając funkcjonowaniu przejść granicznych.
W działania kontrolujące granicę i usprawniające proces kontroli zaangażowani są funkcjonariusze policji, straż graniczna, inspektorzy transportu drogowego i wojsko. Kontrole, poza stałymi punktami, prowadzone będą wyrywko również w miejscach spacerowych, czy na mniejszych drogach. Celem jest przede wszystkim wykrycie podejrzanych sytuacji, jak nielegalne przekraczanie granicy przez osoby nie mające legalnych dokumentu na pobyt w Polsce, czy potencjalny handel ludźmi.